Piektdiena, 21. Janvāris, 2022. Agne, Agnese, Agnija

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Plāno labiekārtot Garozas muižas parku un izveidot atpūtas parku Rītausmās


Plāno labiekārtot Garozas muižas parku un izveidot atpūtas parku Rītausmās2017.10.18 Komentāri (0) Plāno labiekārtot Garozas muižas parku un izveidot atpūtas parku Rītausmās

Saņemts Eiropas lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) finansējums divu projektu īstenošanai, lai labiekārtotu Garozas muižas parku un izveidotu sporta un atpūtas parku Rītausmu ciemā.

Projekts “Garozas muižas parka labiekārtošana”

Garozas muižas parkam piemīt vēsturiska vērtība, tā pirmsākumi meklējami 1791.gadā. Vēsturiskajās liecībās tas aprakstīts kā skaists un labi kopts atpūtas dārzs. Minēti elementi, kas attiecināmi gan uz baroka, gan sentimentālisma laika dārzu kultūru – paviljoni, tiltiņi, eremīta namiņš. Šo izskatu muižas apbūve būtiski mainīja 19.gadsimta otrajā ceturksnī, kad parks ieguva savu pašreizējo izskatu – angļu ainaviskā parka veidolā. Šī parka ainava ir unikāla ar to, ka caur parku plūst nelielā Garozas upīte, kurai pāri ved romantisks arkveida tiltiņš ar dēļu klājumu, kā arī netālu no parka ieejas izveidots dīķis. Kad senās kungu mājas drupas būs pilnīgi izzudušas, Garozas parks Garozas upītes krastā būs vienīgā vieta, kas nākotnē atgādinās par kādreizējās muižas pastāvēšanu.

Garozas parku atpūtai un pastaigām labprāt izmanto vietējie Strēlnieku un Garozas ciemu iedzīvotāji. Tā dienvidaustrumu stūrī atrodas brīvdabas estrāde, pašlaik tehniski sliktā stāvoklī. Abi ciemi viens no otra atrodas nepilna kilometra attālumā un ir ērti sasniedzami gan ar kājām, gan velosipēdiem un automašīnām. Abos ciemos kopā dzīvo ap 350 iedzīvotāju, bet tuvumā nav pieejams neviens labiekārtots un izgaismots pastaigu parks ar izveidotiem celiņiem un atpūtas vietām. Šobrīd nesakoptajam un nelabiekārtotajam parkam ir liels potenciāls kļūt par dažādu kultūras un sporta aktivitāšu īstenošanas vietu vietējiem iedzīvotājiem.

Projekta “Garozas muižas parka labiekārtošana” mērķis ir veikt minētā parka labiekārtošanu, lai nodrošinātu sabiedrisko aktivitāšu un atpūtas pakalpojumu pieejamību, kvalitāti un sasniedzamību.

Lai Garozas parks kļūtu piemērots gan sportiskām, gan kultūras aktivitātēm projektā paredzēts veikt:

 • teritorijas celiņu tīkla iekārtošanu;
 • autostāvvietu ierīkošanu;
 • asfalta seguma laukuma izbūvi ar soliem pie estrādes;
 • koku un krūmu stādījumu sakopšanu;
 • labiekārtojuma elementu (solu, atkritumu urnu, ziņojumu dēļu) uzstādīšanu;
 • teritorijas apgaismojuma izbūvi.

Ar šīm aktivitātēm plānots 3 hektāru plašajā parkā atmodināt kaut nelielu daļu no tā vēsturiskās spozmes un padarīt to piemērotu sabiedrisko aktivitāšu īstenošanai mūsdienās.

Kopējās projekta izmaksas ir 100 258.83 EUR, no kurām publiskais finansējums 45 000.00 EUR, Bauskas novada pašvaldības līdzfinansējums 55 258.83 EUR.

Projektā plānotās aktivitātes tiks īstenotas laika posmā no 2017.gada 1.decembra līdz 2018.gada 30.decembrim.

 


Projekts „Rītausmu ciema sporta un atpūtas parka izveide”

Otrs projekts, kas ir apstiprināts un saņēmis Eiropas Savienības finansējumu, ir projekts „Rītausmu ciema sporta un atpūtas parka izveide”. Šī projekta mērķis ir izveidot parku, lai nodrošinātu sporta un atpūtas pakalpojumu pieejamību, kvalitāti un sasniedzamību vietējiem iedzīvotājiem.

Sporta un atpūtas parks plānots lielākajā no Īslīces pagasta ciemiem – Rītausmu ciemā blakus Īslīces kultūras namam, kur dzīvo 1373 iedzīvotāji. Šī vieta jau pagājušā gadsimta padomju gados tika izmantota sporta aktivitātēm. Tur Ļeņina kolhozs uzlēja asfalta segumu basketbola laukumiem un izveidoja volejbola laukumu. Privatizācijas rezultātā šo zemesgabalu iegādājās privātpersona, tomēr 2012.gadā to atpirka Bauskas novada pašvaldība, lai nākotnē izveidotu parku sportam un atpūtai.

Minētais parks plānots blakus Īslīces kultūras namam. Parks kalpos ne tikai vietējo iedzīvotāju vajadzībām un atpūtai, bet vienlaicīgi iekļausies Bauskas pašvaldības veidotajā velomaršrutu tīklā (Bauska - Rītausmas - Bērzkalni - Bauska) kā apstāšanās/atpūtas punkts, kur uz brīdi varēs apstāties, pasportot, bērni - parotaļāties. To varēs izmantot gan sportot gribētāji, gan māmiņas ar bērniem, seniori nūjošanai, kā arī jaunieši kā vietu, kur pulcēties.  To plānots izmantot arī dažādām kultūras pasākumu un gadskārtu svētku aktivitātēm – Lieldienu pasākumam, Līgo svētkiem, ģimeņu dienai, Bauskas novada svētkiem u.c. svētkiem.

Projektā paredzēts veikt:

 • teritorijas celiņu tīkla ierīkošanu;
 • akmens ugunskura vietas ierīkošanu;
 • koku un krūmu stādījumu ierīkošanu;
 • apzaļumošanu;
 • labiekārtojuma elementu – galdu ar soliem, betona solu, pergolu, divriteņu statīvu, atkritumu urnu uzstādīšanu;
 • teritorijas apgaismojuma izbūvi;
 • bērnu rotaļu laukuma izbūvi ar smilts iesegumu un rotaļu elementiem – šūpolēm, kāpelēšanas elementiem, smilšu kasti un rotaļu kompleksiem.

Kopējās projekta izmaksas ir 203 265.92 EUR, no kurām publiskais finansējums 45 000.00 EUR, Bauskas novada pašvaldības līdzfinansējums 158 265.92 EUR.

Projektā plānotās aktivitātes tiks īstenotas laika posmā no 2017.gada 1.decembra līdz 2018.gada 1.decembrim.

Jolanta Kalinka,
projektu vadītāja


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


  Citas ziņas