Svētdiena, 13. Jūnijs, 2021. Ainārs, Uva, Zigfrīds

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Valdība nostiprina drošības pasākumus ilgstošai sadzīvošanai ar Covid-19


Valdība nostiprina drošības pasākumus ilgstošai sadzīvošanai ar Covid-192020.12.06 Komentāri (0) Valdība nostiprina drošības pasākumus ilgstošai sadzīvošanai ar Covid-19

VISS PAR COVID-19 


Vakcinētiem cilvēkiem jūnijā būs plašākas iespējas pulcēties, atļautas nometnes un izlaidumi (27.05.21.) Vairāk informācijas: ŠEIT

Ikviens Latvijas pieaugušais iedzīvotājs vietnē manavakcina.lv var izvēlēties vakcinācijas vietu un laiku. Vairāk informācijas: ŠEIT

Ministru kabinets turpina paplašināt priekšrocības vakcinētajiem (18.05.21.). Vairāk informācijas: ŠEIT

Valdība apstiprina nosacījumus drošai tirdzniecībai iekštelpās un ārtelpās. Vairāk informācijas: ŠEIT
Viss par drošu iepirkšanos un tirdzniecību Covid laikā: ŠEIT


Ministru kabinets ceturtdien, 1. aprīlī, precizēja Covid-19 saslimstības ierobežošanai nepieciešamos noteikumus, kādi būs spēkā no 7. aprīļa pēc ārkārtējās situācijas beigām. Ņemot vērā, ka pēdējās nedēļās vairs nav vērojams saslimstības kritums, valdība nostiprināja stingrus drošības pasākumus, kurus kopīgi ievērojot ir iespējams piesardzīgi paplašināt izglītības procesu un mazumtirdzniecību klātienē, kā arī privātu pulcēšanos. Ja saslimstība strauji pieaugs, Ministru kabinets var pastiprināt drošības pasākumus un ieviest jaunus ierobežojumus.

Vairāk informācijas: ŠEIT

Vizuāls apkopojums par drošības pasākumiem Covid-19 ierobežošanai, kas ir spēkā no 7. aprīļa. 

Drošības pasākumu pamatprincipu apraksts Drošības pasākumu pamatprincipu apraksts Drošības pasākumu pamatprincipu apraksts

Ministru kabinets piektdien, 12. martā, apstiprināja vairākus uzlabojumus epidemioloģiskās drošības pasākumos, lai līdz Lieldienām mērķtiecīgi nostiprinātu pašreizējo Covid-19 saslimstības krituma tendenci. Valdības apstiprinātais scenārijs primāri balstās attālinātā darba principos. No nākamās nedēļas epidemioloģiski drošākās pašvaldībās varēs nelielu daļu izglītības nodarbību īstenot ārpus telpām klātienē. Savukārt cilvēkiem, kuri par spīti aicinājumam neceļot, ierodas Latvijā no trešajām valstīm, būs par saviem līdzekļiem jātestējas un pozitīva testa gadījumā jāapmaksā pašizolācija viesnīcā.

Vairāk informācijas: ŠEIT


Otrdien, 23. februārī, Ministru kabinets pieņēma lēmumu par nosacījumiem pakāpeniskai pārejai uz drošu pakalpojumu sniegšanu skaistumkopšanas nozarē, par mazo veikalu darbības atsākšanu, ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus, kā arī par izmaiņām citās jomās.

Vairāk informācijas: ŠEIT


Ministru kabinets piektdien, 5. februārī, pieņēma lēmumu par ārkārtējās situācijas pagarināšanu līdz 6. aprīlim. No nākamās pirmdienas, 8. februāra stāsies spēkā augstāki drošības standarti klātienes tirdzniecībā, kas ļaus spert pirmos soļus, lai atteiktos no preču sarakstiem. Daļai skolēnu un studējošo būs pieejamas klātienes konsultācijas. Savukārt ieceļot Latvijā varēs tikai neatliekamos gadījumos.

Vairāk informācijas: ŠEIT
Aktuālie drošības pasākumi no 8.02 līdz 06.04.2021.: ŠEIT


Vietnē www.manavakcina.lv  uzsākta iedzīvotāju agrīnā pieteikšanās vakcinācijai pret COVID-19.
Pieteikties var arī, zvanot uz bezmaksas tālruni 8989
Tālruņa līnijas darba laiks- katru darba dienu no plkst. 9:00 līdz 17:00. Tālruņa līnija izmantojama tikai un vienīgi, lai nodrošinātu iedzīvotāju reģistrēšanu vakcīnas saņemšanai. Jebkādas konsultācijas saistībā ar veselības jautājumiem iedzīvotāji tiek aicināti uzdot savam ģimenes ārstam.

Lasi vairāk: ŠEIT.


Līdz 7.februārim naktīs no piektdienas uz sestdienu un no sestdienas uz svētdienu, laika posmā no pulksten 22.00 līdz 05.00 ir jāievēro mājsēde. Personām, kurām jāatstāj dzīvesvieta attaisnojošu iemeslu dēļ obligāti jāaizpilda Pašapliecinājums.

Dzīvesvietas atstāšana mājsēdes laikā pieļaujama tikai īpaši neatliekamos gadījumos. Atstājot dzīvesvietu, līdzi jābūt pašapliecinājumam, kurā norāda personas datus, dzīvesvietas adresi, pārvietošanās iemeslu un pārvietošanās galamērķi. Ikvienam iedzīvotājam ir pienākums ņemt līdzi arī pasi vai ID karti.

Vairāk informācijas: ŠEIT.
Pašapliecinājuma veidlapa: ŠEIT.


Kāpēc nepieciešami papildu drošības pasākumi?

Šobrīd ir ļoti būtiski mazināt cilvēku došanos uz vietām, kur ir iespējams satikt citus cilvēkus. Jebkura šāda tikšanās ar sev pazīstamu vai svešo cilvēku ir lielāks risks saslimt pašam vai inficēt citus cilvēkus neatkarīgi no tā, vai tas ir veikals, sabiedriskais transports, darba vieta, skaistumkopšanas salons vai kāda cita sabiedriska vieta, jo īpaši telpās. Epidemioloģiskā analīze un prognozes liecina: ja Covid-19 izplatība turpināsies ar esošo intensitāti, tuvāko divu nedēļu laikā slimnīcās esošo Covid-19 pacientu skaits pārsniegs 1000 pacientus. Tāpēc jādara viss iespējamais, lai mazinātu iespējas cilvēkiem saslimt.

Analizējot cilvēku paradumus, Eiropas slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) vērš uzmanību, ka svētku laikā pastiprinās cilvēku mobilitāte – cilvēki pulcējas, bieži izmanto sabiedrisko transportu, laiku pavada veikalos un uzturas mazāk vēdinātās telpās, vēlas satikt tuviniekus, kā rezultātā ir lielāki infekcijas izplatīšanās riski. Jau tagad ECDC norāda uz to, ka jābūt gataviem straujākam Covid-19 saslimstības  pieaugumam pēc svētkiem. Pie esošā saslimstības līmeņa Latvija vairs to nevar atļauties.

Jau līdz šim noteiktie drošības pasākumi bija vērsti uz to, lai mazinātu cilvēku pulcēšanos, tomēr sabiedrības mobilitātes rādītāji liecina, ka Latvijā cilvēki joprojām aktīvi pārvietojas uz veikaliem, apskates vietām, kā arī dodas uz darbu klātienē un turpina izmantot sabiedrisko transportu. Savukārt brīvdienās, kad ir noteikti ierobežojumi, iepirkšanās intensitāte ir ievērojami zemāka. Vienlaikus nedēļas nogalēs cilvēki joprojām aktīvi pavada novados ar izteiktu brīvdienu aktivitātes tendenci. Tas liecina, ka joprojām aktīvi tiek izmantots sabiedriskais transports, cilvēki pulcējas sabiedriskās vietās utml.


Kādi papildu drošības pasākumi būs spēkā  līdz 6.aprīlim, lai mazinātu iespējamo kontaktu skaitu?

Šie pakalpojumi ierobežoti, vērtējot vairākus aspektus: vai pakalpojumu sniedz ilgāk par 15 minūtēm (kopā ar laiku uzgaidāmajā telpā), vai ir tiešs cilvēku kontakts pakalpojumu sniegšanas laikā, vai ir iespējams lietot sejas masku (piemēram, pie kosmetologa un fotosesijās nelieto) un lielāko uzsvaru liekot uz kritēriju, vai bez šī pakalpojuma cilvēks var iztikt 3 nedēļas. Mērķis ir samazināt cilvēku skaitu, ko ikdienā satiekam.

Starptautiski braucienu tikai neatliekamos gadījumos:

Valdība arī izmainīja ieceļošanas kārtību, lai mazinātu jauno, īpaši bīstamo, Covid-19 paveidu nonākšanu Latvijā. No 11. februāra līdz 25. februārim Latvijā drīkstēs ieceļot tikai neatliekamu un būtisku iemeslu dēļ. Iebraukt drīkstēs darba, mācību un studiju nolūkā, kā arī humānu apsvērumu dēļ – ģimenes apvienošanai, medicīnas pakalpojumu saņemšanai, nepilngadīgas personas pavadīšanai, lai atgrieztos dzīvesvietā vai dotos uz bērēm.

Ieceļošanas iemesls pirms ierašanās Latvijā jānorāda, aizpildot anketu tīmekļvietnē covidpass.lv, savukārt dokumentiem, kas apliecina ierašanās iemeslu, jābūt gataviem uzrādīšanai pēc pieprasījuma Valsts policijai vai Valsts robežsardzei. Dokumenti nav jāgatavo uzrādīšanai, ja tie jau ir pieejami kādā no valsts informācijas sistēmām, piemēram, informācija par dzīvesvietu un radniecību.

Svarīgi, ka pasažieru pārvadātāji nedrīkst uzņemt pasažierus, kuri covidpass.lv sistēmā nav norādījuši ceļošanas mērķi. Tāpat ieceļotājiem joprojām ir pienākums gan veikt Covid-19 testu pirms ierašanās Latvijā, gan ievērot pašizolāciju uzreiz pēc ierašanās.

Uz laiku ir pārtraukti arī starptautiskie pasažieru pārvadājumi starp Latviju un Apvienoto Karalisti, Īriju un Portugāli. Tas attiecas gan uz aviosatiksmi, gan autobusu, gan kuģu pārvadājumiem.

Izglītībā:

 • 1. – 12. klašu skolēni turpinās mācīties attālināti.
 • Klātienē drīkstēs notikt klīniskā prakse rezidentūrā un praktiskās nodarbības 6. studiju gada medicīnas studentiem, lai sniegtu atbalstu slimnīcām.
 • Klātienē drīkstēs notikt praktiskās nodarbības medicīnas izglītības programmās pēdējo studiju gada studējošajiem (piemēram, šā gada absolventi, kas iegūs ārsta grādu, zobārsta grādu, fizioterapeita, ergoterapeita, māsas, ārsta palīga un vecmātes kvalifikāciju).
 • Klātienē darbosies speciālās izglītības iestādes un bērnudārzi.
 • Citas praktiskās nodarbības (arī individuāli) iespējamas tikai attālināti. Arī profesionālajā un augstākajā izglītībā, dažādos kursos utml. nodarbības drīkstēs notikt tikai attālināti.

Izņemot:

 • to grupu, klašu vai kursu izglītojamiem, kam šī gada pirmajā pusgadā jākārto pārbaudījumi, jānoslēdz izglītības ieguve 12. klasē vai attiecīgi jāiegūst profesionālā izglītība un kvalifikācija pamata vai vidējās izglītības pakāpē, varēs saņemt individuālas konsultācijas klātienē.
 • konsultāciju klātienē varēs saņemt arī skolēni, kas dažādu vides un sociālo apstākļu dēļ ir pakļauti priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas riskam (ierobežota pieeja mācību rīkiem un viedierīcēm, nopietnas mācīšanās grūtības (tostarp, psihoemocionālā stāvokļa dēļ), izglītības iestādei vai pedagogam ir pamatotas grūtības uzturēt pastāvīgu kontaktu).
 • Praktiskās studiju daļas apguve klātienē būs pieejamas augstākajā izglītībā studējošiem, tajās studiju jomās, kur praktiskās daļas apguve ir ļoti nozīmīga studiju procesa daļa un to nav iespējams apgūt attālināti vai nav iespējams organizēt citādi. Tas būs iespējams tikai tādos gadījumos, kur šādā prasmju apguvē ir iespējams ievērot divu metru distanci un nenonākt saskarsmē ar citiem studējošiem, vienlaikus lietojot mutes un deguna aizsegu.
 • Interešu izglītība un dažādi mēģinājumi drīkstēs notikt tikai attālināti.

Sportā:

Kamēr neuzlabosies epidemioloģiskā situācija, amatieru sporta treniņi drīkstēs notikt tikai ārpus telpām (līdz 10 cilvēkiem, neizmantojot ģērbtuves). Tas nozīmē, ka sporta klubi neuzņems klientus iekštelpās – nestrādās trenažieru zāles un nevarēs doties uz klubu trenēties individuāli.

Kultūrā:

 • Nestrādās izstāžu vietas un citas kultūrvietas, kā arī nedrīkstēs organizēt gadatirgus.
 • Bibliotēkas drīkstēs izsniegt grāmatas uz mājām.
 • Apmeklētājiem būs slēgtas muzeju iekštelpas, bet turpinās darboties muzeju brīvdabas teritorijas, kurās būs jānodrošina cilvēku vienvirziena kustību, jānovērš cilvēku plūsmu sastapšanās un jānodrošina vismaz 2 metru distancēšanās. Ar šādiem nosacījumiem darboties varēs arī dabas takas.

Pakalpojumi:

 • No 1. marta atļauts sniegt manikīra, pedikīra, podologa un friziera pakalpojumus. Prasības skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzējiem: ŠEIT
 • Sporta inventāra nomas pakalpojumus drīkstēs sniegt tikai ārpus telpām.
 • Nenotiks fotosesijas un netiks sniegti citi foto pakalpojumi, izņemot foto dokumentiem.
 • Nenotiks dzinējmedības.

Tirdzniecībā:

Sākot ar 8.februāri atsevišķas tirdzniecības vietas būs tiesīgas darboties bez preču grupu ierobežojumiem:

 • grāmatnīcas;
 • veikali, kur tirgo pārtiku ne mazāk kā 70% no preču sortimenta;
 • veikali, kur tirgo higiēnas preces ne mazāk kā 70% no preču sortimenta.

Joprojām saglabāsies iepriekšējie ierobežojumi un klātienē turpinās darboties:

 • aptiekas (tajā skaitā veterinārās aptiekas);
 • optikas preču veikali;
 • degvielas uzpildes stacijas;

tirdzniecības vietas, kurās drīkst tirgot šādas preču grupas:

 • pārtikas preces;
 • higiēnas preces;
 • pirmās nepieciešamības saimniecības preces;
 • mobilo telefonu priekšapmaksas kartes;
 • tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus;
 • dzīvnieku barību un preces;
 • preses izdevumus;
 • sabiedriskā transporta biļetes;
 • mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus;
 • mājražotāju lauksaimniecības produkciju;
 • ziedus;

Papildu atļauts tirgot šādas preču grupas:

 • stādus, dēstus, sīpolus, gumus un sēklas;
 • substrātus, mēslošanas līdzekļus, kaļķošanas materiālus un augu aizsardzības līdzekļus;
 • elektropreču aksesuārus (vadus, pagarinātājus, lādētājus);
 • līdzekļus dezinsekcijai un deratizācijai.

Detalizēta informācija par tirdzniecību pieejama Ekonomikas ministrijas mājas lapā.

Papildus norādām, ka preču tirdzniecība internetā nav ierobežota.

Darba vietās:

Tāpat kā līdz šim ikvienam, kuram darba specifika atļauj strādāt attālināti no mājām, tas ir jādara. Darba devēja pienākums ir to nodrošināt. Šie nosacījumi attiecas gan uz valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēm, gan privātiem uzņēmumiem. Tas nozīmē, ka klātienē strādās, piemēram, pārdevēji, šoferi, krāvēji, policisti, ugunsdzēsēji, apsardzes darbinieki, radio un televīzijas raidījumu diktori un operatori, mediķi un citi, bet ne, piemēram, biroja darbinieki.

 

Avots: Ministru kabinets https://www.mk.gov.lv/ 


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


  Citas ziņas