Ceturtdiena, 28. Oktobris, 2021. Antoņina, Ninona, Ņina, Oksana

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Simt ziemas un vasaras pavadītas


Simt ziemas un vasaras pavadītas2016.09.13 Komentāri (0) Simt ziemas un vasaras pavadītas

Saules pielietajā 11.septembra dienā skaistus un ļoti svarīgus šūpuļsvētkus atzīmēja Staņislavs Rakovskis. Sirmais kungs svinēja savu 100. dzimšanas dienu. Godināt jubilāru bija sabraukuši tuvi un tāli radi, jo Rakovska kunga dzīslās rit lietuviešu un poļu asinis. Lietuvā pavadīta vai puse mūža, vien piecdesmito gadu beigās ģimene pārcēlusies uz dzīvi Latvijā netālu no Neretas.

Kopš 2006.gada rūpes par tēta ikdienu uzņēmusies meita Aļa Ošecka Ceraukstes pagastā. „Kad tētis pirms desmit gadiem pie manis atnāca dzīvot, pavisam žirgts vēl bija, tik ar vienu spieķīti gāja, tagad gan spēka kļuvis mazāk,” stāsta Ošeckas kundze. Kluss, pieticīgs, čakls – tā savu sirmo tēti raksturo Aļa. Jautāta par tēta vaļaspriekiem, meita atbild, ka spēka gadi aizritējuši darbos un vaļaspriekiem laika nav bijis daudz, vien šad tad pasēņot un ogot aizgāja. Darba gadus Staņislavs pavadījis lopkopības nozarē. 1953.gadā Lietuvas pusē tika dibināts kolhozs, Rakovska kungs tajā uzsāka darbu par fermu pārzini, vēlāk Latvijā strādāja cūku fermā. Kad spēka lieliem darbiem vairs nav bijis tik daudz, kungs pinis grozus no drātīm. „Šādus mazus groziņus tētis sapina mazmazbērniem. Sak’- būs ko sēnēs iet,” Aļa rāda piemīlīgu kurvīti, stāstot, ka pati tajā glabā ķiplokus. „Cilvēki jau kādreiz visu prata paši, arī tētis tāpat – visu pats mācēja apdarīt - nāk kartupeļu laiks, groziem jābūt sapītiem, izkapti kātā ielikt – nekādu problēmu”, teic Aļa.

No kuplās saimes – astoņiem brāļiem un māsām – Rakovska kungs nu palicis vienīgais un kā pats reizēm teic – tur augšā par viņu esot aizmirsuši. Garajā mūžā ģimenē izaudzināti 3 bērni, sagaidīti 4 mazbērni, un apmīļoti 3 mazmazbērni. Tagad Rakovska kunga dienas rit pavisam rimti. Kungam paticis lasīt, taču nu veselība vairs neatļauj. „Bijām pie acu ārsta, bet viņš teica – tur vairs neko nevarot darīt – vecums. Arī brilles nelīdzēšot,” par redzes pasliktināšanos teic Aļa. Jautāta, kādi ēdieni jubilāram iet pie sirds, Aļa stāsta, ka tētis neesot izvēlīgs, ko meita pagatavo, to labprāt bauda, tik rasoli un vinegreti netīk, kur viss samaisīt, tas tāds meimals  - cūkēdiens, esot. Labprāt baudītu kādu konfekti, taču tādi saldumi vēderam vairs neejot pie sirds, tādēļ jāmielojas ar meitas rokām ceptiem cepumiem.

Staiņslavu Rakovska kungu pirmdien, 12.septembrī sveikt devās arī domes priekšsēdētājs Raitis Ābelnieks un Ceraukstes pagasta pārvaldes darbinieki.  Dižajā jubilejā kungs saņēmis apsveikumu arī no valsts prezidenta Vējoņa kunga.

Kopš 2011.gada Bauskas novada pašvaldība sumina savus novadniekus dižajās dzīves jubilejās – 90, 95, 100 gadu šūpuļsvētkos, kā arī ik gadu pēc 100 dzimšanas dienas sasniegšanas, dāvājot gaviļniekiem naudas prēmijas attiecīgi 100, 120 un 140 eiro apmērā.  

 

Ieva Šomina,
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas