Trešdiena, 30. Novembris, 2022. Andrejs, Andrievs, Andris

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

X Mežotnes pilskalna svētki


X Mežotnes pilskalna svētki2016.05.21 Komentāri (0) X Mežotnes pilskalna svētki

2016. gada 21.-22.maijā

Mežotnes pilskalnā Lielupes krastā desmito gadu pēc kārtas skanēs zemgaļu taure, aicinot ciemiņus no tuvām un tālām malām. Zemgaļu vēsturei un dzīvajām tradicionālās kultūras vērtībām veltītos svētkus rīko Zemgaļu kultūras biedrība „Upmale” sadarbībā ar Rundāles novada domi.

Svētku programma, kurā Mežotnes pilskalna daudzslāņainā vēsture sasaistīta ar radošām mūsdienu viduslaiku rekonstrukcijām, būs interesanta dažāda vecuma apmeklētājiem. Svētku izglītojošajā daļā būs aplūkojama digitālā izstāde „Tūkstoš gadi pilskalnā”, kura vēstīs par seno zemgaļu kultūru un notikumiem pilskalnā arī vēlākos laikos.

 Vēstures lasījumos būs iespēja uzzināt par aitu šķirnēm un vilnas īpatnībām viduslaikos, kā arī gūt plašu ieskatu zemgaļu apģērbu atdarinājumos. Vēstures biedrību dalībnieki tērpu skatē demonstrēs 9.-13. gs. baltu un līvu tērpus un rotas. Vēsturnieki stāstīs par zemgaļu un Ziemeļeiropas ieročiem. Svētku apmeklētāji varēs piedalīties meistarklasēs tradicionālo amatniecības paņēmienu un kaujas mākslas apguvei. Ieroču mākslas darbnīcā varēs apgūt māku pielietot dažādus ieročus – loku, šķēpu, arbaletu, lingu utml. Rokdarbu cienītāji varēs iepazīt seno tērpu darināšanu, adatas pinumu un celaiņu aušanu, kā arī palīdzēt kausēt bronzu ugunskurā un liet rotas pēc senajiem viduslaiku paņēmieniem. Mazākie svētku viesi kopīgi ar vecākiem varēs izgatavot rotaļlietas no dabas materiāliem.

Lielupes līcī piestās pēc 10.-12.gs. vikingu burukuģu parauga būvētais kuģis "Üxküll" (Ikšķile). Kuģa īpašnieks Māris Reimanis stāstīs aizraujošus kuģinieku stāstus par burāšanu un ceļojumiem viduslaikos Baltijas jūrā.

Cīņu klubu dalībnieki cīnīsies divkaujās pāru, trijnieku un komandu cīņās. Divkauju cīņu uzvarētājs saņems balvā pašaustu vilnas apmetni un saktu. Jaunums svētku programmā būs teatralizēta kauja ar skatītāju piedalīšanos.

Svētku programmā iekļauti Zemgales folklorai veltīti sarīkojumi – folkloras un folkmūzikas koncerti, sadziedāšanās un rotaļas pilskalnā un Dabas daudzinājums Vīnakalnā. Svētku viesi aicināti uz sadziedāšanos un sadancošanos muzikālajā programmā „Līgo laiva uz ūdeņa”, kurā spēlēs atraktīvā folkmūzikas grupa „Teikas muzikanti” no Rīgas.

Apmeklētājiem būs iespēja nogaršot vietējo zemnieku audzētos produktus un baudīt zupu virtuvē pie slieteņa.

Šogad svētkos piedalās vēstures rekonstrukciju biedrības „Baltava”, „Pelestaka”, „Senzeme”, „Upmale”, „Tērvetes zemgaļi” cīņu klubi „Kāvi”, „Vairogs”, „Kromakalna bruoliste”, „Robeža”, „Exercitus Rigensis”, „Heiligenberg”, „Vilkači””, folkloras kopas, „Laukam pāri”, „Svitene” un folkmūzikas grupa „Teikas muzikanti”.

Svētku rīkošanu finansē Rundāles novada dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Latvijas Valsts mežu atbalstītā Zemgales Kultūras programma 2016. Svētkus atbalsta Bauskas Kultūras centrs, Bauskas Tūrisma informācijas centrs, Latvijas Folkloras biedrība, Z/S„Vaidelotes”, SIA „Līgo”, SIA „ABC PARTNERS 11” un SIA „Lielmežotne”.

Elīna Kūla-Braže,

Zemgaļu kultūras biedrības „Upmale”,

t. 26184631


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas