Sestdiena, 03. Decembris, 2022. Evija, Jogita, Raita

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Uģa Mežavilka (1929-1998) piemiņas izstāde Bauskas Novadpētniecības un mākslas muzejā


Uģa Mežavilka (1929-1998) piemiņas izstāde Bauskas Novadpētniecības un mākslas muzejā2014.08.23 Komentāri (0) Uģa Mežavilka (1929-1998) piemiņas izstāde Bauskas Novadpētniecības un mākslas muzejā

Sestdien, 23.augustā plkst.12.00 muzejā tiks atklāta ievērojamā karikatūrista un gleznotāja Uģa Mežavilka piemiņas izstāde. 14. augustā māksliniekam apritētu 85. gadskārta.

Izstādē būs aplūkojamas Uģa Mežavilka (1929-1998) gleznas un karikatūras. Lai gan plašākai publikai mākslinieks zināms kā viens no humora un satīras žurnāla Dadzis dibinātājiem un ilggadējim autoriem, viņa lielā mīlestība bija eļļas glezniecība - ainavas, portreti un figurālas kompozīcijas

Uģis Mežavilks dzimis 1929. gada 14. augustā toreizējā Bauskas apriņķa Svitenes pagasta Mežavilkos. Pirmie skolas gadi nākamajam māksliniekam aizrit Svitenes pamatskolā, kur Uģa mamma Alīda pirms laulībām strādājusi par skolotāju. Pēc tēva – ilggadējā Svitenes pagasta vecākā Kristapa Mežavilka aiziešanas mūžībā ģimenes materiālie apstākļi sarežģās un ģimene spiesta Mežavilkus pārdot. Kara vētras Alīdu ar bērniem noved bēgļu gaitās Krievijā, kur Uģis rod iespēju mācīties Maskavā mākslas vidusskolā. Pēc šās skolas beigšanas Uģis atgriežas Latvijā un ar labām sekmēm iestājas Latvijas Mākslas akadēmijā, kur beidzis Glezniecības nodaļu.

Uģis Mežavilks pieder pie tās gleznotāju paaudzes, kura "sociālistiskajā reālismā" ienesa svaigas vēsmas - tā saukto "skarbo stilu". Viņa laika un paaudzes biedri ir Aleksandrs Stankēvičs, Gunārs Cilītis, Ruta Valnere. Jau studiju laikā Uģis izceļas kā labs zīmētājs, un tālākais radošais ceļš karikatūras un grāmatu grafikas virzienā ir likumsakarīgs. Dadzis ir Uģa pirmā un vienīgā darba vieta – viņš gadiem ilgi bijis gan viens no žurnāla maketa un dizaina veidotājiem, gan arī ražīgākajiem karikatūru zīmētājiem. Atšķirībā no vairākuma citu Dadža zīmētāju, Uģis savu karikatūru „tēmas” jeb sižetus izdomāja pats (ar „tēmu” domāšanu zīmētājiem nodarbojās Dadža literāti – Andrejs Skailis, Valdis Artavs un citi).

Mākslinieka skatījumu uz pasauli raksturo kluss labdabīgs humors un viņa neatkārtojamais, uzreiz atpazīstamais rokraksts, kuru raksturo perfekti izkopta forma un meistarīgs zīmējums.

Bauskas NM muzeja speciāliste Līga Grosbarde


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas