Pirmdiena, 03. Oktobris, 2022. Elza, Ilizana

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Savvaļas putniem Latvijā konstatēta augsti patogēnā putnu gripa


Savvaļas putniem Latvijā konstatēta augsti patogēnā putnu gripa2021.02.15 Komentāri (0) Savvaļas putniem Latvijā konstatēta augsti patogēnā putnu gripa

Vēl četriem Latvijā atrastiem mirušiem savvaļas ūdensputniem konstatēta augsti patogēnā putnu gripa. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) saņēmis laboratorisko izmeklējumu rezultātus, kas apstiprina augsti patogēno putnu gripu vienam Jaunķemeru pludmalē un diviem Lapmežciema pludmalē atrastiem paugurknābja gulbjiem un vienam Slokā atrastam balvēderim (pīļu dzimtas ūdensputnam).

Nupat saņemtas ziņas arī no Igaunijas, kur konstatēts pirmais augsti patogēnās putnu gripas gadījums šajā valstī - slimība konstatēta Tallinā atrastam savārgušam gulbim, kurš pēc tam nobeidzies.

PVD atkārtoti aicina Latvijas mājputnu turētājus jau tagad, pirms ierobežojumu noteikšanas, nelaist mājputnus ārpus telpām vai nožogotām konstrukcijām, nepieļaujot mājputnu kontaktu ar savvaļas putniem, īpaši - ūdens putniem (gulbjiem, pīlēm), kā arī atlikušajos ziemas un gaidāmajos pavasara mēnešos atturēties no mājputnu iegādes citās Eiropas valstīs. Mājputnu īpašniekiem nekavējoties jāziņo PVD, ja putniem novēro slimības pazīmes -, būtiski samazinās barības un ūdens uzņemšana, samazinās dējība vai novērojama putnu mirstība.

Ņemot vērā konstatēto, kā arī pieaugošos putnu gripas draudus mājputnu novietnēm, Zemkopības ministrija plāno noteikt papildu biodrošības pasākumus mājputnu novietnēm visā valsts teritorijā, tostarp ierobežojot mājputnu turēšanu ārpus telpām,  lai novērstu to tiešu vai netiešu kontaktu ar savvaļas putniem.  

Savukārt iedzīvotājus aicinām ziņot par atrastiem beigtiem savvaļas ūdensputniem, zvanot uz PVD uzticības tālruni - automātisko atbildētāju  67027402 vai informējot tuvāko PVD teritoriālo pārvaldi. Nekādā gadījumā putnus nevajadzētu nest uz mājām (it īpaši, ja mājās tiek turēti jebkādi putni) vai vest uz dzīvnieku patversmēm, jo, ja atvestais putns izrādīsies inficēts, nāksies likvidēt visus mājās vai patversmē mītošos putnus.

Atgādinām, ka augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kam raksturīga augsta mirstība. Slimības klīniskās pazīmes ir pēkšņa un strauja slimības norise, nespēks, atteikšanās no barības, izspūrušas spalvas, grīļīga gaita, smakšana u.c. Vīrusa izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem, piemēram, piekļūstot dīķiem un citām ūdenstilpnēm. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nonācis vīruss. 

2021. gadā augsti patogēnā putnu gripa savvaļas putniem konstatēta 21, bet mājputniem 17 Eiropas valstīs. 

Eiropas valstīs cirkulējošie  putnu gripas apakštipi neapdraud cilvēku veselību, taču slimība ir nopietns drauds putnkopības nozarei Latvijā.

Informatīvs plakāts par biodrošības pasākumiem un to ievērošanu, lai pasargātu mājputnus no putnu gripas.

Informācijas avots: Pārtikas un veterinārais dienests

 


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas