Ceturtdiena, 06. Oktobris, 2022. Monika, Zilga, Zilgma

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Pie viena sarunu galda ar uzņēmējiem ekonomikas ministrs un domes vadība


Pie viena sarunu galda ar uzņēmējiem ekonomikas ministrs un domes vadība2022.04.25 Komentāri (0) Pie viena sarunu galda ar uzņēmējiem ekonomikas ministrs un domes vadība

Piektdien, 22. aprīlī, darba vīzītē Bauskas novadu apmeklēja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs. Vizītes galvenais mērķis - iepazīt mūspuses uzņēmējus un piedalīties Uzņēmējdarbības un kompetenču attīstības centra rīkotajā pasākumā “Uzņēmēju brokastis”.

No rīta ministrs kopā ar Bauskas novada domes priekšsēdētāju Aivaru Okmani un Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieku Raimondu Lapiņu apskatīja, kā sokas Mežotnes baznīcas atjaunošanas darbi, kurus veic uzņēmums SIA “Kaskāde Būve”, bet pēc tam devās uz Rundāles ūdensdzirnavām, kur ar pašvaldības vadību un novada lielākajiem uzņēmējiem pārrunāja šī brīža aktuālos jautājumus, kā arī informēja par Ekonomikas ministrijas plānotajām atbalsta programmām. Savukārt pašvaldības speciālisti pasākuma dalībniekus iepazīstināja ar aktuālo informāciju par uzņēmējdarbības vidi novadā, pašvaldības ieguldījumu infrastruktūras un Bauskas industriālās teritorijas attīstībā un turpmākajām pašvaldības un uzņēmēju sadarbības iespējām.

Aivars Okmanis aicināja uzņēmējus izteikt savus norādījumus un ieteikumus, jo dialogs ar ministra klātbūtni ļauj uzņēmējdarbības problēmas ieskandināt augstākā līmenī. Turklāt uzņēmējdarbības vide var attīstīties tikai savstarpējā cieņā un izpratnē citam pret citu.

Arī J. Vitenbergs apstiprināja, ka produktīvas sarunas ir nepieciešamas, jo tajās dzirdētās idejas un informācija veido dziļāku izpratni par kopējo situāciju, palīdz veidot precīzu, mērķētu un efektīvu atbalstu, kas atbilst uzņēmēju reālajām vajadzībām. Diemžēl jau ilgu laiku biznesa attīstībai traucē dažādi izaicinājumi – gan Covid-19 pandēmija, gan pašreizējais energoresursu sadārdzinājums, un katrs nākamais izaicinājums ir arvien smagāks. Ministrs pašreizējo situāciju salīdzināja ar kara apstākļiem, kad uzņēmējiem valsts atbalsts ir ļoti svarīgs, savukārt valdībai ir jārīkojas ātri un garām birokrātiskām procedūrām nav laika.

Pasākumā bija pārstāvēti šādi mūspuses uzņēmumi: kombinētās lopbarības ražotājs “LRS Mūsa”, putnu gaļas ražotājs “Lielzeltiņi”, piena pārstrādātājs, proteīna un laktozes koncentrāta ražotājs “Baltic Dairy Board”, kūdras ieguvēji “Florabalt” un “Agaris Latvia”, zāģmateriālu ražotāji “Piebalgas” un “Arbora”, augļu un dārzeņu konservu ražotājs “Kronis”, lauksaimniecības uzņēmums “Uzvara-Lauks”, olu un olu produktu ražotājs „Balticovo”, zemnieku saimniecības „Vaidelotes”, “Jaunsenči” un „Paegļi”, kā arī SIA “Rundāles Dzirnavas”.

Uzņēmēji gaida valdības atbalstu vairāku problēmu risināšanā: energoresursu cenu kāpums un sarežģījumi izejvielu piegādes ķēdēs, kā arī dažādi birokrātiski kavēkļi būtiski ietekmē uzņēmumu darbu un konkurētspēju. Piemēram, SIA „Kronis” vadītājs Aivars Svarenieks norādīja, ka līdz šim uzņēmums stikla taru iepircis no Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas, kas tagad vairs nav neiespējams. Apdraudēta ir visa nozare, tādēļ taras piegādātāji steidzami jāmeklē citviet. Savukārt AS „Balticovo” valdes loceklis Toms Auškāps izteica bažas par gaidāmo inflāciju un finanšu pieejamību. Graudu cena, sākoties Ukrainas karam, ir pieaugusi aptuveni divas reizes, kas nozīmē ražošanas izmaksu dramatisku kāpumu. Rodas jautājums, vai olu ražotāji rudenī spēs iepirkt ierastos graudu apjomus. Diemžēl apgrozāmo līdzekļu slogs uzņēmumā sasniedzis kredītu griestus, tādēļ T. Auškāps rosina valdībai steidzami meklēt risinājums, lai uzņēmēji varētu šo naudu aizņemties. “Balticovo” sezonas laikā plāno iepirkt ap 80 000 tonnu graudu, kam šogad būs nepieciešami aptuveni 30 miljoni eiro.

Pēc A. Okmaņa ierosinājuma no uzņēmēju vidus tika izraudzīti Bauskas novada pašvaldības Uzņēmējdarbības konsultatīvās padomes pārstāvji. Pasākuma dalībnieki vienojās, ka darbu Uzņēmējdarbības konsultatīvajā padomē darbu turpinās Aivars Svarenieks, savukārt pārējās kandidatūras vēl tiks meklētas. A. Svarenieks sacīja, ka darbam padomē nedrīkst būt formāla pieeja; jārēķinās, ka tam nepieciešams laiks un vēlme sasniegt lokāli svarīgus mērķus.    

Pēcpusdienā J. Vitenbergs apmeklēja mūsu novada uzņēmumus: SIA “Iecavnieks & Co” un SIA "Linum Color" ražotnes Iecavā. SIA "Iecavnieks & Co" pamatdarbība ir eļļas ražošana (eļļas augu - rapšu, linu un kaņepju - sēklu pārstrāde), graudu, rapšu pirmsapstrāde un uzglabāšana. Jaunums ir ekstrūderētas lopbarības (RAPU) un divu veidu lopbarības raušu (rapšu un linsēklu) ražošana - enerģētiskā un proteīna nodrošinājuma uzlabošanai lopbarībā. Savukārt SIA "Linum Color" ražo dabīgus, ekoloģiskus un videi draudzīgus koksnes apdares materiālus. 

Vizītes noslēgumā ministrs apmeklēja SIA "Keefa" ražotni Stelpes pagastā, kas ražo augstvērtīgus, ekoloģiski tīrus un dabīgus produktus - augļu un dārzeņu sulas un biezeņus.


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas