Svētdiena, 29. Janvāris, 2023. Aivars, Valērijs

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Rainim un Aspazijai 150


Rainim un Aspazijai 150 Komentāri (0) Rainim un Aspazijai 150

RAINIM UN ASPAZIJAI 150 PLIEKŠĀNU MĀJĀS

Vecumnieku novads ir latviešu diženā dzejnieka Raiņa sākums. Šeit dzīvojuši Jāņa Pliekšāna senči. Vecumnieku novada Stelpes pagastā, lauku miera ieskauta, aiz vien stāv „Pliekšānu māju” klētiņa, kas piedzīvojusi Raiņa vecvecāku ikdienas gaitas un dzejnieka tēva bērnību, savukārt Stelpes pagasta Ķēkutu kapi ir dzejnieka senču atdusas vieta. Vecumnieku novada Bārbeles pagasta vēsture saistīta ar  Raiņa māti Dārtu, šeit arī 1853. gadā Bārbeles evanģeliski luteriskajā baznīcā uzsaukti dzejnieka vecāki – māte bārbeliete Dārta Grikovska un tēvs stelpietis Krists Pliekšāns.

Radošuma, miera un lauku elpas klātbūtne Vecumnieku novada pagastos jūtama arī šodien, gan ejot roku rokā ar pilsētnieciskām ērtībām. No Vecumniekiem nāk talantīgi aktieri, mūziķi, rakstnieki, publicisti, sportisti.

Raiņa un Aspazijas jubilejas  gada ietvaros Vecumnieku novadā tiek realizēts projekts - Kultūras pasākumu cikls „Rainim un Aspazijai 150 Pliekšānu mājās”, kas pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda un Vecumnieku novada Domes atbalstam aizsākās jau 16. un 17. jūnijā Stelpes pamatskolā ar radošu nometni 5. – 9. klašu skolēniem „Zelta sietiņš”. Nometnes ietvaros novada bērni piedalījās dzejas, mākslas un mūzikas meistarklasēs dzejnieces Maijas Laukmanes un skolotāju Aivas Linkevičas un Māras Lagzdiņas vadībā.

Kultūras pasākumu cikla ietvaros 11. septembrī Vecumnieku novada Stelpes pagasta „Pliekšānu mājās” notiks multimediāls, izglītojošs un izklaidējošs pasākums bērniem un jauniešiem „Bērnu gadi, saules gadi”, kura ietvaros bērni tiks aicināti iepazīt dzejnieku daiļradē sastopamos tēlus, piedalīties dažādās radošās, sportiskās un izklaidējošās aktivitātēs, satikties ar dzejnieci Ginu Viegliņu Vallieti, kā arī baudīt Latvijas Radio bērnu vokalā ansambļa „Dzeguzīte” (vadītāja Zigda Martinsone) uzstāšanos un teātra studijas „Savējie” (režisore Lilita Lauskeniece) uguns šovu „Satek dvēselē tumsa un gaisma”. Savukārt 12. septembrī diženo dzejnieku jubilejas svinības Vecumnieku novadā sasniegs savu kulmināciju krāšņā koru mūzikas koncertā „Dedzi, dvēsele, dedzi!” Vecumnieku novada Stelpes pagasta estrādē, kuru skaistā liepu aleja savieno ar Stelpes pamatskolu, kuras celtniecību atbalstīja Latvijas Republikas izglītības ministrs Jānis Pliekšāns jeb Rainis.  Koncertā piedalīsies Vecumnieku novada bērnu un jauniešu koris „Via Stella” (makslinieciskā vadītāja Liene Batņa), Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes jauktais koris „Aura” (mākslinieciskais vadītājs Edgars Vītols), dzeju lasīs aktieri Indra Burkovska un Jānis Paukštello. Skanēs dziesmas ar Raiņa un Aspazijas vārdiem.

2015. gadu UNESCO ir pasludinājis par latviešu dzejnieku Raiņa un Aspazijas gadu! Leposimies ar savas tautas diženajiem dzejniekiem, kuru gara gudrība caurstrāvo mūsu ikdienu arī tad, ja to steigā ne vienmēr pamanām. Tiksimies kopīgam priekam 11. un 12. septembrī Vecumnieku novada Stelpes pagastā!

 

Vecumnieku tautas nama vadītāja

Agrita Laudurga


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas