Statuss:
Noslēdzies
latvijas-vides-aizsardzibas-fonds2_1.jpg
Projekta finansētājs: Cits

Status: Īstenots

Projekta nosaukums: Sugu un biotopu stāvokļa uzlabošana dabas parka “Bauska” teritorijā

Projekta numurs: 1-08/105/2020

Projekta programma/SAM: Valsts budžeta programmas „Vides aizsardzības fonds” apakšprogramma „Dabas un bioloģiskās daudzveidības saglabāšana un aizsardzība”.

Projekta budžets: 60 050 EUR

Projekta budžeta sadalījums: LVAF finansējums 29 850 EUR, pašvaldības līdzfinansējums 30 200 EUR

Projekta mērķis

Aizsargāt dabas parka “Bauska” dabas un kultūrvēsturiskās vērtības, saglabājot tās ainavisko struktūru, kā arī biotopu un sugu daudzveidību. Veicināt teritorijas ilgtspējīgu attīstību, līdzsvarojot dabas aizsardzības, kultūrvēsturisko vērtību aizsardzību un sociālekonomiskās intereses.


Galvenās aktivitātes
  • Upes aizauguma izpļaušana un biomasas transportēšana.
  • Upes gultnes un krastu tīrīšana no apauguma.
  • Upes krastu nopļaušana un zaļās masas izvākšana, ierobežojot invazīvo sugu izplatību.
  • Krūmāju un apauguma novākšana no kaļķiežu klintīm.
  • Laipas izveide un uzstādīšana.

Īstenošanas laiks: 15.10.2020. - 10.11.2021.

Koordinātors: Ilze Munda, Dace Platonova

Kontaktinformācija: 63921942, 63963972

Publicitāte

08.12.2021.

Latvijas%20vides%20aizsardz%C4%ABbas%20fonds(2).jpg

Noslēdzies Latvijas vides aizsardzības fonda projekts

Līdz ar pirmajiem sniegiem, jaunā tēlā ietērpusies dabas parka “Bauska” teritorija, kurā ikviens apmeklētājs var izzināt un atrast savas dabas bagātības.

Dabas parks “Bauska” ir īpaši aizsargājamā dabas teritorija, kura ir izveidota, lai aizsargātu teritorijā esošās dabas vērtības, saglabātu neskartas Mūsas un Mēmeles lejteces, kā arī Lielupes augšteces posmu, bet iedzīvotājiem sniegtu atpūtas un dabas izziņas iespējas.

Kaut arī Lielupe un to veidojošās upes – Mūsa un Mēmele – lielākajā to tecējuma daļā ir lēnas, dabas parka teritorijā tām ir vairāki straujteces posmi. Tādēļ dabas parka ūdeņi ir nozīmīgas upes nēģu un vimbu nārsta vietas, kā arī biezās perlamutrenes dzīvotnes. Savukārt Mūsas un Mēmeles satekas vietā, kā arī abos Lielupes krastos atrodas dolomīta atsegumi, kas ir gan īpaši aizsargājamas dzīvotnes, gan aizsargājami ģeoloģiskie objekti.

2021.gada sākumā uzsāktā projekta „Sugu un biotopu stāvokļa uzlabošana dabas parka „Bauska” teritorijā” īstenošana ir veiksmīgi noslēgusies. Projekta īstenošanas gaitā paveiktas nozīmīgas aktivitātes:

  • krūmāju un apauguma novākšana no Jumpravmuižas kaļķiežu klintīm un upes krasta līnijas;
  • Mēmeles upes aizauguma pļaušanas darbi, kuri norisinājās upes posmā no Mēmeles upes tilta līdz Lielupes sākumam, aptuveni 2,3 km garumā;
  • Mēmeles upes gultnes un krasta tīrīšanas darbi, kuri norisinājās upes labajā pusē, dabas parka „Bauska" teritorijas krasta posmā no Mēmeles tilta līdz Dambja ielas laukumam aptuveni 500 m garumā, ierobežojot invazīvo sugu izplatību;
  • dabas parka teritorijas sākumpunkta vides labiekārtošana un informatīvo plāksnīšu uzstādīšana.

Projekta rezultātā uzlabots īpaši aizsargājamo biotopu – upju straujteces un kaļķiežu atsegumu stāvoklis Mēmeles un Lielupes upes krasta ainaviskajās teritorijās, kā arī veicināta sabiedrības informētība un izglītošana par dabas parka “Bauska” teritorijas dabas un kultūrvēsturiskajām vērtībām.

DSC_0002.jpg

Mēmeles upes ainava, kur tagad centrālais elements ir ne vairs meldriem, niedrēm un krastmalas kārkliem aizaugusi pamesta teritorija, bet straujš ūdens spogulis un sakopta krastmala, kas ziemas periodā ietērpusies baltā sniega segā.

DSC_0006.jpg

Iepazīsties un pārbaudi savas zināšanas par dabas parka “Bauska” teritorijas dabas vērtībām, kas atspoguļojas uz informatīvajiem stendiem. Noskenē pieejamo QR kodu, lai piedalītos aizraujošā dabas ekspedīcijā.

Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds, līdzfinansē Bauskas novada pašvaldība. Projekta kopējās izmaksas ir 48 353 eiro, no tām Latvijas vides aizsardzības fonda finansējums 29 850 eiro, Bauskas novada pašvaldības līdzfinansējums 18 503 eiro.

SARGĀSIM DABU UN DABA SARGĀS MŪS!

Ilze Munda, Dace Platonova
Projekta vadītājas


01.11.2021.

Latvijas%20vides%20aizsardz%C4%ABbas%20fonds(2).jpg

Dabas parkā “Bauska” īstenoti apsaimniekošanas darbi

2021.gada sākumā tika uzsākta projekta „Sugu un biotopu stāvokļa uzlabošana dabas parka „Bauska” teritorijā” īstenošana ar mērķi uzlabot īpaši aizsargājamo biotopu – upju straujteces un kaļķiežu atsegumu stāvokli Mēmeles un Lielupes upes krasta ainaviskajās teritorijās.

Projekta ietvaros martā noslēdzās darbi pie krūmāju un apauguma novākšanas no Jumpravmuižas kaļķiežu klintīm un upes krasta līnijas. Sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldes ekspertiem un arboristu Valteru Vāveru, tika apzinātas vietas, kurās nepieciešami sakopšanas darbi, kā arī atzīmētas vietas ar aizsargājamo biotopu sugām. Kā atzīst pakalpojumu sniedzējs šis objekts esot bijis darbietilpīgākais un bīstamākais objekts kādu esot nācies līdz šim paveikt. Galvenās problēmas: slīpais un nelīdzenais krasts, kas visu vēlas ievilkt Lielupē, klintis un to augstums, kurā bija jāstrādā, akmeņi, kuri no vibrācijas krita, un viss kopējais apjoms esot bijis ļoti liels izaicinājums darbu veicējiem. Arī dabas laikapstākļi darbu izpildes laika posmā bija izaicinājuma pilni – lietus, krusa, saule un pat sniegs. Tomēr neskatoties uz to, darbs tika paveikts ar lielu atbildību un precizitāti.

Klintis.jpg

Sadarbībā ar SIA “Piekrastei.lv” veiksmīgi īstenoti arī Mēmeles upes aizauguma pļaušanas darbi. Darbu uzraudzību projekta ietvaros nodrošināja Bauskas mednieku un makšķernieku biedrības valdes priekšsēdētājs Valērijs Gabrāns, kurš skaidro, ka upes aizaugums, kas gadu no gada progresē, pārņem lielu daļu no ūdens virsmas. Zemienes upes, arī Mēmele, lielā mērā pakļautas pastiprinātas veģetācijas iedarbībai, tā aizaug. Paralēli cēloņu apzināšanai un ierobežošanai, ko neapšaubāmi izraisa intensīvā lauksaimniecība, nepieciešama arī cīņa ar sekām. Barības vielas, kas reiz ir nokļuvušas ūdenī, tur arī paliek un turpina apriti. Veids, kādā var panākt vēlamo rezultātu ir zināms un aprobēts. Izpļaujot un izvācot no ūdensteces nopļauto, iespējams mazināt ūdeņu eitrofikācijas sekas. Biomasa, kas satur augšanai nepieciešamos barības vielas, tiek izņemta no aprites, un ar to tiek mazināts upes aizaugums gan šajā veģetācijas periodā, gan nākamajos. Iesāktais darbs jāturpina arī nākamgad, jo tikai tā var panākt, ka upes ekosistēma netiek tik strauji degradēta. Cilvēka pārveidotā vidē vairs nav iespējams paļauties tikai uz dabas procesiem.

satece_p%C4%93c6.jpeg

Septembrī noslēdzās Mēmeles upes gultnes un krasta tīrīšanas darbi, kuri norisinājās upes labajā pusē un krasta posmā no Mēmeles tilta līdz Dambja ielas laukumam. Rundāles pagasta zemnieku saimniecību „Lielupnieki” veica nederīgās upes grunts noņemšanu, aizauguma un iegūtās masas izlīdzināšanu un sablietēšanu pieguļošā upes krasta ieplakā. Īpašu pateicību izsakām zemnieku saimniecībai „Sintijas” un tās vadītājam Aivaram Barkovskim, kura speciālā tehnika veica krastmalas apauguma tīrīšanu.

Rezultātā nostiprināts Mēmeles upes krasts un veikta apkārtnes ainaviskā sakārtošana, novēršot turpmāko krasta eroziju. Darbi bija nozīmīgi arī saistībā ar to, ka šī vieta ir sava veida Bauskas vizītkarte, jo no šosejas tilta braucējiem neviļus skatienam paveras Mēmeles ainava, kur tagad centrālais elements ir ne vairs meldriem, niedrēm un krastmalas kārkliem aizaugusi pamesta teritorija, bet straujš ūdens spogulis un nopļauta krastmala.

M%C4%93meles%20tilts.jpg

Projekta „Sugu un biotopu stāvokļa uzlabošana dabas parka „Bauska” teritorijā” ietvaros turpināsies darbs pie dabas parka teritorijas sākumpunkta vides labiekārtošanas, izvietojot arī informatīvās plāksnes. Tādā veidā veicinot sabiedrības informētību un izglītošanu, iepazīstinot ar īpaši aizsargājamajām dabas teritorijām, sugām un biotopiem.

Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds, līdzfinansē Bauskas novada pašvaldība.

Ilze Munda, Dace Platonova
Projekta vadītājas


12.10.2021.

Latvijas%20vides%20aizsardz%C4%ABbas%20fonds(2).jpg

Noslēgušies Mēmeles upes gultnes un krasta tīrīšanas darbi

Noslēgušies Mēmeles upes gultnes un krasta tīrīšanas darbi, sadarbībā ar Rundāles pagasta zemnieku saimniecību „Lielupnieki”. Darbi norisinājās upes labajā pusē, dabas parka „Bauska" teritorijas krasta posmā no Mēmeles tilta līdz Dambja ielas laukumam aptuveni 500m garumā. Paveiktie uzdevumi: nederīgās upes grunts noņemšana, aizauguma un iegūtās masas izlīdzināšana un sablietēšana pieguļošā upes krasta ieplakā, lai nostiprinātu Mēmeles krastu, veiktu apkārtnes ainavisku sakārtošanu un novērstu turpmāku krasta eroziju.

DSC_0883.jpg

Darbu uzraudzību projekta aktivitātes ietvaros nodrošināja Bauskas mednieku un makšķernieku biedrība, valdes priekšsēdētājs Valērijs Gabrāns. Sadarbībā ar biedrību „Ūdensaina” tika sniegtas konsultācijas Mēmeles aizauguma tīrīšanas un gultnes atjaunošanas darbos, kā arī sagatavots sertificēta saldūdeņu biotopa eksperta Andra Viestura Urtāna atzinums par virszemes ūdensobjekta tīrīšanas vai padziļināšanas iespējamo ietekmi un īpaši aizsargājamajām dabas teritorijām, sugām un biotopiem.

DSCF5616.jpg

V.Gabrāns pēc paveiktajiem darbiem secina: „Vēl kāds upes posms attīrīts no „džungļiem”. Pēdējos gados Lielupes baseina upju aizaugums ļoti progresē un prieks, ka ir izdevies atgūt vēl kādu teritoriju, kas brīva no pārliekas veģetācijas. Darbi bija nozīmīgi arī saistībā ar to, ka šī vieta ir sava veida Bauskas vizītkarte, jo no šosejas tilta braucējiem neviļus skatienam paveras Mēmeles ainava, kur tagad centrālais elements ir ne vairs meldriem, niedrēm un krastmalas kārkliem aizaugusi pamesta teritorija, bet straujš ūdens spogulis un nopļauta krastmala. Jāatzīst, ka darbi neraisījās raiti, jo bija gan administratīvi šķēršļi, saistībā ar piesardzību pret dabas objektiem, kas iekļauti īpašos reģistros, gan arī tīri tehniskiem, jo šajā vietā upes gultne veido cietu, nelīdzenu dolomīta plātni. Savukārt tilta rajonā darbus apgrūtināja veco tilta pamatu un konstrukciju atlūzas, kā arī būvgruži, kas izkaisīti pa visu krastmalu. Par nožēlu, upju aizaugšana turpināsies, taču šajā attīrītajā vietā tā tiks būtiski aizkavēta, līdz ar to, lietderīgi būtu darbus nākamā gadā veikt arī otrā tilta pusē”.

WhatsApp%20Image%202021-08-10%20at%2008_27_24%20(5).jpeg

Īpašu pateicību izsakām zemnieku saimniecībai „Sintijas” un tās vadītājam Aivaram Barkovskim, kura speciālā tehnika veica krastmalas apauguma tīrīšanu un, diemžēl, tur izgāzto būvgružu dēļ tehnika tika bojāta.

Ar Latvijas vides aizsardzības fonda un Zivju fonda līdzfinansētiem Lielupes gultnes tīrīšanas darbiem, kopumā šogad no pārlieka aizauguma tika iztīrīti vairāk kā 4,5 ha un izpļauti 21,3 ha upes gultnes. 

Projekta „Sugu un biotopu stāvokļa uzlabošana dabas parka „Bauska” teritorijā” ietvaros turpināsies darbs pie dabas parka teritorijas sākumpunkta labiekārtošanas, kur tiks izvietotas arī informatīvās plāksnes. Tādā veidā veicinot sabiedrības informētību un izglītošanu, iepazīstinot ar īpaši aizsargājamajām dabas teritorijām, sugām un biotopiem.

Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds, līdzfinansē Bauskas novada pašvaldība.

Ilze Munda,
projektu vadītāja


09.09.2021.

Latvijas%20vides%20aizsardz%C4%ABbas%20fonds(2).jpg

Mēmeles upes aizauguma tīrīšanas un pļaušanas darbi

Sadarbībā ar SIA “Piekrastei.lv” veiksmīgi īstenoti Mēmeles upes aizauguma pļaušanas darbi. Upes aizauguma pļaušana norisinājās posmā no Dambja ielas laukuma līdz Lielupes sākumam, aptuveni 1,8 km garumā. Darbu veicējs ļoti operatīvi paveica visus plānotos darbus, tādejādi sakopjot un arī palielinot upju straujteču un citu vērtīgo biotopu teritorijas.

satece_p%C4%93c1.jpeg

Mēmeles upes gultnes atjaunošanas pasākumus gar krastu un gultnes tīrīšanas darbu uzraudzību projekta ietvaros nodrošina Bauskas mednieku un makšķernieku biedrība, valdes priekšsēdētājs Valērijs Gabrāns, kurš skaidro: „Upes aizaugums, kas gadu no gada progresē, pārņem lielu daļu no ūdens virsmas. Zemienes upes, arī Mēmele, lielā mērā pakļautas pastiprinātas veģetācijas iedarbībai, tā aizaug. Paralēli cēloņu apzināšanai un ierobežošanai, ko neapšaubāmi izraisa intensīvā lauksaimniecība, nepieciešama arī cīņa ar sekām. Barības vielas, kas reiz ir nokļuvušas ūdenī, tur arī paliek un turpina apriti. Veids, kādā var panākt vēlamo rezultātu ir zināms un aprobēts. Izpļaujot un nopļauto izvācot no ūdensteces, iespējams mazināt ūdeņu eitrofikācijas sekas. Biomasa, kas satur augšanai nepieciešamos barības vielas, tiek izvākta no aprites un ar to tiek mazināts upes aizaugums gan šinī veģetācijas periodā, gan nākamajos. Iesākto darbu ir jāturpina nākamgad. Tikai tā mērķtiecīgi un neatlaidīgi strādājot, var panākt, ka upes ekosistēma netiek tik strauji degradēta. Līdzīgi, kā pļaušanas un ravēšanas darbi uztur pienācīgā kondīcijā mūsu vagas un dobes dārzos, arī upes ekosistēmas kvalitatīvas var iegūt un uzturēt tīrot un pļaujot. Cilvēka pārveidotā vidē vairs nav iespējams paļauties tikai uz dabas procesiem. Lielāku efektu, protams, dod upes gultnes tīrīšanas darbi. Taču šajā upes posmā, uz iedarbību jūtīgā upes ekosistēma, ar dolomīta sēkļiem un dabas daudzveidībai nozīmīgiem biotopiem, kas iekļaujas ES nozīmes Natura2000 teritorijās, pieprasa arī delikātu apiešanos.”

Mēmeles upes aizauguma pļaušanas darbi īstenoti projekta „Sugu un biotopu stāvokļa uzlabošana dabas parka „Bauska” teritorijā” ietvaros. Projekta turpinājumā plānoti darbi Mēmeles upes labajā krastā no Mēmeles tilta līdz Dambja ielas laukumam, kur no apauguma tiks sakopta Mēmeles upes gultne un krasta līnija.

Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds, līdzfinansē Bauskas novada pašvaldība.

satece_pirms.jpeg

Ilze Munda,
projektu vadītāja


14.05.2021.

Latvijas%20vides%20aizsardz%C4%ABbas%20fonds(2).jpg

Jumpravmuižas klinšu un upes krasta attīrīšanas darbi

2021.gada sākumā tika uzsākta projekta „Sugu un biotopu stāvokļa uzlabošana dabas parka „Bauska” teritorijā” īstenošana vienā no projekta aktivitātēm - krūmāju un apauguma novākšana no Jumpravmuižas kaļķiežu klintīm un upes krasta līnijas.

Iepirkuma procedūras rezultātā līgums par pakalpojumu izpildi tika noslēgts ar saimnieciskās darbības veicēju arboristu Valteru Vāveru, par kopējo summu 7 500,00 EUR. 

Pirms darbu uzsākšanas atkārtoti tika apsekota Lielupes krasta līnija, lai pārrunātu veicamos darbus un metodes kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldes ekspertiem un pakalpojuma sniedzēju. Papildus tika apzinātas vietas, kurās nepieciešami sakopšanas darbi, kā arī atzīmētas vietas ar aizsargājamo biotopu sugām.

2(9).jpg

Darbs pie klinšu attīrīšanas tika uzsākts 2021.gada martā un tika pabeigts 10 darba dienu laikā. Kā atzīst pakalpojumu sniedzējs, šis objekts esot bijis darbietilpīgākais un bīstamākais objekts kādu esot nācies līdz šim paveikt. Galvenās problēmas: slīpais un nelīdzenais krasts, kas visu vēlas ievilkt Lielupē, klintis un to augstums, kurā bija jāstrādā, akmeņi, kuri no vibrācijas krita, un viss kopējais apjoms esot bijis ļoti liels izaicinājums darbu veicējiem. Arī dabas laikapstākļi darbu izpildes laika posmā bija izaicinājuma pilni – lietus, krusa, saule un pat sniegs. Tomēr neskatoties uz to, darbs tika paveikts ar lielu atbildību un precizitāti. Bauskas novada pašvaldība pateicas izpildītāju komandai par paveikto darbu un izturību šajā laika posmā.

Jumpravmuižu klintis un upes krasts ir gatavs uzņemt viesus un iepriecināt ar savu dabas brīnumu.

Projekta „Sugu un biotopu stāvokļa uzlabošana dabas parka „Bauska” teritorijā” ietvaros turpināsies darbs pie pārējo aktivitāšu īstenošanas, lai aizsargātu dabas parka “Bauska” dabas un kultūrvēsturiskās vērtības un saglabātu tās ainavisko struktūru, kā arī biotopu un sugu daudzveidību.

Ilze Munda,
projektu vadītāja


16.10.2020.

Latvijas%20vides%20aizsardz%C4%ABbas%20fonds(2).jpg

Piešķirts finansējums dabas parka “Bauska” teritorijas uzlabošanai

Bauskas novada administrācija ir saņēmusi Latvijas vides aizsardzības fonda finansējumu (LVAF), un tiek uzsākta projekta „Sugu un biotopu stāvokļa uzlabošana dabas parka „Bauska” teritorijā” īstenošana.

Projekts paredz īpaši aizsargājamo biotopu – upju straujteces un kaļķiežu atsegumu stāvokļa uzlabošanu, Mēmeles labā krasta un Lielupes labā krasta teritorijas ainaviskās vērtības saglabāšanu un pilnveidošanu saskaņā ar dabas parka „Bauska” Dabas aizsardzības plānā paredzēto apsaimniekošanas plānu.

Projekta ietvaros plānotās aktivitātes:

  • upes aizauguma izpļaušana un biomasas transportēšana;
  • upes gultnes un krastu tīrīšana no apauguma;
  • upes krastu nopļaušana un zaļās masas izvākšana;
  • krūmāju un apauguma novākšana no kaļķiežu klintīm.

Piesaistot projekta līdzekļus, pašvaldības mērķis ir palielināt sezonā pirmreizējās upju aizauguma izpļaušanas teritorijas apjomu, papildus iepērkot aizauguma pļaušanas ārpakalpojumu. Rezultātā saglabājot un arī palielinot upju straujteču un citu vērtīgo biotopu teritorijas.

Lai nodrošinātu projekta rezultātu ilgtspēju un lai upju straujteces un vimbu nārstu vietas būtu publiskas un brīvi pieejamas, projekta ietvaros paredzēts izveidot arī laipu-taku dabas parka teritorijas sākumā pie Mēmeles tilta. Tādā veidā veicinot sabiedrības informētību un izglītošanu, iepazīstinot ar teritorijas dabas un kultūrvēsturiskajām vērtībām.

Dabas parka „Bauska” ietilpstošo īpašumu zemes īpašnieki tiks atkārtoti iepazīstināti ar dabas parkā esošo biotopu apsaimniekošanas pasākumiem, kas tiks uzraudzīti no pašvaldības un Dabas aizsardzības pārvaldes puses.

Projektā plānotās aktivitātes tiks īstenotas laika posmā no 2020.gada 15.oktobra līdz 2021.gada 10.novembrim.

Papildus informācija par dabas parks „Bauska” pieejama: ŠEIT. 

Untitled%20design%20(1).png

Dace Platonova,
Teritorijas plānotāja