Piektdiena, 02. Decembris, 2022. Meta, Sniedze

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Uzņēmēji- mūsu novada balsts


Uzņēmēji- mūsu novada balsts2020.08.11 Komentāri (0) Uzņēmēji- mūsu novada balsts

Turpinot iesākto iniciatīvu, novada vadītājs apmeklē vietējos uzņēmējus, ar mērķi apzināt Covid krīzes ietekmi uz biznesu ārkārtas situācijas laikā un pēc tās, kā arī diskutēt ar uzņēmumu īpašniekiem par aktuālajām problēmām un iespējamajiem risinājumiem uzņēmējdarbības vides uzlabošanai novadā.

Veltas centrs – pirmais pašapkalpošanās veikals Bauskā

1998.gadā pēc vērienīgiem būvdarbiem, ņemot vērā vecpilsētas arhitektūras saglabāšanas prasības, Plūdoņa ielā 40 durvis vēra mājsaimniecības preču pašapkalpošanas veikals. Tolaik pircējiem tā bija jauna pieredze, veikalu apmeklēt steidza ikviens.

Attēlā no kreisās puses Bauskas novada priekšsēdētājs Arnolds Jātnieks, SIA „ MGM” īpašnieki Māris Gļauda un Māris Freimanis

Uzņēmējs un viens no veikala īpašniekiem Māris Freimanis min, ka kopš lielveikala atvēršanas, stipri mainījušies iedzīvotāju iepirkšanās paradumi. Lai arī īpaši tiek domāts par preču sortimentu, pētīts tirgus un sekots līdzi pircēju vēlmēm, tomēr lielākā pircēju aprite notiek lielveikalā. Mūsu uzticamākie un lojālākie klienti galvenokārt ir seniori, taču priecājamies par katru pircēju!  „Protams, Covid laikā pircēju plūsma saruka, taču ir arī citas, svarīgas problēmas kas ir jārisina,” atzīst Māris un uzsver, ka viena no aktuālākajām problēmām, kurai nepieciešams pēc iespējas steidzamāks risinājums, ir braukšanas ātruma ierobežošana uz Plūdoņa ielas. „Pārgalvīgi autovadītāji traucas pa ielu lielā ātrumā, neņemot vērā faktu, ka ik mirkli no pagalmiem uz ielas var izskriet kāds bērns. Būtu labi, ja varētu izvietot guļošo policistu, bet, ja tas nav iespējam, tad vismaz izvietot ātruma ierobežošanas zīmi. Ātruma ierobežošana nedaudz atrisinātu arī lietusūdens radīto peļķu problēmu, kas šobrīd tiešām ir aktuāla, jo nošķaida garāmgājējus un ēku fasādes,” norāda uzņēmējs. Tāpat Māris min, ka gada tumšajā laikā ielu apgaismojums ir ļoti vājš un esošās laternas nenodrošina pietiekamu ielas apgaismojumu. A.Jātnieks piekrīt un atzīst, ka šo problēmu tiešām varētu atrisināt ar laternu spuldžu nomaiņa uz LED lampām, kas arī tiek plānots tuvākajā nākotnē.  Tikšanās dalībnieki vienprātīgi atzīst, ka pilsētvides sakārtošana, ielu apgaismojuma uzlabošana, autostāvvietu un krustojumu sakārtošana, ātruma ierobežošana ir galvenās prioritātes iedzīvotāju labsajūtas un uzņēmējdarbības vides sakārtošanā.

Saruna turpinās par veikalu „Lapa”, kas baušķeniekiem piedāvā kancelejas preces. Uzņēmēji veikala darbībā saredz vairākus šķēršļus, kas būtiski ietekmē preču noietu. Viens no tiem ir tirgus tuvums, kura ietekmē sestdienās un gadatirgu laikā jūtami krīt apgrozījums. Gadatirgus laikā brīvi un, iespējams, nemaksājot nodokļus, līdzīgas preces, bet par krietni zemākām cenām piedāvā kaimiņvalsts tirgoņi. Tāpat tiek pieminēta ierobežotā iespēja piedalīties pašvaldības izsludinātajos iepirkumu konkursos, jo ne visās preču grupās mazais uzņēmums var piedāvāt zemāko cenu, līdz ar to uzvarētāju godā parasti nonāk lielās kompānijas. Taujāti par Covid krīzes ietekmi uz biznesu, abi Māri vienprātīgi atzīst, ka veikalam šis laiks nebija viegls, būtiski samazinājās kancelejas un skolas piederumu tirdzniecība, cilvēki izvairījās no veikalu apmeklēšanas.

Kristālu siltumnīcās rozes tiek audzētas jau pus gadsimtu

ZS „Dārznieki 1” Kristālu siltumnīcās, tepat Bauskas pievārtē, pašvaldības viesus sagaidīja viss kolektīvs. Šobrīd saimniecībā strādā 4 darbinieki, kas 0,5 ha platībā siltumnīcās audzē rozes. Par krāšņajiem ziediem šeit rūpējas jau kopš 70-tajiem gadiem jeb kolhoza laikiem. 50 gadu laikā dārzniecība piedzīvojusi gan uzplaukumu, gan grūtas dienas, tomēr darbs allaž turpinājies. Šobrīd te var iegādāties vairāk nekā 40 dažādu šķirņu grieztos ziedus un stādus.

Draudzīgā Kristālu siltumnīcu komanda Daina Auzāne, dēls Mārtiņš, Ilona Timlere un Tatjana Bērziņa

Saimniecības vadītāja Daina Auzāne atzīst, ka darba ir daudz un tas prasa visu laiku. „Būtībā rožu audzēšana ir dzīvesveids, kas pakārtots ziedu augšanas ciklam. Pirmās rozes tiek sagaidītas agrā pavasarī, bet karstākā sezona sākas maijā un noslēdzas septembrī, taču atsevišķas šķirnes zied pat līdz janvārim, tas gan atkarīgs no laika apstākļiem,” dalās Daina.

Paralēli ikdienas darbiem ir jārisina dažādi saimnieciskas dabas jautājumi. Šobrīd aktuālākā problēma ir ūdens ņemšanas vieta, precīzāk, dīķis, kas atrodas netālu no saimniecības, bet piekļuve tam ir apgrūtināta. 

Tikšanās laikā tiek runāts par nākotnes vīzijām, mehanizācijas uzlabojumiem, jaunu tehnoloģiju ieviešanu un iespēju piedalīties dažādās ES atbalsta programmās. „Saimniecības ražošanas apjoms nav tik liels, lai nopietni pievērstos projektu rakstīšanai,” iebilst Mārtiņš, tomēr nenoliedz, ka nākotnē varētu mēģināt pāris idejas īstenot.

ZS „Dārznieki 1” ir viens no vairākiem Bauskas novada uzņēmumiem, kas Covid laikā saņēma valsts piešķirto dīkstāves pabalstu. Tāpat saimniece atzinīgi novērtēja pašvaldības pretimnākšanu, atliekot NĪN maksājumu uz vēlāku laiku, dodot uzņēmējiem iespēju atkopties pēc ārkārtas stāvokļa radītajiem finansiālajiem sarežģījumiem.

Datortehnikas serviss un foto pakalpojumi vienviet

Pilsētniekiem labi zināmais datorsalons Kalna ielā 12 jeb „Velosētas pagalmiņā” darbojas jau 20 gadus. Te saimnieko individuālais komersants Vismants Šulcs, kurš paralēli datortehnikas servisam piedāvā arī foto salona pakalpojumus. Uzņēmējs atzīst, ka šis nav liels bizness, tāpēc priecājas par katru apmeklētāju.  

Uz jautājumu kā ārkārtas situācija valstī ietekmēja salona darbību V. Šulcs atbild, ka klientu pieplūdums šajā periodā bijis krietni lielāks, nekā ikdienā. Tas skaidrojams ar faktu, ka daļa iedzīvotāju, sekojot Covid ierobežojumiem, lēma strādāt no mājām, kā arī īsā laikā skolēni bija jānodrošina ar nepieciešamo datortehniku, lai mācītos attālināti. „Uz salonu tika nesti neejoši un ilgstoši nelietoti datori, un to „atdzīvināšanai” tika veltīts daudz laika un pūļu,” stāsta uzņēmējs.

Kā vienu no biznesu bremzējošiem faktoriem Vismants min problēmu ar mobilo sakaru un interneta ierobežoto pieejamību šajā vecpilsētas daļā. Pateicoties kaimiņmāju iedzīvotāju atsaucībai, problēma ar internetu novērsta un uzstādīta speciāla uztveršanas antena, bet mobilo sakaru uztveramība joprojām ir sāpīga tēma. Proti, salona telpās un pat pagalmā pārklājums ir tik vājš, ka jālūko pēc īpašas uztveršanas zonas. Uz ko Arnolds Jātnieks norādīja, ka pašvaldība nevar tiešā veidā ietekmēt mobilo sakaru torņu izvietošanu, taču, pamatojoties uz iedzīvotāju un uzņēmēju iesniegumiem, var vērsties pie pakalpojuma sniedzējiem un aicināt risināt šo problēmu.

Vismants Šulcs- uzņēmējs un pasniedzējs

„Laiki mainās. Arī kādreiz tik nepieciešamie fotosalona pakalpojumi mūsdienās vajadzīgi retajam. Šīs nozares noriets iestājās vienlaicīgi ar digitalizācijas straujo attīstību,” sūrojas Vismants, „bildēties nāk tie, kuriem nepieciešamas fotogrāfijas dokumentiem vai vīzām, arvien retāk cilvēki vēlas atmiņas iemūžināt taustāmā formātā, lai ievietotu albumā.”

„Dzīve iet uz priekšu,” uzmundrina A.Jātnieks, „arī uzņēmējam ir jāmainās līdzi laikam, jo konkurentu skaits tikai pieaug.” Uzņēmējs piekrīt teiktajam, bet norāda uz niansēm, kas mazos uzņēmējus un pašnodarbinātās personas nostāda daudz neizdevīgākā situācijā salīdzinot ar vidējiem un lielajiem uzņēmējiem. Viņš uzsver, ka individuālie uzņēmēji nevar līdzvērtīgi iesaistīties un uzvarēt iepirkumu konkursos, pārdošanas apjomi un ienākumi no pakalpojumu sniegšanas ir nelieli, tāpēc arī pats meklē papildus peļņas iespējas. Vismants atklāj, ka līdztekus darbam Bauskā strādā par pasniedzēju Saulaines tehnikumā. Uzņēmējs ir gandarīts par šo iespēju un priecājas, ka savas profesionālās zināšanas un pieredzi var nodot jaunajiem datorsistēmu tehniķiem. V.Šulcs atzīst, ka izglītības iestāde ir lieliska iespēja novada pamatskolu beidzējiem apgūt tirgū pieprasītas profesijas tuvāk mājām. 

Pašvaldības vadītājs mudināja uzņēmējus neatlikt svarīgo jautājumu risināšanu uz vēlāku laiku, bet diskutēt ar pašvaldību un rast atbildes jau tagad.  A.Jātnieks atgādināja, ka tieši šādam nolūkam ir izveidota Bauskas novada pašvaldības Uzņēmējdarbības konsultatīvā padome, kuras pamatuzdevums ir viedokļu apmaiņa, dialoga veicināšana starp uzņēmējiem un pašvaldību, un aicināja uzņēmējus aktīvāk iesaistīties lēmumu pieņemšanas procesos.

 

Nākamajā rakstā par tikšanos ar uzņēmējiem lasiet sarunu ar SIA „Velosēta” un SIA „Foodhouse” īpašniekiem, kā arī Nodarbinātības valsts aģentūras Bauskas filiāles vadītāju Igundu Bēmani.

Inga Pinne
Sabiedrisko attiecību speciāliste


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas