Der zināt

Uz mājokļa pabalstu šajā apkures sezonā varēs pretendēt arī tās mājsaimniecības, kuru ienākumi ir zemi, taču pārsniedz šī pabalsta piešķiršanai Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā noteikto ienākumu slieksni. Lai pašvaldības varētu nodrošināt mājokļa pabalstus situācijā, kad cenu sadārdzinājuma dēļ izmaksājamas lielākas summas daudz vairāk cilvēkiem, valsts šiem izdevumiem piešķirs mērķdotāciju.

To paredz Saeimā pieņemtie Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma grozījumi, kas stājās spēkā 24. decembrī.

Ņemot vērā ārkārtējo situāciju saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību un tās radītajām sekām, pastāv liels risks, ka būtiski pieaugs mājokļa pabalstu saņēmēju skaits un mājokļa pabalsta apmērs. Vienlaikus samazināsies arī iedzīvotāju maksātspēja, lai iegādātos pārtiku, medikamentus, norāda Labklājības ministrija. Tāpēc valsts nodrošinās pašvaldībām mērķdotāciju 50 procentu apmērā no faktiskajiem izdevumiem mājokļa pabalstam, kas pašvaldībām radušies no 2022. gada 1. janvāra līdz 2022. gada 31. maijam.

Likuma izmaiņas noteic, ka uz pašvaldības pabalstu varēs pretendēt arī tās mājsaimniecības, kuru ienākumi ir zemi, bet nedaudz pārsniedz šobrīd mājokļa pabalsta piešķiršanai Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā noteikto ienākumu slieksni.

Šāds atbalsta paplašinājums  noteikts, lai nodrošinātu līdzvērtīgu atbalstu visās pašvaldībās zemu ienākumu mājsaimniecībām, kurās pastāv risks norēķināties par mājokļa uzturēšanu šajā apkures sezonā, īpaši pensijas vecuma personām un personām ar invaliditāti.

Mājokļa pabalsta apmēru aprēķina kā starpību starp garantētā minimālā ienākuma (GMI) sliekšņu summu mājsaimniecībai un faktiskajiem izdevumiem un mājsaimniecības kopējiem ienākumiem. Pašvaldība saistošajos noteikumos var paredzēt labvēlīgākus nosacījumus izdevumu pozīciju normām, kā arī noteikt koeficientu garantētā minimālā ienākuma sliekšņu summai mājsaimniecībai un mājsaimniecību veidus, kuriem tiek piemērots koeficients mājokļa pabalsta apmēra aprēķināšanai.

Jaunais regulējums šai apkures sezonai mājokļa pabalsta apmēra noteikšanai ir piemērot  GMI sliekšņu summai augstākus koeficientus:

  • atsevišķi dzīvojošai pensijas vecuma personai vai atsevišķi dzīvojošai personai ar invaliditāti – koeficientu 2,5 vai pašvaldības noteikto koeficientu, ja tas ir lielāks;
  • mājsaimniecībai, kurā ir tikai pensijas vecuma personas vai personas ar invaliditāti, – koeficientu 2 vai pašvaldības noteikto koeficientu, ja tas ir lielāks.

Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 33. pantā ir noteikts garantēto minimālo ienākumu slieksnis un trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksnis sociālās palīdzības saņemšanai:

  • GMI slieksnis ir 109 eiro pirmajai vai vienīgajai personai un 76 eiro pārējām personām mājsaimniecībā.

No 2021. gada 1. jūlija ir noteikts vienots mājokļa pabalsta saturs un aprēķina principi. Ministru kabineta 2020. gada 17. decembra noteikumi Nr. 809 “Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu” nosaka mājokļa pabalsta aprēķināšanai izmantojamās izdevumu pozīciju minimālās normas. Priekšnosacījums mājokļa pabalsta saņemšanai ir mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšana, sagatavojot iztikas līdzekļu deklarāciju, un izdevumus par mājokli apliecinošu rēķinu un cita veida pierādījumu uzrādīšana pašvaldības sociālajā dienestā.

Pašvaldībām vienoti kritēriji mājokļa pabalsta piešķiršanā

Aprēķinot mājokļa pabalsta apmēru, tiek ņemti vērā izdevumi (atbilstoši noteiktajām normām) ne tikai par dzīvojamās telpas lietošanu (īres maksa, izdevumi par obligāti veicamajām pārvaldīšanas darbībām), bet arī par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvojamās telpas lietošanu (siltumenerģija apkures un karstā ūdens nodrošināšanai, elektroenerģijas, ūdens, dabasgāzes, kanalizācijas vai asenizācijas nodrošināšana, sadzīves atkritumu apsaimniekošana), bet arī izdevumi par telekomunikāciju pakalpojumiem un internetu, kā arī izdevumi par ūdens skaitītāju uzstādīšanu un verifikāciju.

Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums dod tiesības pašvaldībai saistošajos noteikumos noteikt labvēlīgākus nosacījumus izdevumu pozīciju normām, kā arī noteikt koeficientu GMI sliekšņu summai mājsaimniecībai un mājsaimniecību veidus, kuriem tiek piemērots koeficients mājokļa pabalsta apmēra aprēķināšanai.

Lai aprēķinātu mājokļa pabalstu, vienai no mājsaimniecības personām jāvēršas Bauskas novada pašvaldības apvienību pārvalžu sociālā dienesta struktūrvienībās:

Bauskas struktūrvienībā: Dita Čekša, tālr. +371 29819334.

Rundāles struktūrvienībā: Sandra Upīte, tālr. +371  29440882.

Iecavas struktūrvienībā: Zanda Zelle, tālr. +371  26953224.

Vecumnieku struktūrvienībā: Nita Kinaucka-Briede, tālr. +371  27877075.

Dita Čekša,
Bauskas novada Sociālā dienesta
Bauskas struktūrvienības vadītāja vietnieks
sociālā darba un sociālās palīdzības nodaļā