Sestdiena, 10. Decembris, 2022. Guna, Judīte

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Šoruden vērienīgās Sauszemes spēku militārās mācības notiks Zemgalē un Pierīgā


Šoruden vērienīgās Sauszemes spēku militārās mācības notiks Zemgalē un Pierīgā2020.08.03 Komentāri (0) Šoruden vērienīgās Sauszemes spēku militārās mācības notiks Zemgalē un Pierīgā

Šogad rudenī notiks ikgadējās Nacionālo bruņoto spēku mācības „NAMEJS 2020”, kuru ietvaros notiks arī Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes lielākās mācības „Sudraba Bulta 2020”. Atšķirībā no iepriekšējā gada šoruden mācības Sudraba bulta 2020” no 21. līdz 27. septembrim norisināsies vairākās Zemgales un Pierīgas pašvaldībās. Tas nozīmē, ka šajā laikā pa valsts un pašvaldību ceļiem pārvietosies militārā tehnika, taču Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes komandieris pulkvedis Sandris Gaugers sarunā ar Sargs.lv” uzsver –  bruņu transports būs aprīkots ar speciālām gumijām, lai pēc iespējas mazāk bojātu ceļus. Aiz sevis arī vienmēr cenšamies teritoriju sakopt, turklāt aizsardzības nozarei ir kompensācijas mehānisms, kas tiek iedarbināts gadījumā, ja nav iespējams ar zemes īpašnieku vienoties, norāda pulkvedis Gaugers.

Skaitliski lielas mācības

Viņš stāsta, ka militārās mācības „Sudraba bulta 2020” ir vienas no divām lielajām Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes mācībām. Otras – „Kristāla bulta” parasti notiek ziemā vai agrā pavasarī. Abās mācībās piedalās gan Mehanizētās kājnieku brigādes, gan Latvijā esošās NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas karavīri – kopumā ap 3000. Šo mācību mērķis ir trenēt Latvijas un sabiedroto bruņoto spēku sadarbību un savietojamību, tāpat mācību “Sudraba bulta” laikā parasti tiek sertificēts NATO kaujas grupas jaunās rotācijas sastāvs, tādējādi apliecinot viņu kaujas gatavību un integritāti Nacionālo bruņoto spēku sastāvā.

Pulkvedis Gaugers norāda – šo mācību laikā Mehanizētās kājnieku brigādes karavīri kopā ar sabiedrotajiem uz vairākām dienām atstāj savu bāzes vietu Ādažu poligonā un kopā ar ekipējumu un kaujas tehniku dodas uz dažādām vietām Latvijā. Jo brigādes galvenais uzdevums ir spēt operatīvi reaģēt uz potenciāliem draudiem jebkurā Latvijas punktā un spēt tur nokļūt ar visiem nepieciešamajiem ieročiem un tehniku. Pilnā apmērā tas tika notestēts jau 2019. gada mācību laikā, kad uz pāris dienām bāzes apsardze tika atstāta 3. reģionālā nodrošinājuma centra rīcībā, kamēr karavīri veica militārus vingrinājumus daudzviet Latvijas teritorijā.

Mācību elementi mainās līdz ar ekipējumu

Pulkvedis Gaugers informē, ka mācību „Sudraba bulta” scenārija elementi katru gadu tiek nedaudz mainīti – gan tāpēc, lai pašiem karavīriem būtu interesantāk, bet galvenokārt tāpēc, ka katru gadu aug dažādas Mehanizētās kājnieku brigādes spējas, kas jānotestē. „Ja pērn īsti nevarējām operēt ar saviem bezpilota lidaparātiem, tad šogad mūsu rīcībā jau ir vairākas šādu bezpilota lidaparātu sistēmas. Tāpat attīstās arī citas spējas, ir vairāk artilērijas, un 2. mehanizētais kājnieku bataljons šī gada laikā būs pabeidzis jau savas otrās rotas mehanizāciju, tas viss šajās mācībās jāpārbauda un jātrenē,” stāsta pulkvedis Gaugers. Turklāt šogad mācībās piedalīsies arī vairāki desmiti rezerves karavīri, šobrīd šādu interesi izrādījuši jau 50 rezerves karavīri.

Mācību manevri Zemgalē un Pierīgā

Atšķirībā no 2019. gada, ka mācību vingrinājumi koncentrējās Ādažu, Stopiņu, Salaspils, Ikšķiles, Ogres, Mālpils, Siguldas, Inčukalna un Garkalnes novados, šogad mācību „Sudraba bulta 2020” norise plānota Zemgales reģionā un Pierīgā, aptverot Ķekavas, Olaines, Ozolnieku, Jelgavas, Bauskas, Iecavas, Baldones, Vecumnieku, Ķeguma, Rundāles novadus. Tāpat atsevišķi militārie vingrinājumi tiks veikti arī Rīgā, jo caur galvaspilsētu Sauszemes spēki virzīsies uz mācību norises vietām un atpakaļ. Turklāt Mehanizētā kājnieku brigāde šogad būs atbalsts arī Zemessardzes 1. Rīgas brigādei viņu mācībās „Zobens”.

„Sargs.lv” jau rakstīja, ka šoruden Zemessardzes mācību „Zobens 2020” laikā Zemessardzes 1. Rīgas brigāde kopā ar Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes karavīriem Rīgā un tās priekšpilsētās izspēlēs konvencionālās kara darbības scenāriju. Vienlaikus mācību laikā tiks veikta visas 1. Rīgas brigādes neplānotā kaujas gatavības pārbaude. Tas nozīmē, ka mācību uzdevuma izpildē bez iepriekšēja brīdinājuma varēs tikt iesaistīti visi zemessargi un rezerves karavīri.

Iedzīvotājus aicina būt saprotošiem

Kā stāsta pulkvedis Gaugers, sarunas ar mācībās iesaistītajām pašvaldībām jau notiek, informējot par gaidāmajiem militāro mācību manevriem konkrēto vietvaru teritorijās. Paralēli tiek runāts arī ar privāto zemju īpašniekiem, slēdzot līgumus par zemju izmantošanu militāro mācību laikā.

Viņš uzsver, ka līdz šim pašvaldības bijušas ļoti pretimnākošas, tāpat arī vietējie iedzīvotāji, izprotot, ka Nacionālo bruņoto spēku kaujas un reaģēšanas spējas iespējams uzturēt, vien trenējoties reālā vidē.  „Nereti tie pat ir sava veida svētki novadā, jo ne katru dienu ierodas liels karavīru skaits ar daudzveidīgu tehniku, ko iespējams aplūkot no attāluma – kas īpašs prieks puikām. Šie stāsti ir ļoti dažādi un sirsnīgi. Piemēram, iepriekšējā gada mācībās kādas saimniecības īpašnieks vairākas dienas cienājis NATO kaujas grupas karavīrus, kuri uzturējās viņa teritorijā, kaut arī viņam tas pēc būtības nebija jādara,” pauž pulkvedis Gaugers.

Saudzīgi pret apkārtējo vidi

Tajā pašā laikā viņš piebilst, ka  visa brigādes rīcībā esošā tehnika netiks izvesta ārpus bāzes, jo daudzas vienības ir ļoti smagas un varētu kaitēt ceļiem. Taču tiks pārstāvētas gan haubices, gan kaujas izlūkošanas kāpurķēžu transportlīdzekļi CVR(T), gan sabiedroto spēku tanki. Tehnikas vienības uz mācību norises vietām tiks transportētas uz speciālām platformām, nevis brauks pašas, plānots, ka vairāk tās pārvietosies konkrēto pašvaldību teritorijās. Taču potenciālais kaitējums apkārtējai videi tikšot samazināts līdz minimumam. „Esot civilajās teritorijās, munīcija netiek lietota, tāpēc šajā ziņā esam vairāk vai mazāk klusi. Tāpat arī Covid-19 izplatības ierobežošanas kontekstā liela drūzmēšanās vienuviet netiek plānota, jo karavīri un tehnikas vienības tiks izvietotas visu iesaistīto novadu teritorijās – mežos, pļavās un ciematos caurbraucot. Arī kāpurķēžu mašīnu ķēdes būs aprīkotas ar speciālām gumijām, lai pēc iespējas mazāk bojātu ceļus,” saka pulkvedis Gaugers. Viņš apstiprina, ka vienmēr pēc mācībām teritoriju cenšas sakopt, turklāt aizsardzības nozarei ir kompensācijas mehānisms, kā zemju īpašniekiem atlīdzināt gadījumos, ja kādā jautājumā tomēr neizdodas panākt vienprātību.

Militārās mācības „Sudraba bulta 2020” norisināsies no 21. līdz 27. septembrim diennakts gaišajā un tumšajā laikā Ādažu poligonā un Ķekavas, Olaines, Ozolnieku, Jelgavas, Bauskas, Iecavas, Baldones, Vecumnieku, Ķeguma, Rundāles novados, kā arī Rīgā. Plānots, ka mācības kā ierasts noslēgsies Ādažu poligonā ar vērienīgu kaujas šaušanas vingrinājumu.

Militārās mācības „Sudraba bulta 2020” norisinās militāro mācību cikla „Namejs 2020” ietvaros. Mācību mērķis ir pilnveidot Nacionālo bruņoto spēku sadarbību ar sabiedrotajiem, kā arī trenēt vienību spējas plānot un īstenot aizsardzības operācijas, tostarp veicināt Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes un NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas apakšvienību savstarpējo sadarbību. Mācības piedalīsies arī Zemessardzes 1. Rīgas brigāde un 4. Kurzemes brigāde.

Iedzīvotāji tiek aicināti neuztraukties, redzot pastiprinātu militārās tehnikas un karavīru pārvietošanos dažādās Latvijas vietās – pa laukiem, mežiem un ceļiem, tā ir saskaņota un notiek mācību ietvaros.

Tāpat NBS atvainojas par iespējamām neērtībām un lūdz ar izpratni izturēties pret satiksmes kustības īslaicīgiem apgrūtinājumiem, kas var rasties sakarā ar pastiprinātu militārās tehnikas pārvietošanos.

Militārās tehnikas kolonnas pavada Militārā policija vai Pārvietošanas koordinācijas centrs. Tuvojoties militārās tehnikas kolonnai, bruņotie spēki aicina autovadītājus ievērot ceļu satiksmes noteikumus un netraucēt kolonnu kustību, piemēram, mēģinot to apdzīt.

 

Sargs.lv

Foto: Sargs.lv arhīvs


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas