Bauskas novada dome

Jaunumi


Īstais brīdis kļūt par saimnieku sev2016.09.27 Komentāri (0) Īstais brīdis kļūt par saimnieku sev

Viena no vitāli svarīgākajām pašvaldības prioritātēm ir iedzīvotāji. Savukārt iedzīvotāji, izvērtējot dzīvesvietu, kā prioritāti izvēlas tādu teritoriju, kurā viņam tiek nodrošināti pakalpojumi, radīta nepieciešamā infrastruktūra un ir iespēja strādāt un pelnīt, lai nodrošinātu savu ģimeni. Uzņēmējdarbības attīstības ir ļoti būtiska, jo tā savukārt rada darbavietas. Nav tik svarīgi, cik liels būs šis bizness. Lielāka nozīme ir tam, ka veiksmes gadījumā uzņēmējs varēs nodrošināt savu ģimeni un, vēl labāk, dot darbu vēl kādam cilvēkam.

Pēc SEB bankas publicētajiem aptaujas rezultātiem, nozīmīgākie iemesli, kādēļ Latvijas iedzīvotāji, kuriem būtu interese par uzņēmējdarbību, tomēr savu biznesu neuzsāk ir radošu ideju trūkums (59%), bailes no neveiksmes (43%) un lielā birokrātija (48%).

Biznesa idejas trūkums ir nozīmīgākā problēma ne tikai Latvijas, bet arī citu valstu iedzīvotājiem. Viens no izplatītākajiem veidiem ir rast biznesa ideju sev zināmā un tuvā sfērā, bet tikpat labi par labu ideju var kļūt tavs hobijs, profesionālās iemaņas un prasmes vai kāds cits ierosmes avots. Atliek rast savai sirdslietai pievienoto vērtību, papētīt citu valstu piemērus, iedvesmu smelties dažādos laikrakstos un žurnālos, apmeklēt prezentācijas un izstādes, saprast potenciālo klientu vajadzības un  izprast kāda klientu problēma ar šo biznesa ideju tiks atrisināta.

Biznesa idejas var rasties visinteresantākajos brīžos, vien atliek tās ieraudzīt. Portālā “Latvija var!” var iepazīties ar iedvesmas stāstiem par mūsu līdzcilvēkiem, kuri ir spējuši labas biznesa idejas saskatīt, kuri ir pārvarējuši bailes un ļoti dažādu apstākļu un personisko īpašību dēļ ir kļuvuši par veiksmīgiem uzņēmējiem. http://www.latvijavar.lv/raksti/visi/1.

Otrā nozīmīgākā problēma ir bailes no neveiksmes. Šobrīd, kad 2014.-2020.gada plānošanas periodā uzņēmējdarbības veicināšana ir viena no nozīmīgākajām prioritātēm, pieejamo atbalsta instrumentu ir vairāk, kā jebkad iepriekš. Ir īstais brīdis kļūt par saimniekiem sev.

Ar šā gada septembri savu darbību ir uzsācis Bauskas reģionālais biznesa inkubators, kura mērķauditorija ir Bauskas novada, Vecumnieku novada, Rundāles novada un Iecavas novada iedzīvotāji. Inkubatora atrašanās vieta: Katoļu iela 3, Bauska. Inkubatora vadītājs: Uldis Maniks: uldis.maniks@liaa.gov.lv, tel.:62400908. Šīs programmas ietvaros padomdevēju atbalsts un idejas izvērtējums tiks sniegts gan iedzīvotājiem biznesa idejas realizēšanai, gan esošajiem jaunajiem uzņēmējiem. Papildus konsultācijām tiek sniegts arī finansiāls atbalsts. Detalizētāka informācija par Bauskas biznesa inkubatoru un atbalsta programmu pieejama šeit: http://www.bauska.lv/lv/jaunumi/bauska-bus-regionalas-nozimes-biznesa-inkubators-2807 Ir vajadzīga laba biznesa ideja, bailes no neizdošanās un riskus palīdzēs mazināt profesionāļi.

Taču šis nav vienīgais atbalsta mehānisms uzņēmējdarbības uzsākšanai un arī attīstīšanai. Kā jau tika minēts, 2014.-2020.gada plānošanas periods šādām aktivitātēm ir ļoti pateicīgs. LIAA ir apkopojis šobrīd aktuālo biznesa atbalsta instrumentu informāciju vienā materiālā. Atliek izvēlēties sev atbilstošāko. http://www.liaa.gov.lv/files/liaa/attachments/aktualie_atbalsta_instrumenti_septembris_2016.pdf. Pielikumos pieejamas arī interesantas prezentācijas no mācību semināra par uzņēmējdarbības potenciālu laukos, kurš norisinājās šā gada 9.septembrī Līgatnē.

Trešā nozīmīgākā problēma iedzīvotāju izpratnē ir birokrātija. Šajā ziņā Bauskas novada iedzīvotāji ir priviliģētākā situācijā, proti, Bauskas pilsētā 1,5 km rādiusā atrodas visu publisko iestāžu filiāles, kuras uzņēmējdarbības uzsācējam būtu svarīgas: Uzņēmumu reģistrs, Valsts ieņēmumu dienests, Ceļu satiksmes drošības direkcija, Pārtikas veterinārais dienests, Būvvalde, Nodarbinātības valsts aģentūra. Rīgā rādiusa lielums ir 12,2km.

“Doing Business” reitings ir viens no nozīmīgākajiem ziņojumiem pasaulē, kurā tiek vērtēta uzņēmējdarbības vides sakārtotība, tostarp analizējot arī birokrātisko un nodokļu slogu. 2016.gadā Latvija starp 189 valstīm ir ierindojusies 22.vietā. Salīdzināšanai - 2009.gadā 30.vieta. Lai gan joprojām ir daudz nepilnību, kuras valsts līmenī būtu jāuzlabo, tomēr šo gadu laikā ir ieviestas vairākas uzņēmējiem draudzīgas reformas. Šobrīd ir iespēja nodibināt uzņēmumu ar pamatkapitālu sākot no 1Eur, samazinātas valsts nodevas reģistrācijas procedūrai, nodrošināta iespēja reģistrēt mikrouzņēmumu (ar samazinātu uzņēmuma ienākuma nodokli 9% apmērā), ieviesta uzņēmumu elektroniskā reģistrēšana www.latvija.lv, utt. Lai mazinātu bailes no nezināmā birokrātiskajos jautājumu risināšanā un uzņēmējdarbības uzsākšanas procedūrā, ieteikums izpētīt LIAA mājas lapas sadaļu “Biznesa ABC”, kurā soli pa solim aprakstīta nozīmīgākā informācija (http://www.liaa.gov.lv/lv/uznemejdarbibas-uzsaksana), bet neskaidrību gadījumā izmantot Bauskas biznesa inkubatora piedāvātās bezmaksas konsultāciju iespējas.

Bauskas novada pašvaldības vēlējums iedzīvotājiem, kuriem ir interese par uzņēmējdarbību - radiet savu veiksmes stāstu un izmantot plašās atbalsta iespējas tieši šobrīd!

PREZENTĀCIJAS

ALTUM: valsts atbalsta programmas biznesam

Uzņēmējdarbības vides uzlabošanas pasākumi

Krājaizdevu sabiedrības Latvijā un pasaulē

Eiropas Sociālā fonda projekts „Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai"

Latvijas Lauku attīstības programma 2014-2020.gadam. M6.4. Atbalsts ieguldījumiem ar lauksaimniecību nesaistītu darbību radīšanā un attīstīšanā

Laila Stapkeviča,
Attīstības un plānošanas nodaļas projektu vadītāja

 

 


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas