Pirmdiena, 03. Oktobris, 2022. Elza, Ilizana

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Par testēšanas norisi skolās un pašizolācijas ievērošanu skolēniem


Par testēšanas norisi skolās un pašizolācijas ievērošanu skolēniem2021.08.23 Komentāri (0) Par testēšanas norisi skolās un pašizolācijas ievērošanu skolēniem

 

Pagājušajā nedēļā izglītības iestādēs tika uzsākta līdz šim apjomīgākā Covid-19 testēšana. Kopumā process norit sekmīgi, izkristalizējušās atsevišķas lietas, kam Izglītības un zinātnes ministrijas speciālisti iesaka pievērst uzmanību.

1. Katrai izglītības iestādei ir sava apkalpojošā laboratorija, kas nodrošina audzēkņu un personāla testēšanu. Jautājumu un neskaidrību gadījumā lūgums sazināties ar savas laboratorijas pārstāvjiem.

2. Katrai skolai tiek piegādāti personalizēti stobriņi siekalu paraugu savākšanai. Situācijā, ja kāds skolēns nav ieradies skolā uz testēšanu, vai stobriņu skaits piegādāts ar rezervi, testēšanā neizmantotos stobriņus NEDRĪKST iepakot kopā ar stobriņiem, kuros ir siekalu paraugi. Neizmantotie stobriņi jānodod kurjeram ATSEVIŠĶĀ iepakojumā. Nākamajā piegādes reizē tiks piegādāti jauni stobriņi. Neizmantotos stobriņus nedrīkst izmantot citās reizēs.

3. Vakcinētiem vai pārslimojušiem bērniem un darbiniekiem ar sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu tests NAV jāveic.

4. Testēšans procesu koordinē izglītības iestāde sadarbībā ar sev piesaistīto laboratoriju, ievērojot drošus apstākļus un ievērojot regularitāti – vienu reizi nedēļā.

5. Testējamo skolēnu sarakstu sagatavo atbilstoši laboratorijas norādījumiem. Svarīgi pievērst uzmanību:

  • sarakstā iekļauj tikai tos skolēnus, kuri nav vakcinēti vai pārslimojuši Covid-19,
  • īpaša uzmanība jāpievērš norādāmajiem datiem (personas kods, e-pasta adrese).

5. Testēšanas rezultātus saņems iepriekš norādītā e-pastā un LR E-veselības sistēmā. Pilngadīgs skolēns testa rezultātus varēs apskatīties pats, nepilngadīga skolēna vietā to varēs izdarīt vecāki vai viņa likumiskie pārstāvji.

Par pašizolācijas ievērošanu, atgriežoties no ārvalstīm

Ja skolēns ir ieradies no valsts, kurā 14 dienu kumulatīvais Covd-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedz 75, viņš nevar doties uz skolu un ir jāievēro 10 dienu pašizolācija. Valstu saslimstības  rādītāji ar Covid-19 ir pieejami SPKC tīmekļa vietnē - https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0

Pašizolāciju var neievērot personas ar sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Pašizolāciju var neievērot bērni līdz 12 gadu vecumam (līdz 2021.gada 1.septembrim – arī pārējie nepilngadīgie), kas ceļo kopā ar pieaugušajiem, kuri atbrīvoti no pašizolācijas prasības. Tomēr šādos gadījumos bērni 10 dienas kopš izbraukšanas no augsta riska valsts neveido ciešus kontaktus ar personām ārpus savas mājsaimniecības, neapmeklē publiskus pasākumus, bērnu kolektīvus (t. sk. nepiedalās izglītības procesā),  neizmanto sabiedrisko transportu.

Pašizolācijas laiku var saīsināt, ja 7. dienā veic atkārtotu testu un tas ir negatīvs.


Kā tika ziņots iepriekš, lai piedalītos mācībās klātienē, skolēniem nepieciešams  COVID-19 drošības sertifikāts vai negatīvs tests.

Jaunajā mācību gadā mācībās klātienē skolēni varēs piedalīties uzrādot sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, kā arī ar apliecinājumu par Covid-19 negatīvu testa rezultātu – to paredz Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotie un valdības apstiprinātie grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai. Šis nosacījums valdībā pieņemts, lai jauno mācību gadu izglītojamie varētu sākt epidemioloģiski drošā mācību vidē.

Lai nodrošinātu droša izglītības procesa sākšanos 2021.gada 1.septembrī, Bauskas novada skolēniem pamatizglītības un vidējās izglītības pakāpē valsts apmaksātie siekalu testi būs jānodod pirms mācību gada sākuma - no 23. līdz 30.augustam. Covid-19 tests nebūs jāveic bērniem ar sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Izglītības iestādēs tiks nozīmēta atbildīgā amatpersona, kuras pienākums būs pārbaudīt informāciju par skolēna iespējām piedalīties mācību procesā klātienē.

Katra Bauskas novada mācību iestāde savos saziņas kanālos informēs izglītojamos un vecākus par testu veikšanas nepieciešamību un kārtību, kādā tā tiks organizēta pirms mācību uzsākšanas.

Bauskas novada Izglītības iestādēs Covid-19 testa veikšana notiks sadarbībā ar E.Gulbja Laboratoriju. Izglītības iestādei ir tiesības nodot skolēna datus laboratorijai.

Uzmanību!
Neveicot testēšanu, skolēns nevarēs uzsākt un arī  turpināt izglītības ieguvi klātienē, un vecākiem ir iespēja veikt nepieciešamās formalitātes (iesniegums mācību iestādei), lai pamatizglītības ieguvi 1.-8. klasē bērnam nodrošinātu ģimenē. 

Videokonferenci „Par aktualitātēm vispārējā izglītībā, 2021./2022. mācību gadu uzsākot” iespējams noskatīties Latvijas Pašvaldību savienības mājas lapā - video arhīvā.

Infografika ar informāciju par noteikumiem, kas jāievēros, lai skolēni varētu piedalīties mācībās klātienē.

Lai testēšanas process noritētu pēc iespējas raitāk, Veselības ministrija un Izglītības un zinātnes ministrija aicina visus iesaistītos būt saprotošiem un sekot izglītības iestāžu norādījumiem.

Testēti tiks bērni un personāls, kuri nav vakcinēti vai pārslimojuši Covid-19. Testēšanas veikšanai pamatā kā materiāls tiks izmantoti siekalu paraugi, bet, ja tas būs nepieciešams, testēšanai būs iespējams izmantot arī paraugus no rīkles un aizdegunes (nazofaringeāla iztriepe).

Kā notiks testēšana?

1. Katrai izglītības iestādei ir sava apkalpojošā laboratorija, kas nodrošina audzēkņu un personāla testēšanu. Laboratorija sagatavos personalizētus stobriņus siekalu paraugu savākšanai un nodrošinās to nogādāšanu izglītības iestādēs.

2. Paraugu savākšana notiks noteiktā dienā un laikā, par kuru izglītības iestāde informēs arī vecākus. Ņemot vērā ievērojamo apjomu, gan laboratorijas, gan izglītības iestādes cieši sekos noteiktajam grafikam, un testēšana citā dienā vai laikā nebūs iespējama.

3. Vakcinētiem vai pārslimojušiem bērniem ar derīgu sertifikātu tests nebūs jāveic. Lūdzam informēt izglītības iestādes par sertifikāta esamību.

4. Paraugu nodošanas procesu koordinēs izglītības iestāde, ievērojot drošus apstākļus.

5. Testēšanas rezultātus katrs individuāli saņems dienā, kad tests nodots, vai nākamās dienas rītā iepriekš norādītā e-pastā un E-veselībā. Pilngadīgs skolēns testa rezultātus varēs apskatīties pats,  nepilngadīga skolēna vietā to izdarīt varēs vecāki vai viņa likumiskie pārstāvji. Lūdzam izglītības iestādi informēt par kontaktinformāciju, ja tas vēl nav izdarīts.

6. Saņemtais testēšanas rezultāts būs jāuzrāda (elektroniski vai izdrukāts), apmeklējot interešu vai profesionālās ievirzes izglītības aktivitātes.

Kā notiks testēšana speciālajās izglītības iestādēs?

Bērnu testēšana speciālajās izglītības iestādēs tiks sākta 1. septembrī. Organizējot testēšanu, tiks ņemtas vērā katra bērna individuālās vajadzības. Nepieciešamības gadījumā testēšanu veiks laboratorijas personāls vai skolas ārstniecības persona. Ja skolēns nevarēs veikt nevienu no testa veidiem, tiks meklēti individuāli risinājumi.

Visu informāciju par testēšanas norisi vecāki var saņemt izglītības iestādē, kurā mācās bērns.

Jau vēstīts, ka mācības klātienē saistītas ar augstāku epidemioloģisko risku. Ņemot vērā Delta vīrusa varianta straujo izplatību, ir svarīgi mazināt vīrusa izplatības riskus izglītības iestāžu darbinieku un bērnu vidū, un pēc iespējas agrāk identificēt inficētos. Tas ļaus novērst infekcijas izplatīšanos starp grupām un klasēm, kā arī bērnu ģimenes locekļu, starp kuriem var būt riska grupas cilvēki, inficēšanos, un vīrusa pārnēsāšanu sabiedrībā.

 

Informāciju sagatavoja Veselības ministrija. 

 

 


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas