Sestdiena, 10. Decembris, 2022. Guna, Judīte

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Rosina domāt par Rīgas ielas 8 nama vēsturiskās fasādes atjaunošanu


Rosina domāt par Rīgas ielas 8 nama vēsturiskās fasādes atjaunošanu2018.01.05 Komentāri (0) Rosina domāt par Rīgas ielas 8 nama vēsturiskās fasādes atjaunošanu

Bauskas Bērnu un jauniešu centra ēkā Rīgas ielā 8 mākslas zinātniece Ina Līne 4.janvārī rosināja domāt par nama vēsturiskā tēla atjaunošanu un tā nozīmību kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā Bauskas vecpilsētā.

Nams Rīgas ielā 8 jeb BJC “Dzeltenā māja” ir vecākā mācību iestāde pilsētā, kas celta 1821.gadā. Sākotnēji tā bijusi vienstāvu ēka, bet 19.gadsimta pēdējā ceturksnī ēkai uzbūvēts otrais stāvs. Par trīsstāvu ēku, kādu to pazīstam mūsdienās, tā kļuva pēc Otrā pasaules kara ap 1955.gadu.

Vairākkārtīgi ēku pārbūvējot, ir saglabājušās maz vēstures liecību. Ēkas iekšpusē ir palikuši granīta pakāpieni no skolas pirmā projekta, no otrās pārbūves – akmens kāpnes uz otro stāvu. Vairākas vēstures liecības saglabājušās ēkas fasādē – ārdurvis, jumtiņš virs durvīm, daži logi, kā arī fasādes plastika – dzegas, palodzītes un citi elementi.

Mākslas zinātniece pievērsusi uzmanību arī pagalma ēkām. Jau 1821.gadā skolas pagalmā manītas koka saimniecības ēkas, bet 19.gadsimta beigās tās uzbūvētas no mūra. Tām bijuši skaisti Bauskas vecpilsētai raksturīgie dakstiņu jumti.

“Ir jākoncentrējas uz to, kas svarīgs vecpilsētas atjaunošanai. Tā ir Rīgas iela 8 un vecpilsēta kopumā. Bauska tikai iegūtu, ja kāda renovācijas ideja varētu skart vecās skolas ēku un tās saimniecības ēku,” uzskata I.Līne.

Pašlaik BJC direktore Benita Svareniece izteikusi vēlmi atjaunot ēkas fasādi uz nama 200 gadu jubileju, kas gaidāma pēc trim gadiem.

Pērn Bauskas vecpilsētā sešos namos veikta arhitektoniski mākslinieciskā inventarizācija – Kalna ielā 6a, Rīgas ielā 20, Rīgas ielā 46, Plūdoņa ielā 56, Plūdoņa ielā 19 un Plūdoņa ielā 15. Tās pasūtījuši gan privātpersonas, kuru īpašumā atrodas nami, gan ēku apsaimniekotājs SIA “Vides serviss”.

Visā vecpilsētā novērojamas vairākas problēmas: ir paaugstināts ielu līmenis, kas rada māju iemītniekiem problēmas ar lietus ūdeņiem, ir likvidēta vēsturiskā būvgaldniecība – logi, durvis, lieveņi, slēģi un citi elementi, ir pazuduši vēsturiskie būvkalumi, vienkāršotas vai likvidētas sākotnējās fasāžu kompozīcijas, apdares un dekoratīvās detaļas, jumta segumā nav izmantoti dakstiņi un ap ēkām radīti citi tehniskie papildinājumi, piemēram, elektriskās kastes un ielu nožogojumi.

Lai rosinātu privātmāju īpašniekus domāt par vēsturisko namu atjaunošanu, SIA “Vides serviss” ir izveidojis ēku saimniekiem bukletu “Mans nams”, kur publicēta informācija par pieejamo atbalstu māju atjaunošanā.

Bauskas novada pašvaldība 2016.gadā ir apstiprinājusi saistošos noteikumus par valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa „Bauskas pilsētas vēsturiskais centrs” teritorijā esošo ēku vēsturisko fasāžu un būvgaldniecības izstrādājumu atjaunošanu.

Līdzfinansējums tiek piešķirts materiālu iegādei, lai atjaunotu ēkas vēsturisko fasādi un būvgaldniecības izstrādājumus:

  • ēkas arhitektoniski mākslinieciskajai inventarizācijai atbalsts ir 100 %, bet ne vairāk kā 400 euro;
  • ēkas vēsturiskās fasādes atjaunošanai līdz 75 % no tāmes, bet ne vairāk kā 5000 euro;
  • būvgaldniecības izstrādājumu atjaunošanai – logu maiņai 80 %, ja ēkai tiek mainīti visi logi, 60 %, ja ēkai tiek mainīti puse logu, 75 %, ja tiek mainīti logi vienā dzīvoklī, bet ne vairāk kā 5000 euro;
  • jumta seguma maiņai līdz 75 % no tāmes, bet ne vairāk kā 5000 euro;
  • citu būvgaldniecības izstrādājumu atjaunošanai 75 % no tāmes, bet ne vairāk kā 2000 euro.

Pieteikuma veidlapa pašvaldības līdzfinansējuma saņemšanai ŠEIT.

Zane Gorškova
sabiedrisko attiecību speciāliste

 

 

 


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas