Piektdiena, 27. Janvāris, 2023. Ildze, Ilze, Izolde

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Veiksmīgi norit individuālā budžeta izmēģinājumprojekts


Veiksmīgi norit individuālā budžeta izmēģinājumprojekts2020.12.18 Komentāri (0) Veiksmīgi norit individuālā budžeta izmēģinājumprojekts

Individuālā budžeta izmēģinājumprojekts, kura laikā personas ar garīga rakstura traucējumiem var saņemt dažādus sociālos pakalpojumus, tuvojas noslēgumam. Sākotnēji tika plānots, ka sociālo pakalpojumu nodrošināšana izmēģinājumprojekta ietvaros noslēgsies šī gada novembrī. Tomēr, ņemot vērā Covid - 19 infekcijas izplatību un ieviestos ierobežojumus, izmēģinājumprojekta īstenošana tika pagarināta par trīs mēnešiem. Dalībnieki varēs saņemt atbalstu vēl līdz 2021. gada janvāra beigām.  Izmēģinājumprojekta pagarināšana un pakalpojumu nodrošināšana tiek finansēta projekta esošā finansējuma ietvaros, nepalielinot kopējās projekta izmaksas.

Lai arī projekta norisi ir ietekmējusi ārkārtas situācija valstī un ieviestie ierobežojumi Covid - 19 infekcijas ierobežošanai gan pavasarī gan šobrīd, dalība izmēģinājumprojektā nav bijusi veltīga.

 

Dalībniekiem bija iespēja saņemt dažādus sociālos pakalpojumus un atbalstu, t.sk. tādus pakalpojumus kā atbalsta persona, asistenta, dienas aprūpes centra un rehabilitācijas pakalpojums, psihologa konsultācijas, grupu nodarbības gan personām, gan viņu dabiskajam atbalsta lokam. Kā arī aprūpe mājās, dažādas terapijas,  u.c. sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus, kuru saņemšana līdz šim bija ļoti apgrūtināta vai nebija iespējama.

 

Efektīvas bija mūzikas terapijas sesijas,  kuras mērķis bija veicināt un sekmēt komunikāciju un attiecības, mācīšanos un izziņu, mobilizēšanos, fizisko, garīgo un sociālo veselību. Saņemot mūzikas terapiju vienai personai samazinājās epilepsijas lēkmju biežums un smaguma pakāpe, kas ļāva veiksmīgi integrēties sabiedrībā un darba tirgū.

 

Lai uzlabotu funkcionālās spējas, personas saņēma rehabilitācijas pakalpojumus - fizioterapeita, ergoterapeita, logopēda, uztura speciālista konsultācijas. Pakalpojuma sniedzēji mērķtiecīgi strādā uz mērķu sasniegšanu, galvenais uzdevums ir palīdzēt apgūt/atgūt prasmes, kas ļauj personai būt neatkarīgākai ikdienas nodarbēs, lai uzlabotu vai saglabātu funkcionēšanas spējas. Personas atdzīst, ka regulāra pakalpojumu saņemšana kopumā ir uzlabojusi vispārējo veselības stāvokli, ir uzlabojusies pašsajūta. Īpaši ir novērtēts ergoterapeita pakalpojums, speciālists savā darbā izmanto nodarbes, kuras ir nozīmīgas un svarīgas personai, lai kavētu slimības progresēšanu un veicināta neatkarību ikdienas darbībās.

 

Īpaši nozīmīgs ir atbalsta personas, asistentu un aprūpētāju sniegtais atbalsts, šobrīd aktuāli ir izskaidrot kā rīkoties un pareizi ievērot visus epidemioloģiskos drošības pasākumus, kas regulāri mainās. Šī  Covid - 19 pandēmija nav viegla šai mērķa grupai un pakalpojumu nesaņemšana var būtiski ietekmēt personas ar garīga rakstura traucējumiem psihoemocionālo stāvokli.

 

Kopumā pateicoties saņemtajam atbalstam dalībnieki kļuvuši patstāvīgāki, ir paplašinājuši dabīgo atbalsta loku. Iemācījušies prasmi pieņemt lēmumus dažādās jomās – nodarbinātība, brīvā laika pavadīšanas iespējas, sev svarīgu ikdienas jautājumu risināšana, budžeta plānošana u.c. nozīmīgas prasmes. Divi no dalībniekiem veiksmīgi ir iesaistījušies nodarbinātībā.

 

Tās ir izmaiņas ne vien dalībnieku dzīvē, bet arī to tuvinieku dzīvēs, kuri ikdienā nodrošina šo personu aprūpi.

 

Izmēģinājumprojektā iegūtie rezultāti tiks izmantoti sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu finansēšanas mehānisma izstrādei.  

 

Projektu īsteno Labklājības ministrija sadarbībā ar pašvaldībām, izmantojot Eiropas Sociālā fonda līdzfinansējumu.  

 

Dita Čekša,
Individuālā budžeta modeļa izmēģinājumprojekta sociālais darbinieks


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas