Sestdiena, 10. Decembris, 2022. Guna, Judīte

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Sāk Bauskas pilskalna ziemeļu nogāzes nostiprināšanu


Sāk Bauskas pilskalna ziemeļu nogāzes nostiprināšanu2019.06.04 Komentāri (0) Sāk Bauskas pilskalna ziemeļu nogāzes nostiprināšanu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pēc lietusgāzes 2001. gada 23. jūnijā Mēmeles stāvkrastā pie Bauskas pils trīs vietās izveidojās noslīdējumi, radās draudi pils pamatu stabilitātei. Pilskalna ziemeļu nogāzē noslīd būvgruži un kultūrslānis, kas atrodas virs stabilas morēnas pamatnes. Šī problēma pastāvējusi jau 200 gadus atpakaļ, par ko liecina K.G.Reča 1828. gadā gleznotais akvarelis muzeja ekspozīcijā. Redzams, ka noslīdeņi veidojušies aptuveni tajās pašās vietās, kur pašreiz. Tas izskaidrojams ar gruntsūdeņu izplūdes vietām. Uzbērtā masa piemirkst, izskalojas un no pašsvara noslīd. Salīdzinot minēto akvareli, nogāzes 20.gs. sākuma fotogrāfijas un pašreizējo situāciju, redzams, ka grunts līmenis pie pils pamatiem ir pazeminājies apmēram par vienu metru, kas pierāda, ka erozijas procesi turpinās. Ir veikta nogāzes pagaidu nostiprināšana, pilskalna ģeoloģiskā izpēte, nostiprināta nogāzes pamatne - dolomīta klints.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nogāzes nostiprināšanas projekts paredz gar tās pamatni izbūvēt gabionu atbalsta sienu ar slīpu ārmalu. Atkarībā no virsmas reljefa, nogāzi paredzēts noplanēt vai piebērt ar filtrējošu grunti. Noturībai morēnas pamatslānī ieurbs grunts enkurus un pie tiem pieskrūvēs ģeomatraci. Gar pils ziemeļu sienu Mēmeles upes ielejas un pilsdrupu apskatei paredzēts izbūvēt uz ieurbtiem metāla pāļiem balstītu, apgaismotu tūristu taku. Lietus ūdeņus ar gruntī enkurotām notekcaurulēm novadīs uz upi. Visas iebūvētās konstrukcijas būs neredzamas - pārsegtas ar augsnes-zāļu sēklu maisījumu un biodegradablu paklāju. Atbilstoši Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas norādījumiem būvdarbu laikā tiks veikta rakšanas un grunts planēšanas darbu arheoloģiskā uzraudzība. Būvdarbus divu sezonu laikā par EUR 375 990 bez pievienotās vērtības nodokļa veiks SIA „Vidzemes Būvnieks”. Darbus finansēs ERAF  projekta “Nozīmīga kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un attīstība kultūras tūrisma piedāvājuma pilnveidošanai Zemgales reģionā” ietvaros.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Māris Skanis,
Bauskas pils muzeja direktors
Foto:
Artūrs Dulbe,
sabiedrisko attiecību speciālists


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas