Piektdiena, 27. Janvāris, 2023. Ildze, Ilze, Izolde

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Priekšlikumi


Priekšlikums Nr.1 (darbs no Ainavu arhitektu plenēra 2016; Latvijas Universitātes Botāniskā dārza komandas priekšlikumi)

Parkā rekomendējam attīstīt tikai aktīvās atpūtas aktivitātes, kuru galvenā mērķauditorija ir jaunieši. Jaunieši līdz parka teritorijai var patstāvīgi nokļūt gan kājām, gan braucot ar riteni utt. Viņi priecāsies, ka būs nošķirti no mazajiem bērniem un senioriem, būs mazāk bažu par pieļaujamā trokšņa līmeņa pārsniegšanu.

Bērnu, senioru un klusā atpūta jānodrošina pilsētas centrālajā daļā, nevis perifērajā. Ļoti piemērota šo funkciju nodrošināšanai var būt daudzdzīvokļu namu iekšpagalmi, Korfa dārzs, Saules dārzs, Pils parks, Mēmeles un Mūsas krastu teritorija.

Aktivitāšu veidi parkā: distanču slēpošana, nūjošana, skriešana, skrituļslidošana, skeitbords, BMX, ūdens sports, pludmales volejbols, mini futbols, ielu basketbols, badmintons, ielu vingrošana, parkūrs, frisbijs, pludmales zona, piknika vietas, distanču slēpošana, slidošana, jauniešu skatuve, koncerti, izrādes, ielu dejas.

Pa parka perimetru plānojams žogs, vēlama videonovērošana, jāierīko apgaismojums, vēlama kafetērija, jauniešu pulcēšanās vieta, WC. 


 

Priekšlikums Nr.2 (darbs no Ainavu arhitektu plenēra 2016; Latvijas Lauksaimniecības universitātes Ainavu arhitektu komandas risinājumi)

"Zaļās ielas parks" jeb iebrauktuve no Lietuvas puses ir pietiekami liela teritorija, lai to veltītu iedzīvotājiem. Tur jārod simbioze starp urbāno mežu un pasīvām rekreācijas telpām, nopietnu vietu bērniem un jauniešiem un atsevišķu – tuvējo māju iedzīvotājiem, kuri līdz šim izrādījuši iniciatīvu, apstādot teritoriju.

Vieta ir mitra, tāpēc jārisina ūdens jautājums. Tur varētu ierīkot ūdenstilpni, kas kalpotu kā maza pludmale. Jāļauj taisīt perpendikulārus ceļus riteņbraucējiem, gājējiem un skrējējiem, skrituļslidotājiem. Var veidot mākslīgu reljefu. Vieta ir izolēta no transporta, tāpēc droša. Ir jārespektē ūdens ņemšanas vietas teritorijā – gar tām nevajadzētu notikt lielām aktivitātēm, bet var piebraukt apsaimniekošanas transports. Zonās jārod vieta aktīvajam sportam, kur varētu rīkot pilsētas sporta pasākumus. Tuvāk dzīvojamajām zonām – vietu bērniem, kur darboties visu dienu. Atsevišķa daļa blakus rotaļlaukumam varētu būt kopienas dārzi.


 

Priekšlikums Nr.3 (Ainavu arhitekte Kristīne Dreija)

Iecere ir radīt jaunas, aktīva dzīvesveida veicinošas, atpūtas vietas ar koku un augu stādījumiem, pastaigu takām, sporta infrastruktūru, veselības maršrutiem nūjotājiem, velobraucējiem, cilvēkiem, kas nodarbojas ar skriešanu vai soļošanu un skrituļotājiem, kā arī organizēt tajās dažādus veselību veicinošus pasākumus.

Ģimeņu aktīvās atpūtas parku (turpmāk- parks) ieskaus 100 ozolu rinda. Parks sadalīts trīs lielos zonējumos. Ziemeļrietumu daļā, tuvāk daudzdzīvokļu namiem, paredzēta bērnu rotaļu aktivitāšu zona ar šūpolēm, smilšu kastēm, rotaļu laukumu elementiem, atraktīviem vides objektiem un dažādiem apstādījumiem. Ap šo zonu tiks izvietoti parka soliņi ar atkritumu urnām, lai tur varētu atpūsties arī jaunās māmiņas ar ratiņiem, vai vecmāmiņas, kas pieskata mazbērnus. Šajā zonā blakus bērnu rotaļu laukumiem ir paredzēta arī āra trenažieru zona, t.sk. senioriem. Senioru sporta zonā iekārtas būs pielāgotas vecāka gadagājuma ļaudīm, lai tiktu uzturēta laba veselība. Tas ir īpašs āra aprīkojums, kas papildināts ar apmācību programmu un instrukcijām ar fizioterapeitu norādījumiem. Vingrošanas iekārtas nodrošinās saudzīgu un vienmērīgu fizioterapeitisko slodzi visam ķermenim, neradot traumas. Lai arī iekārtas ir paredzētas senioru sportam, tās ir vienlīdz piemērotas arī bērnu rotaļām. Tādejādi sporta iekārtu laukumi kļūst par nodarbību vietu trīs paaudzēm - no zīdaiņiem līdz senioriem.

Nākamā- jauniešu sporta aktivitāšu zonā paredzēta velo trase, vingrošanas laukums un aktivitāšu kalns, kuru vasaras periodā var izmantot velobraucēji, bet ziemas periodā izmantot ziemas prieku baudīšanai – slēpošanai un aktivitātēm uz kalna. Teritorija būs izmantojama dažādos gadalaikos.

Trešā aktivitāšu zona būs “Izstaigā novadu”, kas tiks izveidota kā ģeogrāfiska novada kontūra. Tajā izveidotās pastaigu takas iezīmēs astoņu Bauskas novada pagastu robežas. Pagastu zonās tiks uzstādīti informācijas stendi par nozīmīgākajiem objektiem šajās teritorijās, atspoguļoti īpaši notikumi vai cilvēki, izveidoti vides objekti utt.

Starp zonām paredzēts izveidot daudzfunkcionālu nojumi/estrādīti, kas kalpotu, kā patveršanās vieta no saules svelmes vai pēkšņa lietus, kā arī noderēs nelielu pasākumu rīkošanai.

Teritorijā esošo grāvi plānots pārveidot par interesantas formas ūdenstilpni, kas novada kartē atgādinās Mūsas un Mēmeles sateci.

Tādejādi realizētais projekts ne tikai vēstītu par Latvijas simtgadi, Bauskas novadu un tā pagastiem, bet būtu arī funkcionāli izmantojams iedzīvotājiem ikdienā kā ģimenes atpūtas parks ar dažādām aktivitātēm gan vasaras, gan ziemas sezonā.

Pie ieejām parkā tiks uzstādīti velo novietošanas stendi, kur var pieslēgt velosipēdus un informācijas stendi ar parka plānojumu un citu noderīgu informāciju. Parka teritorijā tiks uzstādīta arī publiskā tualete un izgaismoti objekti un takas.


 

Priekšlikums Nr.4 (Mārtiņa Hofmaņa arhitektūras studija)

Projekta risinājums paredz izveidot ar betona bruģi ieklātus celiņus 1,8m platumā. Sadalot teritoriju it kā 3 zonējumos - ziemeļu daļā tuvāk daudzdzīvokļu namiem izvietojot bērnu atpūtas zonu ar šupolēm, smilšu kastēm un vides objektiem no kārklu stādījumiem. Ap Bērnu atpūtas zonu izvietoti parka soliņi ar atkritumu urnām, lai tur varētu atpūsties arī jaunās māmiņas ar bērnu ratiņiem. Ap šo zonu izvietoti skujeņu stādījumi, puķudobes un dažādi atraktīvi vides objekti no kārklu stādījumiem.

Otra teritorijas daļa - klusās atpūtas jeb senioru atpūtas zonā izvietoti soliņi, atkritumu urnas. Ap senioru zonu izvietoti ceriņu stādījumi, puķudobes un citi atraktīvi vides objekti no kārklu stādījumiem.

Trešā teritorijas daļa atvēlēta sportiskām aktivitātēm un tādēļ atrodas tuvāk automaģistrālei A7. Tajā ieprojektēts plašs smilšu laukums pludmales volejbola vai minifutbola spēlēšanai.

Parkā izveidota arī aleja, kas ved no senioru zonas uz bērnu zonu.

Esošās 2 nelielās ūdenstilpnes tiek paplašinātas un apvienotas, veidojot gleznainu dīķi, gar kura krastu iet taciņa. Ūdenī izvietots atraktīvs vides objekts, kas veidots no sausām niedrēm.

Dzīvnieku pastaigām parkā izvietotas arī tā sauktās dzīvnieku “tualetes”, kur pastaigu laikā var vest dzīvniekus.

Pie ieejām parkā novietoti velonovietošanas stendi, kur var pieslēgt velosipēdus, kamēr paši var doties spēlēt aktīvās spēles vai kur citur.

Pie ieejām parkā un celiņu krustojumos izvietoti informācijas stendi ar parka plānojumu un citu noderīgu informāciju.

 


 

Priekšlikums Nr.5 (Evisas Dzerkales Diplomprojekts Ainavu arhitektūras un plānošanas specialitātē)

Diplomdarbā ir izplānots aktīvās atpūtas un rekreācijas parks. Tajā nodrošinātas atpūtas iespējas visām vecuma grupām, ir izveidoti vairāki bērnu laukumi, jauniešu laukums un skeitborda rampas, sporta laukumi, āra trenažieru laukums, šūpoļu laukums, ir vairākas klusās atpūtas vietas ar šūpoļu kastēm, šūpuļtīkliem un latvieša mandala. Apkārt parkam ir paredzēts skriešanas un velosipēda ceļš, kuru ziemā paredzēts izmantot kā slēpošanas trasi. No attiecīgajām atpūtas zonām un galvenajiem ceļiem ir aizsegtas dziļurbuma akas ar pauguru uzbērumiem. Projekta izstrādes laikā ir sasniegti iepriekš izvirzītie mērķi un uzdevumi, un izstrādāts parka tālākais apsaimniekošanas plāns.

Diplomdarbs ŠEIT

Diplomdarba prezentācija ŠEIT