Trešdiena, 08. Februāris, 2023. Aldona, Česlavs

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Noslēdzies individuālā budžeta izmēģinājumprojekts


Noslēdzies individuālā budžeta izmēģinājumprojekts2021.02.22 Komentāri (0) Noslēdzies individuālā budžeta izmēģinājumprojekts

2021. gada 31. janvārī noslēdzās izmēģinājumprojekts par individuālā budžeta modeļa (IBM) aprobāciju pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu nodrošināšanai, kas tika realizēts Eiropas Sociālā fonda projekta "Sociālo pakalpojumu atbalsta sistēmas pilnveide” Nr.9.2.2.2./16/I001 ietvaros, kura laikā Bauskas novadā desmit pilngadīgas personas ar garīgās attīstības traucējumiem 15 mēnešus saņēma sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus pēc individuāli izstrādāta atbalsta plāna.

Projekts Bauskas novadā tika īstenots no 2019. gada 1. novembra līdz 2021. gada 31. janvārim.
 

 

 

Bauskas novada Sociālais dienests saņēmis Labklājības ministrijas pateicību par veiksmīgu sadarbību un ieguldījumu sociālo pakalpojumu atbalsta sistēmas pilnveidošanā, aprobējot sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu finansēšanas mehānismu personām ar garīgā rakstu traucējumiem ESF projektā "Sociālo pakalpojumu atbalsta sistēmas pilnveide". 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Izmēģinājumprojekta lielākā daļa notika īpašos apstākļos - Covid-19 vīrusa pandēmijas laikā. Tāpēc vairākus mēnešus pakalpojumus nebija iespējams nodrošināt pilnā apmērā. Neskatoties uz to, katrs projekta dalībnieks ir sasniedzis kādu rezultātu - uzlabojusies fiziskā un garīgā veselība, kāds kļuvis drošāks un patstāvīgāks, patstāvīgāk spēj pieņemt sev svarīgus lēmumus un vairāk iesaistās savas dzīves notikumu risināšanā, spēj kontrolēt savas emocijas, uzlabojusies komunikācija ar citiem cilvēkiem. Kāds ir uzsācis patstāvīgas darba attiecības. Projekta dalībniekiem izveidojusies sapratne par to, cik un kādā mērā nepieciešams atbalsts, lai spētu tikt galā ar ikdienas rūpēm. Gūta pozitīva pieredze sadarbojoties ar pakalpojumu sniedzējiem, atbalsta personu un asistentu.

 

Pakalpojumu sniedzēji atzīst, ka sadarbībā ar projekta dalībniekiem un viņu atbalsta personām bija jūtama ieinteresētība uzlabot savu fizisko, psihoemocionālo stāvokli, apgūt jaunas prasmes un iemaņas. Personas ir guvušas izpratni par sev piemērotiem pakalpojumiem. Citiem labāki rezultāti bija individuālās nodarbībās, citiem piemērotākas izrādījās nodarbības grupā. Gūta pieredze, kā veidot pozitīvu sadarbību un komunikāciju.

 

Vērtējot projektu, personas un viņu ģimenes atzīst, ka šobrīd jūtas nedaudz apmulsušas, jo bija pierasts pie zināma dienas režīma – dažādu pakalpojumu apmeklēšana, tikšanās ar atbalsta personu vai asistentu un tas šobrīd pietrūkst. Projekta noslēgumā ir jūtams personu satraukums par to vai viņi tiks galā ar ikdienas problēmām bez asistenta, vai atbalsta personas.

 

Tādēļ Sociālais dienests izmēģinājumprojekta dalībniekus nav atstājis vienus. Vienai personai piešķirts asistenta pakalpojumus pašvaldībā. Piecas personas turpinās saņemt Dienas aprūpes centra pakalpojumu. Viena persona - aprūpes mājās pakalpojumu. Sešas personas ir pieteiktas papildus izvērtēšanai Projekta Nr. 9.2.2.1./15/I/001 "Atver sirdi Zemgalē!", kura mērķis ir Zemgales reģionā palielināt ģimeniskai videi pietuvinātu un sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamību dzīvesvietā personām ar invaliditāti.

 

Īstenojot projektu pašvaldībā ir secināts, ka mērķu sasniegšanai nozīmīgs bija atbalsta personas pakalpojums atbalstam lēmumu pieņemšanā, lai palīdzētu personai vienlīdzīgi ar citiem īstenot savu tiesībspēju un rīcībspēju. Atbalsts lēmumu pieņemšanā ļāva atbalstāmajai personai pašai pieņemt sev nozīmīgus lēmumus, paplašināt savu dabisko atbalsta loku, pilnveidot spējas pārstāvēt sevi un aizsargāt savas intereses, kā arī paplašināt atbalstāmās personas zināšanas un izpratni par savām tiesībām. Tāpēc šobrīd tiek apzināti resursi šāda pakalpojuma turpmākam atbalstam piecām personām, kurām tas ir vis svarīgāk.

 

Izmēģinājumprojekta dalībnieki tiks informēti par viņiem atbilstošu pakalpojumu pieejamību arī turpmāk.

 

Izmēģinājumprojektā iegūtie rezultāti tiks izmantoti sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu finansēšanas mehānisma izstrādei. Izmēģinājumprojekts par individuālā budžeta modeļa aprobāciju pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu nodrošināšanai tika īstenots Eiropas Sociālā fonda projekta “Sociālo pakalpojumu atbalsta sistēmas pilnveide” Nr.9.2.2.2./16/I001 ietvaros. Projekts tiek pilnībā apmaksāts no Eiropas savienības struktūrfondiem un valsts budžeta (finansējumu 85% apmērā nodrošina Eiropas Sociālais fonds un 15% valsts budžets).

 

IBM izmēģinājuprojektu īsteno Labklājības ministrija sadarbībā ar pašvaldībām, izmantojot Eiropas Sociālā fonda līdzfinansējumu.

 

Vairāk par projektu un tā aktivitātēm: ŠEIT

 

Dita Čekša,
Individuālā budžeta modeļa izmēģinājumprojekta sociālais darbinieks


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas