Otrdiena, 07. Februāris, 2023. Nelda, Ričards, Rihards, Rišards

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Lauksaimnieciskās produkcijas ražošana un pārstrāde- dominējošā uzņēmējdarbības nozare Bauskas novadā


Lauksaimnieciskās produkcijas ražošana un pārstrāde- dominējošā uzņēmējdarbības nozare Bauskas novadā2019.07.26 Komentāri (0) Lauksaimnieciskās produkcijas ražošana un pārstrāde- dominējošā uzņēmējdarbības nozare Bauskas novadā

Bauskas novada turīgāko uzņēmēju sarakstā būtisku vietu ieņem uzņēmēji, kuri pārstāv lauksaimniecības jomu.

Vērtējot lauksaimniecības nozares attīstību, jāuzsver, ka Bauskas novads ir bagāts ar stiprām zemnieku saimniecībām un lieliem, tradīcijām bagātiem uzņēmumiem, kuri darbojas šajā nozarē vairākus gadu desmitus. Esošie fakti nepārsteidz, jo 80,4% no Bauskas novada teritorijas aizņem lauksaimniecības zeme.

Lursoft datu bāzē pieejamā infor- mācija liecina, ka uz 2019.gada 1.maiju Bauskas novadā ir reģistrēti 2004 uzņēmumi. No tiem 38 % jeb 761- ir zemnieku saimniecības. Savukārt 41 % jeb 829 uzņēmumi ir sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA), no kurām liela daļa arī darbojas tieši lauksaimniecības nozarē.

Bauskas novada lauksaimniecības uzņēmumi pēc apgrozījuma

2018. gadā Bauskas novadu uzņēmumu TOP 100 saraksta pirmajā vietā ierindojas kombinētās lopbarības ražotājs SIA "LRS MŪSA" (ar 10,6 miljonu eiro apgrozījumu). 2017.gadā uzņēmums pēc apgrozījuma rādītājiem savā nozarē valsts mērogā ierindojās 4. vietā.  Savukārt trešo vietu ieņem graudaugu, pākšaugu un eļļas augu sēklu audzētājs SIA “Uzvara-Lauks” (ar 6.7 milj eiro apgrozījumu). 2017.gadā Latvijas mērogā tas ieņēma 5. vietu starp savas nozares uzņēmumiem.

Īpaši jāizceļ Andra Grantiņa Zemnieku saimniecība “Eriņi”, kas ar 2,9 milj. eiro lielu apgrozījumu Bauskas novada Top 100 uzņēmumu sarakstā ieņem godpilno 11. vietu jeb 1.vietu starp visām novada zemnieku saimniecībām.

Bauskas uzņēmēju TOP 100 sarakstā iekļuvuši 36 uzņēmumi, kas darbojas lauksaimniecības nozarē:

  • 2 kooperatīvās sabiedrības
  • 15 sabiedrība ar ierobežotu atbildību
  • 19 zemnieku saimniecības

Graudkopība– Bauskas novada raksturīgākais lauksaimniecības darbības virziens

Lauku atbalsta dienesta dati liecina, ka kopējais deklarēto kultūraugu platību apjoms Bauskas novadā 2018. gadā bija 50118,09 ha jeb 64% no Bauskas novada kopējās teritorijas. Visvairāk sēti ziemas kvieši (18396.19 ha platībā), tad seko vasaras kvieši (9805.82 ha platībā), bet trešo vietu sējumu platību ziņā ieņem ziemas rapsis (8080.02 ha platībā).

10 populārāko deklarēto kultūraugu platību apjoms pa pagastiem 2018.gadā, ha

Bioekonomikas potenciāls Bauskas novadā

Bioekonomikas būtība ir ilgtspējīga un pārdomāta atjaunojamo bioloģisko resursu izmantošana, lai ražotu pārtiku, bioresursos balstītus produktus, materiālus un enerģiju. Latvijas agroklimatiskie apstākļi ir piemēroti atjaunojamo bioloģisko resursu ražošanai, kā rezultātā veidojas pievilcīga vide uzņēmējdarbībai bioekonomikā. 

Ņemot vērā nozares attīstību un novada specifiku, Bauskas industriālajā parkā uzņēmums „Baltic Bioethanol” plāno būvēt modernu bioetanola rūpnīcu un biogāzes ražotni.  Te iecerēts ražot otrās paaudzes biodegvielu*, kā izejvielu izmantojot graudaugu salmus. Šobrīd rūpnīca jau ir noslēgusi līgumus par salmu iepirkšanu pārstrādei ar Bauskas novada zemnieku saimniecībām „Mežmārtiņi”, „Beķeri”, „Eriņi”, „Vaidelotes” un citām, nodrošinot saimniecībām papildus ienākumus. Ražotne aicina uz sadarbību arī citus Bauskas un kaimiņnovadu lauksaimniekus. Salmu pārdošana sniegts iespēju bezpeļņas lauksaimniecības atkritumus (salmus) pārvērst par patstāvīgu ienākumu avotu. Ja esat ieinteresēts sadarboties, līgumu iespējams parakstīt klātienē Bauskas novada pašvaldībā, Uzvaras ielā 1, informatīvais tālrunis: Mob. 20213021.

* Otrās paaudzes biodegvielu ražo no izejvielām, kuras parasti nav pārtikas augu kultūras un nav derīgas lietošanai cilvēkiem pārtikā.

 

Atbalsts lauksaimniekiem

Šobrīd Bauskas novadā ir pieejams plašs pakalpojumu klāsts, kas būtiski atvieglo esošo un potenciālo uzņēmēju sadarbību ar valsts un pašvaldības iestādēm. Šeit atrodas arī virkne nevalstisku organizāciju, kas veiksmīgi konsultē topošos un esošos lauksaimniekus dažādos jautājumos.

Valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā (VPVKAC), Uzvaras ielā 1 ir iespējams pieteikt noteiktus Valsts ieņēmumu dienesta (VID), Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA), Valsts zemes dienesta (VZD), Lauksaimniecības datu centra (LDC) Lauku atbalsta dienesta (LAD) pakalpojumus, saņemt konsultācijas par Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA), Uzņēmumu reģistra (UR), Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP), Valsts darba inspekcijas (VDI), VID un VSAA e-pakalpojumiem, kā arī saņemt informāciju un praktisku palīdzību darbā ar datoru, internetu, eID viedkaršu lasītāju.

SIA „Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” (LLKC), Bauskas birojs, Kalna iela 7, Bauska LV-3901 tālr. 29180377, www.llkc.lv

LLKC stratēģiskais mērķis ir veicināt lauku (t.sk., mežsaimniecības) un zivsaimniecības augsmi, sekmējot uzņēmējdarbības uzsākšanu un ekonomisko efektivitāti sniedzot lauku uzņēmējiem, organizācijām un iedzīvotājiem konsultācijas un pakalpojumus saistībā ar nozares ražošanas procesu, grāmatvedību un biznesa plānošanu, kā arī, veicot pētījumus, izglītojot un informējot sabiedrību, atbalstot inovācijas lauksaimniecībā, mežsaimniecībā un zivsaimniecībā.

Biedrība „Bauskas rajona lauku partnerība”, Uzvaras iela 1, Bauska, LV-3901, 29781969,  www.bauskaspartneriba.lv

Biedrība ir vietējo organizāciju (pašvaldību, NVO, uzņēmēju) un iedzīvotāju apvienība, kas darbojas Bauskas, Vecumnieku, Iecavas un Rundāles novados, pārstāv  iedzīvotāju intereses un uz pašu izstrādātas stratēģijas pamata, rūpējas par lauku attīstības jautājumiem vietējā līmenī.

Biedrība „Bauskas rajona lauksaimnieku apvienība”, Uzvaras iela 3, Bauska, rla.bauska@inbox.lv, www.losp.lv/node/24

Biedrība par savu mērķi izvirzījusi lauksaimniecības, mežsaimniecības, zivjsaimniecības un lauku attīstības daudznozaru un nozaru nevalstisko organizāciju iesaistīšanu lauksaimniecības un lauku attīstības politikas veidošanā un īstenošanā, konkurētspējīgas lauksaimniecības produkcijas ražošanas, pārstrādes, kooperācijas, eksporta un alternatīvu nodarbošanās veidu attīstības laukos veicināšanu.


Inga Pinne
sabiedrisko attiecību speciāliste

 


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas