Svētdiena, 05. Februāris, 2023. Agate, Selga, Silga, Sinilga

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Mūžībā devies Bauskas pils restaurators Milošs Gavenda


Mūžībā devies Bauskas pils restaurators Milošs Gavenda2019.07.18 Komentāri (0) Mūžībā devies Bauskas pils restaurators Milošs Gavenda

10. jūlijā no mums aizgājis „tēvs un skolotājs”. Tā, Milošam nedzirdot, Bauskas pilī viņš tiek saukts gan nopietnos, gan nenopietnos brīžos. Arī pats Milošs vienmēr teicis, ka Bauskas pils ir viens no mīļākajiem viņa daudzajiem bērniem, ko apliecinājis darbos. Kaut arī Čehijā paliek labi draugi un viņa darba turpinātāji, mums klāsies grūti bez Miloša, gan kā domu un interešu biedra, gan kā radoša un ļoti pieredzējuša speciālista. Esot pilī, ir neiespējami iedomāties, ka viņš te nebūs sastopams. Tik stipra caur darbiem ir Miloša klātbūtnes sajūta.

Restaurators Milošs Gavenda beidzis Tēlotājas mākslas akadēmiju (1974), Celtniecības meistaru skolu (1977), Specializēto pieminekļu restaurācijas skolu (1985) Čehijā. Vadījis restaurācijas darbus UNESCO arhitektūras pieminekļos Prāgas pilī, Lednices pilī, SV. Jana Nepomucka kapelā Zelena Horā, Kutna Horas katedrālē, kā arī Jindričkov Hradecas, Kostas, Uherčices, Bitovas, Bušovices pilīs, Sv.Vita katedrālē Prāgā un daudzos citos arhitektūras pieminekļos Čehijā, Spānijā, Vācijā u.c. valstīs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M.Gavenda bija Bauskas pils restaurācijas koncepcijas un tehnoloģiju autors, darbu vadītājs kopš 1996. gada. Viņa vadībā veikta Bauskas Jaunās pils fasāžu un interjeru restaurācija un ordeņpils drupu konservācija. M.Gavendas darbība ietekmējusi ne tikai Bauskas pils saglabāšanas un aprūpes pasākumus, bet devusi arī jaunus impulsus visas Latvijas mūra ēku restaurācijai – Rundāles, Cēsu, Raunas pilīs, Bauskas S.Gara baznīcā, Rīgas Doma baznīcā u.c. Latvijas kultūras pieminekļos.

 

Milošam piemita mākslinieciska arhitektūras un vides izjūta, pietāte pret vēsturisko oriģinālu un respekts pret amata tradīciju, ko viņa praktiskajā darbā gluži vai pravietisku darīja vairāk, kā četrdesmit gadu restaurācijas darba pieredze. Viņa darbu raksturoja zinātniski pamatota, profesionāla seno celtniecības materiālu un tehnoloģiju pārzināšana un to kombinēšana ar mūsdienu restaurācijas materiāliem.

 

M.Gavenda ir sagatavojis mācību līdzekli Bauskas pils aprūpes speciālistu teorētiskai sagatavošanai, sarakstījis grāmatu par dekoratīvo izstrādājumu no javas izgatavošanu un restaurāciju, novadījis sešus seminārus Latvijas mūra ēku apsaimniekotājiem, restauratoriem, arhitektiem un pieminekļu aizsardzības inspektoriem, apmācījis Bauskas pils muzeja speciālistus un būvstrādniekus. Pie Miloša Čehijā un Spānijā stažējušies gan Bauskas pils atjaunotāji, gan pavisam jauni restauratori no citām Latvijas vietām. M.Gavendas pieredzes un zināšanu pienesumu Latvijas pieminekļu aprūpei varētu raksturot ar Raiņa vārdiem "Es gribēju jums vēl vairāk dot, jums nebij spēka saņemot".

 

Darbojoties Stražnices ciema folkloras ansamblī, Milošs ļāvis baušķeniekiem iepazīt čehu tautas mūziku un sadzīves tradīcijas. Tika plānota čehu ansambļa vizīte Bauskas pilsdrupu konservācijas darbu noslēguma pasākumā.

 

Bauskas pils restaurācijas darbu kvalitāti novērtējuši gan Latvijas, gan Eiropas Savienības pieminekļu aizsardzības speciālisti: 2002.gadā „Latvijas Kultūras Mantojuma Gada Balva Restaurācijā”; 2003.gadā „Latvijas Kultūras Mantojuma Gada Balva” par pieminekļu aprūpes metožu popularizēšanu; 2005.gadā ES balva „Europa Nostra Awards 2004” par tradicionālo metožu aktualizāciju torsālās arhitektūras konservācijā; 2014.gadā „Latvijas Būvniecības Gada balva restaurācijā”; 2015.gadā „Latvijas Kultūras Mantojuma Gada Balva Restaurācijā”.

 

M.Gavenda bija Latvijas valsts ordeņa - Atzinības krusta, kura devīze ir Pour les honnźtes gens (Goda prāta ļaudīm) kavalieris un Bauskas Goda pilsonis.

 

Savā pēdējā vizītē Bauskas pilī šī gada maijā, apspriežot pilsdrupu konservācijas darbus, Milošs sacīja: „Bauskas pilī restaurācijas darba kvalitātes latiņa pacelta augstu, mums nav tiesības to nolaist”.

 

Bauskas pils muzeja kolektīvs


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas