Ceturtdiena, 06. Oktobris, 2022. Monika, Zilga, Zilgma

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Artūrs Toms Plešs darba vizītē Bauskas novadā saņem arī Covid 19 sertifikātu


Artūrs Toms Plešs darba vizītē Bauskas novadā saņem arī Covid 19 sertifikātu2022.02.18 Komentāri (0) Artūrs Toms Plešs darba vizītē Bauskas novadā saņem arī Covid 19 sertifikātu

Piektdien, 18. februārī, reģionālajā darba vīzītē Bauskā ieradās vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs. Novada domē ministrs tikās ar Bauskas novada pašvaldības vadību, pastāvīgo komiteju priekšsēdētājiem un apvienību pārvalžu vadītājiem.

Aizsākot dialogu, ministrs pauda gandarījumu par iespēju viesoties savā dzimtajā pilsētā. Informatīvajā prezentācijā ministrs akcentēja trīs būtiskas jomas: valsts atbalsta apjomu pašvaldībām, Eiropas Savienības fondu atbalstu investīcijām un mājokļu fonda aktualitātes.

 

 

 

Atbalsts augstas gatavības projektiem

Kā informēja A. Plešs kopumā augstas gatavības projektiem paredzēts finansējums 36 356 358 EUR. Katra pašvaldība no šī finansējuma augstas gatavības projekta kritērijiem atbilstošu projektu īstenošanai varēs saņemt ne vairāk kā 2 miljonus eiro ar pašvaldības līdzfinansējumu ne mazāk kā 15%. Finansējuma saņemšanas gadījumā projekti jāīsteno līdz 2023.gada beigām. Arī Bauskas novada pašvaldība gatavojas šim atbalstam iesniegt trīs augstas gatavības projektus, kuri, pēc izskatīšanas Finanšu komitejā 17.februārī, tiek virzīti apstiprināšanai domes sēdē24.februārī un iesniegšanai izvērtēšanai. Šie projekti ir: „Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolas pārbūve”, „Daudzfunkcionāla  sociālo pakalpojumu centra izveide Baldones ielā 65, Iecavā – II, IV,V kārta” un „Liepu ielas pārbūve Brunavas pagastā”.

 

Ministrs informēja, ka Covid 19 atbalsta pasākumu ietvaros paredzēti investīciju līdzekļi 70 miljonu eiro apmērā, kas prioritāri tiks novirzīti pašvaldības ceļu tīklu uzlabošanai, pirmsskolas izglītības iestāžu izveidei un pašvaldību dzīvokļu fonda un īres namu attīstībai. Šajā programmā pašvaldības varēs saņemt atbalstu 1 miljona eiro apmērā.

 

Eiropas Savienības fondu atbalsts investīcijām

Ministrs nosauca atbalstītās jomas un investīciju apjomu. Ar 55,71 milj.eiro tiks atbalstīta dažādu energoefektivitātes pasākumu īstenošana pašvaldībās. Bērnudārzu pieejamības pasākumu īstenošanai paredzētas investīcijas 42,15 milj. eiro. Klimata pārmaiņu līdzsvarošanas aktivitātēm (plūdu draudu novēršanas pasākumi, koku stādīšana, krasta erozijas novēršana u.c.) plānots atbalsts 93,53 milj.eiro apmērā. Savukārt publiskās infrastruktūras attīstības pasākumiem paredzēts visapjomīgākais finansējums – 295,66 milj.eiro. no tiem vairāk kā 92 milj.eiro plānots ceļu infrastruktūras atveseļošanā un stiprināšanā.

 

Mājokļu fonda atbalsts

A.Plešs uzsvēra, ka pašvaldības īres dzīvokļu trūkums ir akūta problēma visā valstī un tā prasa ieguldījumus un ilglaicīgu risinājumu. Īres dzīvokļu pieejamība ir arī uzņēmējdarbības attīstības viens no nosacījumiem. Uzņēmējs gatavs investēt tur, kur ir darbaspēks, savukārt darbaspēks ir tur, kur ir dzīvojamais fonds. Tas ir nākotnes nodrošinājuma jautājums.

 

Ministrs informēja, ka ir panākta nozīmīga vienošanās mājokļu fonda jautājuma risināšanā, jo valdības līmenī notiks sarunas par iespējām pašvaldībām saņemt ilgtermiņa aizdevumus ar pazeminātām procentu likmēm mājokļu fonda projektu īstenošanai.

 

Administratīvās reformas efektivitāte, autoceļi

A.Plešs sniedza atbildes uz klātesošo jautājumiem, kas, galvenokārt, skāra administratīvi teritoriālās reformas rezultāta vērtējumu un ilglaicīgi slikto valsts lauku autoceļu stāvokli.

 

Deputāti akcentēja, ka pašreizējais valsts vietējo ceļu stāvoklis liedz novada iedzīvotājiem vienādas iespējas nokļūt līdz novada vai pakalpojumu centram. Kā uzsvēra Sociālās un veselības komitejas priekšsēdētājs Guntis Kalniņš – no Vecumnieku puses nokļūt līdz Bauskai vai attālākiem Vecumnieku apvienības pārvaldes iedzīvotājiem nokļūt līdz pārvaldes centram ir ļoti problemātiski.

 

Vides un attīstības komitejas priekšsēdētāja Laine Baha uzsvēra, ka vietējās nozīmes ceļi nozīmē pakalpojumu pieejamību.

 

G.Kalniņš ministram vaicāja, vai jaunveidotajos novados pēc reformas ir saredzams līdzekļu ietaupījums, kā tas tika solīts pirms reformas, lai ietaupīto varētu ieguldīt ceļu uzturēšanā u.c. infrastruktūras projektos? A.Plešs skaidroja, ka ir pašvaldības Latvijā, kurās līdzekļu ietaupījums ir. „Viss atkarīgs no tā, cik veiksmīgi un ātri tika veiktas administratīvās reformas, un cik ātri jaunā pašvaldība sākusi strādāt kā vietots mehānisms,” sacīja ministrs.

 

Jautāts par apvedceļa izbūvi Bauskai, ministrs atzina, ka Satiksmes ministrijā līdz vasarai tiks izstrādāts tehniski ekonomiskais pamatojums šim projektam, kas paredz labas iespējas īstenot kādu no privātās partnerības projektiem, kā labu piemēru minot Ķekavas apvedceļa izbūvi.

 

Bauskas apvienības pārvaldes vadītājs A.Gurkovskis jautāja ministram, vai ir domāts par attīstības projektiem, kuros varētu piedalīties mazi attīstības centri, kopienas, jo lielākā daļa projektu konkursu pēc kritērijiem domāti novada lielāko centru attīstībai. Ministrs atbildēja, ka viņam ir zināma „nomaļu veidošanās” problēma, tādēļ ministrija aicinājusi pašvaldības izvērtēt iespēju noteiktus projektus īstenot nelielās apdzīvotās vietās.

 

KACā saņem vakcinācijas sertifikātu

Ministrs iepazinās arī ar Valsts un pašvaldības vienotā klientu apkalpošanas centra (VPVKAC) darbību Bauskā, Uzvaras ielā 1, saņemot vakcinācijas sertifikātu, kas viņam tieši vizītes dienā bija kļuvis „neaktīvs”. Ministrs saņēma informāciju, ka Bauskas novadā kopumā ir pieci VPVKAC. Pērn sniegto pakalpojumu skaits visos Centros kopsummā ir 11 396. Populārākie no pakalpojumiem ir Valsts ieņēmumu dienesta, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras un Zemes dienesta pakalpojumi. Spilgti iezīmējas Covid 19 sertifikātu izsniegšanas pakalpojums, kas šogad jau izsniegts 1093 klientiem. Iecerēts, ka VPVKAC pakalpojumus varētu sniegt arī vairākas pagastu bibliotēkas novadā. Pašreiz pie šīs idejas īstenojuma tiek strādāts.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pārrunā atkritumu apsaimniekošanas aktualitātes

Pa ceļam uz atkritumu apsaimniekotāja pašvaldības SIA „Vides serviss”, A.Plešs piestāja Vītolu ielā Bauskā, kur tiks īstenots investīciju projekts rotaļu laukuma izbūvei 50 000 EUR vērtībā. Esošās iekārtas tiks demontētas un izveidots daudzveidīgu fizisko aktivitāšu rīku un rotaļu zonu laukums.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ar SIA „Vides serviss” tika pārrunātas aktivitātes un izaicinājumi atkritumu apsaimniekošanas nozarē. Kā pastāstīja SIA „Vides serviss” valdes loceklis Uģis Saukums,  ar 2025.gadu apglabāšanai varēs nodot tikai 50% saražoto atkritumu. Pārējos atkritumus ir jāpārstrādā. Sarunā ar ministru tika uzsvērts, ka svarīgi izveidot reģionālo atkritumu pārstrādes plānu. „Atkritumus, kurus grūti pārvadāt, vajadzētu pārstrādāt uz vietas, nekur tālu nevedot,” atzina U.Saukums.

 

Sarunā ar ministru tika aktualizēts arī Bauskas vecpilsētas dzīvojamā fonda jautājums. Tā ir valstiski risināma problēma. „Svarīgi ir ne tikai vecpilsētu apdzīvot, bet arī saglabāt esošo unikālo apbūvi,” secināja U.Saukums.

 

Apmeklē uzņēmumu „Vizulo” Iecavas pusē

Vizītes noslēgumā ministrs Artūrs Toms Plešs apmeklēja LED gaismekļu ražotāju  SIA „Vizulo”. Uzņēmums "Vizulo" ražo tehnoloģiski inovatīvu, videi draudzīgu LED teritoriālo un iekštelpu apgaismojumu. Lielāko daļu produkcijas uzņēmums eksportē. Ar produkcijas augsto kvalitāti, precizitāti, spēju pielāgoties individuāliem risinājumiem, uzņēmums sevi jaudīgi pieteicis pasaules tirgū – Vizulo” produkciju atpazīst Skandināvijas valstīs, Francijā, Nīderlandē, Islandē. Produkcija nonāk pat valstīs, kas atrodas vistālāk no Latvijas – Austrālijā, Jaunzēlandē.  Visa uzņēmuma peļņa tiek reinvestēta tā attīstībā. Šobrīd uzņēmums nopietni gatavojas produkcijas eksportam uz ASV un Kanādu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teksts:
Andra Matuļenko,
sabiedrisko attiecību speciāliste

Foto: Laura Ārente,
Uzņēmējdarbības un mārketinga departamenta vadītāja


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas