Svētdiena, 05. Februāris, 2023. Agate, Selga, Silga, Sinilga

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Notikusi pirmā sadraudzības pašvaldību vadītāju tikšanās tiešsaitē


Notikusi pirmā sadraudzības pašvaldību vadītāju tikšanās tiešsaitē2021.02.02 Komentāri (0) Notikusi pirmā sadraudzības pašvaldību vadītāju tikšanās tiešsaitē

1.februārī, tiešsaitē ar Pasvales, Pakrojas, Biržu un Radvilišķu rajona mēriem tikās Iecavas, Vecumnieku un Bauskas novada vadītāji. Šīs tikšanās iniciatori bija Bauskas novada priekšsēdētājs Arnolds Jātnieks un Pasvales rajona mērs Gintautas Gegužinskas, kas, apspriežot aktuālo situāciju kaimiņvalstīs, telefonsarunā vienojās par paplašinātas diskusijas un viedokļu apmaiņas nepieciešamību.

Galvenā sarunu tēma bija viedokļu apmaiņa jautājumā par pašvaldību darba organizēšanu Covid-19 krīzes apstākļos.

Kā zināms, pandēmijas uzliesmojums Lietuvā skāra daudz lielāku iedzīvotāju skaitu nekā Latvijā. Par aktuālo situāciju sarunu ievadā stāstīja Gintautas Gegužinskas minot, ka pašreiz kaimiņvalstī spēkā ir dažādi aizliegumi un viens no tiem ir iedzīvotāju ierobežota pārvietošanās starp pašvaldībām. Par noteikumu pārkāpumiem var tikt piemērots sods no 250 līdz 1000 eiro. Atšķirībā no Latvijas, brīvdienu mājsēde Lietuvā gan nav ieviesta.

Diskusija izvērtās interesanta, tajā iesaistījās visu pašvaldību pārstāvji. Kā atzina Lietuvas kolēģi, visdramatiskākā situācija bijusi pagājušā gada nogalē. Saulius Margis stāstīja, ka Pakrojā saslimstības kulminācija bijusi Ziemassvētku laikā, kad pašvaldība ieņēmusi 2.vietu saslimušo skaita ziņā visā Lietuvā. Mirstība pieaugusi par 15%  salīdzinājumā ar 2019.gada decembri un visvairāk cietusi sociālā sfēra.

Savukārt Biržu rajona mērs Vytas Jareckas minēja, ka saslimstības lielākais vilnis viņu pašvaldībā bijis janvārī un vissāpīgāk tas skāris veco ļaužu pansionātus. Guntis Kalniņš norādīja, ka tāda pat situācija šobrīd ir Vecumnieku novadā. Te pansionātu iemītnieku vairumam Covid tests bijis pozitīvs, taču izteikti slimības simptomi bijuši tikai dažiem, diemžēl, arī ar letālu iznākumu.

Šobrīd Lietuvā ir uzsākta vakcinēšana. Pirmie vakcīnu saņēma pansionātu iemītnieki un medicīnas darbinieki, bet nākamie būs sākumklašu skolotāji. Mindaugas Pauliukas komentēja, ka šobrīd Radvilišķu pašvaldībā aktīvi tiek domāts, kā organizēt vakcinēšanu tiem iedzīvotājiem, kas dzīvo attālākos rajona nostūros. Pagaidām veiksmīgs risinājums vēl nav atrasts.

Lietuvas kolēģi vairākkārt uzsvēra, ka, saslimstības tendencei samazinoties, ļoti tiek gaidīta skolu atvēršana mācībām klātienē. Gintautas Gegužinskas turpinājumā minēja: „Es ļoti ceru, ka beidzoties Covid-19 krīzei, situācija stabilizēsies un pakāpeniski uzlabosies. Cilvēki ir noguruši no karantīnas ierobežojumiem, vēlas socializēties, satikt radus un draugus un ar nepacietību gaida, kad varēs atsākt sportot un baudīt kultūru”.

Lietuvas pašvaldību vadītāji atzina, ka šis būs sarežģīts gads. Būs jārisina daudz problēmas, kuras radušās pandēmijas ietekmē. Daudz cietuši uzņēmēji, īpaši mazie un mājražotāji. Jūtami pieaudzis bezdarba līmenis. Tā rezultātā paredzams nodokļu ieņēmumu kritums, kas atsauksies uz pašvaldību sniegto pakalpojumu kvalitāti, īpaši sociālajā sfērā. Iecavas novada priekšsēdētājs Aivars Mačeks piekrita teiktajam un uzsvēra, ka cilvēku skaits, kuriem jau tagad nepieciešama palīdzība strauji pieaug, bet līdzekļus atbalstam valsts atņem.  Arī A.Jātnieks atzina, ka 2021.gada pašvaldības budžets ir krietni samazināts un šogad būs jāstrādā daudz ierobežotākos apstākļos.

Sarunu gaitā tika skarta arī aktuāla tēma- gaidāmā administratīvi teritoriālās reforma (ATR) Latvijā. Bauskas novada priekšsēdētājs interesējās, kā Lietuvā tiek organizēts darbs pagastu pārvaldēs, kā tiek sadalīts budžets, vai pārvaldes pašas var realizēt projektus. Uz ko Pasvales rajona mērs norādīja, ka Lietuvas rajonos pastāv dažāda pieredze šajos jautājumos. Piemēram, ir rajoni, kur pagastu pārvaldes komunālos pakalpojumus veic pašas, bet ir, kur tiek sludināts iepirkums.  Pagastu pārvaldēm katrai ir savs budžets, kas pieņemts katra rajona domē. Un tā ietvaros arī tiek strādāts. Savukārt grāmatvedība tiek organizēta centralizēti.  Pagastu pārvaldes var realizēt projektus konkrētu summu ietvaros.

Ņemot vērā Lietuvas pieredzi, G.Gegužinskas ieteica visus procesus, kas saistīti ar centralizēšanas pasākumiem ATR ietvaros, veikt pakāpeniski un pārdomāti, sakot: „Šis nebūt nav ātri veicams darbs kvalitatīvas pārvaldes struktūras izveidošanā”.

Noslēgumā Pasvales rajona mērs ieteica šādas tikšanās organizēt reizi divos mēnešos, lai neformālā gaisotnē, tiešsaistes režīmā aprunātos par aktuāliem jautājumiem. Savukārt Pakrojas rajona vadītājs Saulius Margis izteica cerību jau vasarā uzsākt sarunas ar latviešu kolēģiem par jaunu pārrobežu projektu īstenošanu.

 

Inga Pinne
Sabiedrisko attiecību speciāliste

 


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas