Bauskas novada dome

Jaunumi


Atklāta piemiņas plāksne izcilajam novadniekam Vilim Olavam Plutem 2017.05.18 Komentāri (0) Atklāta piemiņas plāksne izcilajam novadniekam Vilim Olavam Plutem

Piemiņas plāksni izcilajam novadniekam Vilim Olavam Plutem Bauskā Rīgas ielā 8, kur savulaik novadnieks mācījies, atklāja viņa 150.dzimšanas dienā 18.maijā.

Vilis Olavs Plute mācījies Bauskas elementārskolā, Bauskas apriņķa skolā un Jelgavas ģimnāzijā. 1892. gadā viņš beidza Tērbatas universitātes Teoloģijas fakultāti un no 1895. līdz 1897. gadam strādāja par skolotāju un palīgmācītāju Rīgā. Studiju laikā kļuva par vecākās latviešu studentu korporācijas „Lettonia” biedru.

Savu liberālo uzskatu dēļ viņš netika iecelts par pastāvīgu mācītāju, tāpēc no 1899. līdz 1904. gadam studēja tirdzniecību Rīgas Politehniskajā institūtā, bija „Pēterburgas Avīžu” ievadnieks un redaktors. Pēc studiju beigšanas viņš Rīgā nodibināja sieviešu komercskolu. Par publicistiskajiem rakstiem laikrakstā „Balss” 1905. gada revolūcijas laikā viņš tika notiesāts uz vienu gadu Rīgas Centrālcietumā, apcietinājumā sarakstīja "Galvenos virzienus ētikā" (I-II daļu) un saslima ar plaušu tuberkulozi. Pirmā pasaules kara laikā Krievijā organizēja palīdzību latviešu bēgļiem un kļuva par Latviešu bēgļu centrālkomitejas priekšsēdi.

Savulaik viņa sabiedriski politiskā darbība bija tik aktīva un Latvijā zināma, ka viņš būtu varējis kļūt par pirmo Latvijas Valsts prezidentu, ja vien viņa veselības stāvoklis nebūtu strauji pasliktinājies.

Piemiņas brīdī piedalījās arī V.Olava tuvinieki. Bauskas Valsts ģimnāzijas 7.c klases skolnieces Keita Anta Kūmiņa un Elīza Kupča goda plāksnes atklāšanas svinīgajā pasākumā lasīja piemiņas tekstu par V. Olavu.

Andra Matuļenko, sabiedrisko attiecību speciāliste


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas