Statuss:
Noslēdzies
sunshine

Projekta finansētājs: Cits
Status: Īstenots
Projekta nosaukums: "Accelerate SUNShINE" - „Saglabā savu ēku, taupot enerģiju. Virzies uz priekšu ātrāk”
Projekta numurs: 754080
Projekta programma/SAM: Apvārsnis 2020
Projekta budžets: Projektā kopā 1 577 140 eiro; Bauskas novadam 93 513 eiro
Projekta budžeta sadalījums: 1 577 140 eiro Eiropas Komisija, programma Apvārsnis 2020
Projekta mērķis

Izveidot pašvaldības nepieciešamībām atbilstošu tehniskās un iepirkumu dokumentācijas paketi veiksmīgai visaptverošai ēku atjaunošanai energoefektivitātes pakalpojumu līguma ietvaros un īstenot izstrādāto iepirkumu pašvaldību un dzīvojamajās ēkās.

Galvenās aktivitātes

  • Izstrādāt standartizētas vadlīnijas energoefektivitātes līguma (turpmāk- EPC) izmantošanai pašvaldībās un dzīvojamajās ēkās.  Lai  izveidotā EPC darbību pārbaudītu, projekta laikā, iesaistoties Tukuma, Jūrmalas, Ādažu un Bauskas pašvaldībām, kas apvienosies un veiks publisko iepirkumu, energo servisa uzņēmumi (turpmāk- ESKO) tiks aicināti visaptveroši atjaunot projekta laikā izvēlētās pašvaldības un daudzdzīvokļu ēkas un to infrastruktūru. 
  • Izstrādāt EPC, atbilstoši pašvaldības vajadzībām.
  • Izstrādāt tehnisko un iepirkumu dokumentāciju 12 ēkām EPC izmantošanai un īstenošanai visaptverošai pašvaldības un daudzdzīvokļu ēku atjaunošanai.
  • Veicināt energo servisa uzņēmumu pakalpojumu izmantošana.

Īstenošanas laiks: 01.05.2017.-31.03.2021.
Koordinātors: Ilze Tijone
Kontaktinformācija: ilze.tijone@bauska.lv, 639 22233


Publicitāte

10.05.2023.

as-logo-1(3).png
EU%20Logo_liguma_NR%20(2)(3).jpg

Daudzdzīvokļu 602. sērijas ēkas ir drošas turpmākai ekspluatācijai, šogad plānots veikt 316. un 318. sēriju daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku izpēti

Turpinot Padomju laikā celto daudzdzīvokļu dzīvojamo māju tehniskā stāvokļa izpēti, Ekonomikas ministrija sadarbībā ar pieredzējušiem būvspeciālistiem veikusi 602. sērijas daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku konstrukciju mehāniskās stiprības un stabilitātes izpēti. Tāpat kā iepriekš, tiek piedāvāti arī tipveida risinājumi ēku konstrukciju mehāniskās stiprības un stabilitātes atjaunošanai, kur tas ir nepieciešams.

Pētījumā tika apsekotas 18 šīs sērijas daudzdzīvokļu ēkas – 15 deviņstāvu un trīs sešstāvu ēkas Jelgavā, Ogrē, Salaspilī un Rīgas mikrorajonos Imantā, Pļavniekos un Dārzciemā. Izpēte veikta ēkām, kuras tika nodotas ekspluatācijā laika posmā no 1974. līdz 2006. gadam.

602. sērijas apsekoto ēku pamatu un pamatnes tehniskais stāvoklis izpētes rezultātā novērtēts kā atbilstošs ēku mehāniskās stiprības un stabilitātes prasībām. Arī apsekoto ēku nesošo sienu un ēku pagraba, starpstāvu un bēniņu pārsegumu stāvoklis novērtēts kā apmierinošs un atbilstošs mehāniskās stiprības un stabilitātes prasībām. Kopumā 602. sērijas ēkas ir apmierinošā tehniskā stāvoklī un ēku ekspluatācija ir droša.

Izpētē divām ēkām konstatēts pirmsavārijas stāvoklis ēku jumta klāja plātņu tehniskajam stāvoklim. Tāpat konstatēts nedrošums un neatbilstības balkonu nesošajām konstrukcijām, kā arī elementu bojājumi un deformācijas.

Izpētes laikā konstatētajiem defektiem, nepilnībām un bojājumiem par iemeslu ir nekvalitatīvi veiktie būvdarbi, neveiksmīgi projekta risinājumi ēkas norobežojošām konstrukcijām (ārsienām, balkoniem, lodžijām). Tāpat klimatiskie apstākļi pastiprināti ietekmē neatbilstoši projektētus un nekvalitatīvi ražotu elementu bojājumu attīstību. Ēku stāvokli ietekmē arī ēku ekspluatācijas periodā savlaicīgi neveikta vizuālā un tehniskā apsekošana, laicīgi neidentificētas iespējami negatīvo izmaiņu pazīmes vai izmaiņu sekas.

Ēku tehniskā stāvokļa uzlabošanai un drošai ekspluatācijas turpināšanai, visām ēkām ar balkoniem, pēc iespējas īsākā termiņā jāveic jumta klāja un jumta nesošo konstrukciju tehniskā apsekošana ar tehniskā stāvokļa detalizētu novērtēšanu. Savukārt, balkoniem pēc novērtēšanas jāveic plātņu virsmu atjaunošana un aizsardzība pret klimatisko faktoru ietekmi vai arī plātņu un norobežojošo ekrānu demontāža un jaunu elementu izbūve.

Lai iedzīvotājiem samazinātu izmaksas šo darbu veikšanai, Ekonomikas ministrija piedāvā nesošo konstrukciju mezglu stiprināšanas tipveida risinājumus. Projekta konstruktīvo nepilnību un neprecīzu montāžas būvdarbu dēļ, ēkām ar balkoniem un jumta konstrukciju bez teknes, izstrādāti tipveida risinājumi, kas paredz nostiprināt jumta klāja plātnes. Tāpat tiek piedāvāti risinājumi balkonu pārbūvei, ar mērķi novērst pirmsavārijas situācijas un to veidošanos, kā arī ēkas mehāniskās stiprības un stabilitātes nodrošināšanai. Piemēram esošās konstrukcijas balkonu vietā iespējams izbūvēt franču tipa balkonus, kas ir ātrākais un lētākais risinājums.

Detalizēti ar 602. un 602.P sērijas daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku konstrukciju mehāniskās stiprības un stabilitātes izpētes rezultātiem var iepazīties Ekonomikas ministrijas tīmekļa vietnē.

Lai pārliecinātos par esošā dzīvojamā fonda tehnisko stāvokli, Ekonomikas ministrija plāno līdz 2025. gadam veikt visu daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku sēriju mehāniskās stiprības un stabilitātes izpēti.

2023. gadā paredzēts pētīt 316. un 318. sēriju un 2024. gadā - 104. un 119. sēriju ēkas.

Kā zināms, iepriekšējos gados tika veikts arī 316. un 318. sērijas daudzdzīvokļu ēku balkonu apsekojums un izstrādāti tipveida risinājumi to atjaunošanai, kā arī 464. sērijas, 467A sērijas un 103. sērijas ēku apsekojums.

Iepriekšējos gados veikto ēku apsekojumu rezultāti ir pieejami Ekonomikas ministrijas tīmekļa vietnē.

Ekonomikas ministrijas 
Sabiedrisko attiecību nodaļa
prese@em.gov.lv 


29.12.2020.

 

as-logo-1(3).png
EU%20Logo_liguma_NR%20(2)(3).jpg

 

Aicina pieteikties ēku termogrāfijai

Decembrī sākusies pieteikšanās daudzdzīvokļu ēku termogrāfijas pārbaudēm. Pieteikumus apkopos un par termogrāfiskās pārbaudes laiku ar ēku pārstāvjiem vienosies novada energopārvaldnieks Raitis Ignatjevs. Pieteikties var e-pastā: ekutesti@bauska.lv.

Ēku termogrāfija - veids, kā vizuāli noteikt savas mājas energoefektivitāti un ieraudzīt vietas, kur zūd visvairāk siltuma. Ēku termogrāfija ir infrasarkanā starojuma attēlojums, kas parāda virsmas temperatūru un attēlo to, izmantojot krāsu skalu – siltākas vietas iezīmē sarkanas bet aukstākas zilā krāsā.

DC_4950.jpg
IR_4949(1).jpg

Tas, kas atrodas mājokļa sienās, pārāk bieži nav redzams. Ja to nevar redzēt, tad tas netraucē un par to nav jādomā. Taču neredzamais esošais mājas sienu siltinājums vai neredzamais neesošais (arī mājas sienu siltinājums), ļoti būtiski ietekmē ēkas energoefektivitāti. Ēkai varbūt nav siltumizolācijas un tā neatbilst enerģiju taupošas ēkas standartiem. To nekad neuzzināt, ja novērtējumu veikt ar neapbruņotu aci.

Ar termogrāfijas metodi var novērtēt ēkas norobežojošo konstrukciju viendabīgumu. Termogrāfijai tiek izmantota speciāla ierīce – termokamera. Infrasarkanā starojuma kamera ļauj ēkas īpašniekiem vērtēt īpašuma energosniegumu, kā arī visa ēkas apvalka (sienas, jumts, durvis un pārējais) siltumizolāciju.

Ēku termogrāfiskā uzraudzība palīdz ēkas īpašniekiem:

  • atklāt vietas, kurās nav siltumizolācijas un ir lieli siltumenerģijas zudumi;
  • atklāt vietas, kur ēkā iekļūst aukstai gaiss;
  • atklāt vietas, kur siltumizolācija ir bojāta vai samirkusi un noteikt mitruma uzkrāšanās un pelējuma veidošanās vietas;
  • atrast logu apdares, siltinājuma bojājumus vai neesamību;
  • salīdzināt un vērtēt logus un inerto gāzu neesamību;
  • pārbaudīt logu un durvju blīvumu;
  • redzēt apkures cauruļvadu novietojumu un aizsērējušus radiatorus un caurules;
  • precīzi lokalizēt karstošas vietas pie elektrības drošinātāju paneļiem un sienās paslēptus silstošus elektrības kabeļus;
  • izstrādāt energoefektivitātes uzlabošanas pasākumus, atklājot siltuma zudumu vietas ēkā.

Ar termokameras palīdzību var pārbaudīt būvdarbu un materiālu kvalitāti pirms darbu nodošanas, kā arī jaunas ēkas iegādāšanās gadījumā var noteikt tās cenas atbilstību kvalitātei. Bez tam, pirms garantijas termiņa izbeigšanās, iespējams veikt kvalitātes kontroli, atklāt un dokumentēt būvniecības gaitā radušās novirzes no projekta.

Ar šo informāciju ir viegli noteikt, kur līdzekļus ir vērts ieguldīt, lai izdarītu uzlabojumus un kopumā ietaupīt naudas līdzekļus.

Decembrī sākusies pieteikšanās daudzdzīvokļu ēku termogrāfijas pārbaudēm. Pieteikumus apkopos un par termogrāfiskās pārbaudes laiku ar ēku pārstāvjiem vienosies novada energopārvaldnieks Raitis Ignatjevs. Pieteikties var e-pastā: ekutesti@bauska.lv.

Raitis Ignatjevs,
energopārvaldnieks


21.09.2020.

Seminārs „Energoefektivitātes garantija – viens no risinājumiem kvalitatīvai ēku atjaunošanai” 

Latvijā pašvaldību ēku atjaunošanas projekti, galvenokārt, tiek īstenoti, lai uzlabotu šo ēku energoefektivitāti un nodrošinātu to ilgtspēju. Ēku atjaunošanai tiek piesaistīti lieli finanšu līdzekļi dažādos veidos. Galvenokārt, tie tiek piesaistīti ar nosacījumu sasniegt noteiktus energoefektivitātes rādītājus. Bet pieredze rāda, ka ar šo rādītāju sasniegšanu ir grūtības, kas rada papildus riskus pašvaldībām. Viens no risinājumiem ir energoefektivitātes garantija, līdzīgi kā garantija tiek piedāvāta cita veida precēm un pakalpojumiem. Šobrīd Latvijas likumdošana ļauj energoefektivitātes garantiju pieprasīt uz 5 gadiem.

Aicinām Jūs piedalīties šī gada 29.septembra seminārā „Energoefektivitātes garantija – viens no risinājumiem kvalitatīvai ēku atjaunošanai”, ko rīko SIA „EKODOMA” sadarbībā ar Rīgas Tehnisko Universitāti, Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūtu projekta Accelerate SUNShINE ietvaros.

Datums: 29.septembris, 10:00 – 13:30
Vieta: Paula Valdena iela 5, Rīga (RTU Zinātniskā bibliotēka)

Semināra laikā diskutēsim par energoefektivitātes garantijas iekļaušanu ēku atjaunošanas iepirkumos. Noskaidrosim, kā līdz šim ar to ir veicies un kā rīkoties turpmāk. Pēc semināra būs iespēja konsultēties ar SIA „EKODOMA” sertificētu energoauditoru.
Lai reģistrētos semināram, lūdzu, aizpildiet pieteikuma formu šeit: https://forms.gle/tSnBXadXXfEGUKNw6

Ja vēlaties saņemt energoauditora konsultāciju, tad, lūdzu, atzīmējiet to pieteikuma formā komentāru sadaļā. Uz semināru varat ņemt līdz arī izstrādātos energoauditus ēkām, ja nepieciešams.

Ja kādu apstākļu dēļ nevarēsiet piedalīties klātienē, tad semināru būs iespējams apmeklēt attālināti. Ja vēlaties izmantot šādu iespēju, lūdzu, pieteikuma formas komentāru daļā, norādiet, ka seminārā piedalīsieties attālināti.

Vairāk informācijas un pilnā dienas kārtība redzama šeit

Līga Žogla
SIA „EKODOMA “


07.08.2020.

Turpinās Bauskas daudzdzīvokļu māju atjaunošana

2016.gada pirmajā ceturksnī Finanšu institūcija ALTUM uzsāka Daudzdzīvokļu māju atjaunošanas programmu, kurā pieteikumu saņemšana tika pārtraukta 2020.gada 11.janvārī, bet programmas noslēgums plānots 2023.gada jūnijā. Programmas mērķis ir sniegt Latvijas iedzīvotājiem konsultācijas par ēku atjaunošanu un dāvinājuma grantu 50% apmērā. Daudzdzīvokļu māju atjaunošanas programmas slēgšanas dienā tika iesniegti 108 jauni pieteikumi no dažādām Latvijas pašvaldībām, kas kopā sastādīja 885 projektu pieteikumus, par kopējo provizorisko summu 375 miljoni eiro. 2020.gada 30.jūnija valdības sēdē tika apstiprināti grozījumi daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmas noteikumos, piešķirot papildus finansējumu ēku atjaunošanai 35 miljonu eiro apmērā, kas ļaus īstenot pieteikumus, kuri tikai iesniegti līdz 2020.gada 11.janvārim. Finanšu institūcija ALTUM plāno, ka šis finansējums spēs atbalstīt vēl 150 daudzdzīvokļu mājas. (Vairāk informācijas mājaslapā altum.lv)

2020.gada maijā daudzdzīvokļu mājas Dārza ielā 18, Uzvaras ielā 9 un Vītolu ielā 8 iesniedza dokumentus Bauskas novada domē, lai saņemtu pašvaldības nodrošināto līdzfinansējumu par tehniskās dokumentācijas sagatavošanu. 2020.gada jūnijā visas daudzdzīvokļu mājas arī saņēma līdzfinansējumu, sekojoši: Vītolu iela 8 – 2522.72 EUR, Uzvaras iela 9 – 2900.00 EUR un Dārza iela 18 – 2900.00 EUR. Vītolu ielas mājas atjaunošanas nākošais solis - būvniecības pakalpojuma iepirkuma pieteikumu iesniegšanas termiņš ir noslēdzies. «24.jūlijā atvērām iesniegtos piedāvājumus un patreiz notiek saņemto piedāvājumu izvērtēšana», informē Vītolu 8 biedrības valdes loceklis Jānis Rumba.

2020. gada 11.jūnijā aizritēja projekta Accelerate SUNShINE partneru kārtējā sapulce, kuru no Bauskas pašvaldības pārstāvēja Attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja Ilze Tijone un energopārvaldnieks Raitis Ignatjevs. Pašvaldības kapitālsabiedrību SIA “Vides serviss” pārstāvēja valdes loceklis Uģis Saukums un ekonomists, projektu vadītājs Andris Tomkalns. Sapulces laikā partneri iepazinās ar panākumiem daudzdzīvokļu ēku atjaunošanas gaitā, par sasniegto, sadarbojoties ar savas pašvaldības būvvaldi vai Finanšu institūciju ALTUM. Tā kā 2020.gada martā projekts Accelerate SUNShINE saņēma pagarinājumu uz vienu gadu, sapulces laikā arī tika apspriestas iespējamās aktivitātes atlikušajos astoņos mēnešos. Jau pieminēto Uzvaras ielas un Dārza ielas daudzdzīvokļu māju atjaunošanas būvniecības līgumos ir paredzēts iekļaut energoefektivitātes (EE) garantijas kritērijus. EE garantijas mērķis ir sasniegt noteiktu ēkas energoefektivitātes līmeni. Tas ir saistīts ar ēkas uzturēšanas izdevumiem ilgtermiņā. Lai optimizētu izdevumus, jau izvēloties kompāniju, kas veiks būvdarbus, ir nepieciešams definēt vairākus kritērijus. Piemēram to, ka būvnieks pilnībā izprot un pārzina veicamo darbu tehniskos risinājumus un pārzina pielietojamo materiālu specifiku. Izprot EE nozīmīgumu, rēķinās ar pasūtītāja aktivitātēm, kas, ēkas būvniecības stadijā ir vērstas uz pastāvīgu darbu kvalitātes kontroli.

Energoefektivitātes garantijas kritēriji tiks iekļauti arī vairāku Bauskas sabiedrisko ēku atjaunošanas darbu projektos. 2021.gadā notiks ēku Rūpniecības ielā 9 un Slimnīcas ielā 4 atjaunošana. Projekta “Deinstitucionalizācijas plāna īstenošana Bauskas novadā” realizācijas gaitā, šīs ēkas tiks pielāgotas pašvaldības sociālo pakalpojumu sniegšanai. Patreiz notiek projektēšanas un sagatavošanās darbi.

Pilnīgi visām novada daudzdzīvokļu mājām ir iespējams saņemt pašvaldības līdzfinansējumu energoefektivitātes pasākumu veikšanai. Par šo iespēju Bauskas viesi un iedzīvotāji varēs uzzināt arī 12.septembrī, Bauskas vecpilsētas X Pagalmu svētku un VIII Putras godēšanas pasākumā laikā.

Sagatavoja:
NVO “Ēku saglabāšanas un energotaupības birojs”(ESEB) jaunākā projektu vadītāja,
Ilze Švalkovska

Bauskas pašvaldības energopārvaldnieks,
Raitis Ignatjevs


16.06.2020.

Bauskas pašvaldības ēku atjaunošanas notikumi

2017. gada aprīlī Bauskas novada pašvaldība uzsāka dalību Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas atbalsta programmas Apvārsnis 2020 finansētajā projektā “Accelerate SUNShINE”.

Pēc novadītām 34 informatīvajām sapulcēm 2017. gada gaitā, jau 2018. gadā Bauskas pilsētas 15 daudzdzīvokļu ēkas uzsāka aktīvu darbību pie tehniskās dokumentācijas izstrādāšanas, lai atjaunotu savu māju un saņemtu finanšu institūcijas ALTUM pieejamo granta līdzfinansējumu. Šobrīd darbu pie tehniskā projekta izstrādes ir noslēgušas 3 ēkas Vītolu ielā 2, Vītolu ielā 8 un Salātu ielā 33, kamēr darbu vēl pie tehnisko projektu saskaņošanas turpina ēkas Dārza ielā 18 un Uzvaras ielā 9.

Finanšu institūcija ALTUM ir atzinusi, ka patiesa interese par dalību ēku atjaunošanas programmā ir sākusies tikai 2018. gada laikā, kad programma jau bija aizvadījusi divus darbības gadus. Tas nozīmē, ka pēdējā gada laikā ALTUM ir nepieciešams ilgāks laiks daudzdzīvokļu ēku tehniskā projekta izskatīšanai, kā piemēram, Vītolu ielas 8 daudzdzīvokļu mājas pieteikums ALTUM tika iesniegts 2019. gada septembrī, bet pozitīvs atzinums par tehniskā projekta atbilstību tika saņemts pēc astoņiem mēnešiem – 2020. gada aprīlī. Šobrīd šīs mājas iedzīvotāji var lemt par mājas atjaunošanas turpināšanu un nepieciešamās dokumentācijas sagatavošanu būvniecības uzņēmuma iepirkuma izsludināšanai.

2018. gada 1. ceturksnī par labu savas mājas atjaunošanai un uzlabošanai lēma arī Bauskas pilsētas mājas Dārza ielā 18 un Uzvaras ielā 9. Daudzdzīvokļu mājām ir sagatavoti energoauditi un tehniskās apsekošanas akti ar to pielikumiem. Papildus šīs mājas iedzīvotāji 2020. gada sākumā, izmantoja iespēju un veica savu mājokļu termogrāfiju, lai attēlos vizuāli redzētu, kur ēka zaudē visvairāk siltuma un pārliecinātos, ka ēkas atjaunošana ir ļoti nepieciešama.

Daudzdzīvokļu mājas Dārza ielā 18 un Uzvaras ielā 9 šobrīd aktīvi noslēdz pēdējos tehniskā projekta saskaņošanas darbus, lai saņemtu arī saņemt saskaņojumu no Bauskas novada būvvaldes. Pēc saņemtā saskaņojuma tiks turpināta šo dokumentu virzība un precizējumu iesniegšana finanšu institūcijā ALTUM, lai saņemtu atzinumu par tehniskā projekta kvalitāti un atbilstību dāvinājuma granta saņemšanai.

Visām Bauskas mājām būvniecības darbos ir iekļauti darbi, kas galvenokārt saistīti ar daudzdzīvokļu mājas energoefektivitātes uzlabošanu, proti, jumta pārseguma nomaiņa, ārsienu un cokolu siltināšana, logu un durvju nomaiņa, ventilācijas sistēmas tīrīšana un atjaunošana, apkures sistēmas uzlabošana, aukstā, karstā un kanalizācijas sistēmu atjaunošana, kā arī darbi, kas uzlabo estētisko mājas kvalitāti – kāpņu telpas remontdarbi, ieejas durvju un jumtiņu uzlabošana un piemājas apkārtnes sakopšana.

Iedzīvotāji, kas ir iesaistījušies mājas atjaunošanas procesā, jau ir pieredzējuši to, ka izmaksas par šīs dokumentācijas sagatavošanu un turpmākiem būvniecības darbiem, noteikti nav mazas, bet gan liels finansiāls ieguldījums, kas ilgtermiņā atmaksāsies. Bauskas novada pašvaldība ir izstrādājusi saistošos noteikumus, kas atbalsta iedzīvotājus ar iespēju saņemt līdzfinansējumu energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu veikšanai. Pašvaldība sniedz iedzīvotājiem iespēju saņemt līdzfinansējumu energoaudita un tehniskās apsekošanas veikšanai līdz 80% (ne vairāk kā 900 EUR) no kopējām izmaksām, kā arī tehniskā projekta izstrādei līdz 70% (ne vairāk kā 2000 EUR). 2020. gada maijā šādai iespējai, saņemt līdzfinansējumu, pieteicās visas trīs Accelerate SUNShINE projektā esošās mājas.

Accelerate SUNShINE projekta ietvaros iedzīvotāji arī no citām daudzdzīvokļu ēkām Bauskas novadā tiek aicināti pieteikties pie Bauskas novada energopārvaldnieka Raita Ignatjeva, lai uzzinātu par iespējām ēku atjaunošanas būvniecības iepirkumos iekļaut 5 gadu energoefektivitātes garantiju, kas saskaņota ar ALTUM. Šādas garantijas iekļaušana ļaus iedzīvotājiem ne tikai nodrošināt to, ka pēc ēkas atjaunošanas par siltumenerģiju iedzīvotāji maksā tik, cik tas bijis sākotnēji plānots, bet arī paaugstināt atjaunošanas darbu kvalitāti un nodrošināt, ka ēkas siltumenerģijas patēriņam būvnieki sakos līdzi arī nākamo 5 gadu laikā, lai tas nepārsniegtu plānoto un nebūtu jāmaksā vairāk. Vairāk par šo iespēju lasiet maijā numurā.

Nākošajā rakstā uzzināsiet par to, kā uz priekšu pavirzījušies projektā iesaistīto Bauskas ēku atjaunošanas projekti un gūsiet ieskatu arī citu ēku atjaunošanā Bauskā.

Informāciju sagatavoja:
Marika Rošā,
RTU, projekta “Accelerate SUNShINE” koordinatore

Ilze Švalkovska,
NVO “Ēku saglabāšanas un energotaupības birojs”(ESEB) jaunākā projektu vadītāja


20.05.2020.

Jaunumi ēku atjaunošanas būvniecībā - iepirkumā iespēja saņemt 5 gadu energoefektivitātes garantiju!

 

Infolapa_daudzdzivoklu_ekas-page-001.jpg
Infolapa_pasvaldibu_ekas-page-001.jpg

26.03.2020.

Atskats uz konferenci “Mājokļu drošība un energoefektivitāte: kopīgais un atšķirīgais”.
Galvenās atziņas

21.februārī Rīgā, Rīgas Tehniskās universitātes Zinātniskajā bibliotēkā norisinājās projekta “SUNShINE” noslēguma konference par mājokļu drošību un energoefektivitāti. Tās mērķis bija ar klātesošajiem spriest ne tikai par to, kāpēc esošais ēku atjaunošanas temps ir zems, bet arī par to, kā panākt ēku atjaunošanas procesa nepārtrauktību, kā būt par drošiem par būvniecības kvalitāti un sasniegto enerģijas ietaupījumu un citiem jautājumiem. Konferenci apmeklēja vairāk kā 90 dalībnieki no ministrijām, pašvaldībām, namu apsaimniekošanas uzņēmumiem, būvniecības uzņēmumiem un citām institūcijām. 

Konferenci atklāja RTU profesore un projekta “SUNShINE” koordinatore Marika Rošā ar īsu ieskatu piecu gadu laikā sasniegtajā un galvenajiem izaicinājumiem. Viens no galvenajiem projekta partneru secinājumiem ir tāds, ka mūsu sabiedrība vēl nav gatava runas par kvalitatīvu ēku atjaunošanu pārvērst darbos. Tam traucē gan valdošie aizspriedumi, gan iesīkstējušais domāšanas veids, kā arī motivācijas trūkums.

Valsts kontroles pārstāve Aleksandra Bērziņa konferences dalībniekus iepazīstināja ar galvenajiem Valsts kontroles veiktās revīzijas rezultātiem par ēku drošumu, kas tika publicēts gada sākumā. Revīzijas laikā tika konstatēts ne tikai tas, ka bieži pašvaldībās noteiktā apsaimniekošanas maksa sedz vien administratīvās un zālāja nopļaušanas izmaksas, bet arī to, ka vairāk nekā 60% no apsekotajām daudzdzīvokļu ēkām pastāv ar ugunsdrošības prasību neievērošanu saistīti bojājumi. Viens no secinājumiem ir tāds, ka savlaicīgas ēkas uzturēšanas neveikšana izmaksā dārgāk, t.i. vidēji līdz 100 tūkst. eiro nekā gadījumā, ja tiek veikta pareiza ēkas apsaimniekošana.