Otrdiena, 27. Septembris, 2022. Ādolfs, Ilgonis

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Pirms jaunā mācību gada lemj par jauninājumiem izglītības jomā


Pirms jaunā mācību gada lemj par jauninājumiem izglītības jomā2017.08.17 Komentāri (0) Pirms jaunā mācību gada lemj par jauninājumiem izglītības jomā

16.augustā Sociālo, izglītības, kultūras un sporta lietu komitejā deputāti izskatīji vairākus ar izglītības jomu saistītus jautājumus, kas jāsakārto līdz ar jaunā mācību gada sākšanos.

  • Brīvpusdienas vidusskolniekiem

Deputāti atbalstīja ieceri no 2018.gada 1.janvāra brīvpusdienas nodrošināt arī vidusskolas posma skolēniem. Tie ir 279 skolēni un gadā tas varētu izmaksāt līdz 68 000 eiro. Bauskas novada domes priekšsēdētājs Raitis Ābelnieks spriež, ka izdevumi varētu nebūt tik lieli, jo pieredze rāda, ka daļu vidusskolnieku varot pabarot no brīvpusdienu atlikuma, kas rodas, sākumskolas un pamatskolas skolēnu slimošanas laikā.

Līdz šim pašvaldība brīvpusdienas nodrošināja 5.-9.klašu skolēniem. Pašvaldībai tas izmaksāja ap 383 232 eiro. 1.-4.klašu skolēnu ēdināšanu nodrošina valsts. Izmaksas sastāda ap 247 000 eiro.

Komitejas sēdē deputāte Karīna Andreika ierosināja brīvpusdienas piešķirt arī mazākajiem – pirmsskolas audzēkņiem līdz četru gadu vecumam. No pašvaldības budžeta tam nepieciešams vēl papildu 130 000 eiro. Deputāti šo ieceri neatbalstīja, jo pirmsskolas izglītība līdz četru gadu vecumam nav obligāta un vietas bērnudārzos visiem novada bērniem pašvaldība nevar nodrošināt. Tā būtu netaisnība pret tiem vecākiem, kuri bērnus audzina mājās vai algo aukles.

  • Stipendijas arī 10. un 11.klasēs

Lai stimulētu skolēnu sasniegumus mācībās un piesaistītu izglītojamos, deputāti grozīja noteikumus par stipendiju piešķiršanu. Sākotnējais ierosinājums bija stipendijas piešķirt ne tikai 9.un 12.klašu skolēniem, bet arī 10.klašu skolēniem no 2.semestra un 11.klašu skolēniem. Deputāts Artūrs Toms Plešs pauda, ka vērtīgi būtu, ja stipendijas sāktu jau izmaksāt 10.klases sākumā, balstoties uz iepriekšējiem mācību rezultātiem.

Pašlaik vidēji stipendijās izmaksā ap 1500 eiro mēnesī. Pēc grozījumiem kopējās izmaksas varētu sastādīt ap 2000 eiro mēnesī.

  • Pieteikties bērnudārzam varēs elektroniski

Deputāti komitejas sēdē atbalstīja arī ierosinājumu par bērnu reģistrēšanu pirmsskolas izglītības iestādē arī elektroniski, ne tikai klātienē Izglītības nodaļā. Ir izstrādāta pieteikšanās kārtība, kur pieteikums jāparaksta ar drošu elektronisko parakstu. Tas varētu būt atvieglojums strādājošiem vecākiem.

  • Interaktīvās programmēšanas pulciņš un citi jaunumi Bauskas sākumskolā

Bauskas sākumskolas direktore Linuta Ģerģe lūgusi no 1.septembra piešķirt Bauskas sākumskolā papildus 0,3 koncertmeistara likmes. Izglītības iestādē darbojas septiņi deju kolektīvi, divi kori, folkloras pulciņš, vokālais ansamblis, un koncertmeistars ir nepieciešams katrā nodarbībā. Komitejas deputāti atbalstīja direktores lūgumu.

Direktore lūdza arī līdzfinansēt Interaktīvās programmēšanas pulciņu 3. un 4.klašu skolēniem. Deputāti atzina, ka ideja ir uzteicama, bet līdz Finanšu komitejai nepieciešams sagatavot precīzas izmaksu tāmes.

  • Nodrošinās izglītojamo individuālo kompetenču attīstību

Šī gada 1.janvārī Valsts izglītības satura centrs uzsāka Eiropas Sociālā fonda projekta “Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai” realizāciju, aicinot pašvaldības piedalīties projektā kā sadarbības partnerus.

Projekta mērķis ir nodrošināt Latvijas izglītības pakalpojumu daudzveidību, kas balstīti uz individuālās mācību pieejas attīstību un ieviešanu vispārējās izglītības iestādēs, tādējādi uzlabojot izglītojamo kompetences un mācību sasniegumus.

Pēc Bauskas novada izglītības iestāžu iesniegto pieteikumu izvērtēšanas un, ņemot vērā skolēnu skaitu izglītības iestādē, plānotās aktivitātēs, aktivitāšu mērķa grupas, piemēram, skolēni ar mācīšanās traucējumiem, mācību grūtībām vai augstiem sasniegumiem mācībās, tika izvēlētas četras izglītības iestādes, kuras piedalīsies projektā. Tā ir Bauskas 2.vidusskola, Bauskas pilsētas pamatskola, Vecsaules pamatskola un Griķu pamatskola.

Projekta galvenās darbības:

  • Ilgtspējīgas pašvaldību vispārējās izglītības iestāžu atbalsta sistēmas izveide izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai (metodoloģisku ieteikumu izstrāde un pielietošanas mācības, IKT resursi, pedagogu profesionālās kompetences pilnveide, ārvalstu metodiku ieviešana);
  • Ilgtspējīgu individuālās pieejas attīstības pasākumu nodrošināšana mācību satura apguvei un ārpusstundu pasākumu veidā.

Projekts ilgs 2 gadus un tā laikā pašvaldības ieguvums mērāms 172000 eiro apmērā. Komitejā domes deputāti atbalstīja Bauskas novada izglītības iestāžu dalību projektā un noteica projektā iesaistītajiem pedagogiem slodzi 40 stundas nedēļā un atalgojumu 860 eiro par vienu darba likmi.

  • Apstiprina nolikumus

Komitejas sēdē deputāti apstiprināja arī jaunos pirmsskolas izglītības iestāžu “Zīlīte” un “Pasaulīte” nolikumus. Iepriekšējie bija novecojuši, jo tika apstiprināti 2012.gadā.

Sociālo, izglītības, kultūras un sporta lietu komitejā skatīti arī citi jautājumi, bet tie stājas spēkā pēc to apstiprināšanas novada domes sēdē, kas plānota 31. augustā.

Zane Gorškova,
sabiedrisko attiecību speciāliste


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas