Bauskas novada dome

Jaunumi


Piecas burvīgas dienas Ungārijā (Erasmus+ Dispute, Discuss, Develop)2017.04.04 Komentāri (0) Piecas burvīgas dienas Ungārijā (Erasmus+ Dispute, Discuss, Develop)

Saules un patīkama satraukuma piepildītā 19.marta rītā mēs, pieci Bauskas Valsts ģimnāzijas debatētāji (Elīza Paula Graudīņa 9.b, Matīss Kataņenko 9.a, Roberts Raismanis 11.c, Uldis Urtāns un Vineta Ūdrēna 12.b) un skolotājas Aija Biļdjuga un Daiga Telnere, devāmies ceļā pretim vienai no jaukākajām un emocijām piesātinātākajām nedēļām, kādu esam piedzīvojuši. Lai arī ceļš bija nogurdinošs, gan pieredzējušāko, gan mazāk pieredzējušo projekta dalībnieku vidū valdīja prieks un nepacietība ātrāk ieelpot Ungārijas gaisu, ātrāk satikt savas viesģimenes un ātrāk satikt draugus no iepriekšējām projekta tikšanās reizēm. Mūs ar lielu viesmīlību uzņēma Ungārijas dienvidu pilsēta Segeda.

Pirmajā projekta dienā debatējām, iepazinām viens otru un novērtējām vietējās pilsētas skaistumu. Tā kā galvenā projekta daļa bija tieši debatēšana, tad rītu iesākām ar diviem debašu pusfināliem. Jaunieši argumentēti izteica savas domas par to, vai balsošanai vajadzētu būt obligātai visās vēlēšanās. Mūsu skolu šajā debatē pārstāvēja trīs skolēni - Roberts, Matīss un Elīza Paula. Lai arī par dažiem punktiem piekāpāmies spāņiem, priecājāmies par godam pārstāvēto valsti un jauno pieredzi. Pēc nopietna darba bija laiks arī pievērsties kam jautrākam -, sadaloties jauktās komandās, devāmies orientēšanās spēlē, kurā pildījām interesantus uzdevumus Segedas ievērojamākajās vietās. Šādā veidā ne tikai apskatījām pilsētu, bet arī satuvinājāmies ar saviem komandu biedriem no citām valstīm.

Otrajā dienā klausījāmies fināla debati, kurā sacentās Grieķija un Spānija. Bez pārsteigumiem kārtējo reizi stiprākie argumenti un tiesnešu labvēlība nostājās grieķu pusē, kurus arī sveicām ar godam nopelnīto pirmo vietu nacionālajā debašu turnīrā. Pēc izglītojošās debates devāmies nelielā izbraucienā uz “Opusztaszer” - ungāru vēsturiskā mantojuma dabas parku. Tajā izmēģinājām braukšanu zirgu ratos, loka šaušanu un pat savas prasmes, pašiem sēžot zirga mugurā.

Trešdiena daļai no projekta dalībniekiem bija visgaidītākā diena, jo šajā dienā apmeklējām tūristu piepildīto un skaisto Ungārijas galvaspilsētu Budapeštu. 3 stundu laikā katram bija iespēja izstaigāt un apskatīt sirdij tuvākās vietas. Kādam tā bija iepirkšanās iela, kādam slavens kafijas veikals, citam milzīgā parlamenta celtne, panorāmas rats pilsētas centrā un pils. Pēc 3 stundām visi ar smaidu uz lūpām un stāstiem par piedzīvoto atgriezāmies norunātajā tikšanās vietā, lai dotos braucienā ar kuģīti pa slaveno Donavas upi.

Ceturtdienā pilnībā nodevāmies debatēm, jo beidzot bija laiks jaukto komandu pusfināliem. Trijās no četrām komandām bija arī kāds mūsu skolas pārstāvis, kas rūpīgi centās apstiprināt vai noliegt rezolūciju, ka vidusskolās vajadzētu ieviest imitētas politiskās vēlēšanas. Pirmajā pusfinālā Vineta ar savu komandu ieguva uzvaru, savukārt otrajā pusfinālā pretī stājās divi latvieši-Uldis un Elīza Paula-, līdz ar to bija skaidrs, ka arī finālā savā starpā sacentīsies komandas, kurās katrā būs kāds mūsējais.

Piektdienas rītā noslēdzošajās debates pretī stājās divas komandas ar latviešiem- Vinetas un Elīzas Paulas. Tikai ar viena punkta pārsvaru uzvaras laurus plūca Elīza Paula ar saviem komandas biedriem-ungāru meiteni Lucu un spāņu puisi Santiago. Taču tās, par pārsteigumu, nebija pēdējās debates šajā projektā, jo pēc jaukto komandu fināla debates norisinājās ilgi gaidītā skolotāju debate. Jāatdzīst, ka tā bija interesantākā un jautrākā debate, kāda jebkad pieredzēta, jo skatītāju rindās nebija neviena, kas nebūtu no visas sirds izsmējies. Šīs pašas dienas vakarā tikāmies kādā omulīgā vietā, kur ikviens tika sveikts par sekmīgu dalību projektā. Šajā vakarā arī izdejojām katras tautas nacionālās dejās un izbaudījām pēdējās stundas viens otra kompānijā.

Kopumā jāsaka, ka šis projekts bija neatkārtojama pieredze un burvīga pozitīvu emociju virkne. Tika izkoptas debatēšanas prasmes, prasmes saprasties un sadarboties ar citu tautu pārstāvjiem.  Pateicoties projektam, tika iepazītas dažādas kultūras, dažādi uzskati un fantastiski cilvēki, kurus nevairos saukt par saviem draugiem, un nebaidos teikt, ka noteikti vēl kādreiz tiksimies. Par piecām burvīgām dienām, kurās izdarījām vairāk nekā iespējams iedomāties!

Bauskas Valsts ģimnāzijas 9.b klases skolniece
Elīza Paula Graudiņa


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas