Ceturtdiena, 30. Marts, 2023. Ilgmārs, Nanija

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Lauksaimniecībā izaugsme turpinās; lauksaimnieku vidū pieaug interese par ALTUM aizdevumiem


Lauksaimniecībā izaugsme turpinās; lauksaimnieku vidū pieaug interese par ALTUM aizdevumiem2020.08.03 Komentāri (0) Lauksaimniecībā izaugsme turpinās; lauksaimnieku vidū pieaug interese par ALTUM aizdevumiem

Kamēr Covid-19 piesardzības pasākumu dēļ daudzi uzņēmumi tika daļēji vai pilnībā slēgti, lauksaimniecības nozarē ierastais darba ritms un apjomi nav būtiski mainījušies. Turklāt lauksaimnieki Zemgales reģionā jau domā par tālāku attīstību, aktīvi izmantojot Attīstības finanšu institūcijas ALTUM risinājumus zemes pirkšanai un nomāšanai, kā arī investējot jaunā tehnikā, ražošanas ēkās u.c.

Lauksaimniecība – nozīmīga nozare ALTUM portfelī

Lauksaimniecība ir lielākā nozare ALTUM izsniegto aizdevumu un garantiju portfelī, pēdējo piecu gadu laikā tai piešķirti aptuveni 220 miljoni eiro. Pērn tie bija 44 miljoni eiro, visbiežāk pārstāvētās nozares – graudkopība (46 %), piena lopkopība (20 %) un jauktā lauksaimniecība (13 %). Katrs ceturtais finansētais lauksaimnieks ir piemājas saimniecības īpašnieks jeb pašnodarbinātais, kuram ALTUM atbalsts nereti ir vienīgā iespēja uzsākt vai attīstīt savu darbību.

Galvenie ALTUM atbalsta instrumenti lauksaimniekiem ir aizdevumi lauksaimniecības zemes iegādei, investīcijām, finansējums apgrozāmajiem līdzekļiem, mazie aizdevumi lauku teritorijās un Zemes fonda pakalpojumi.

Mārīte Lazdiņa, ALTUM Zemgales reģiona vadītāja: „Arī šogad vērojama samērā liela zemnieku aktivitāte pamatlīdzekļu kreditēšanas jomā – interese ir gan par aizdevumiem zemes iegādei un ēku būvniecībai, gan jaunas tehnikas iegādei. Lauksaimniekiem šobrīd ir pieejamas dažādas atbalsta iespējas, lai atrisinātu radušās finanšu problēmas, taču svarīgi zināt, ko darīt un pie kā vērsties. Mēs klientus sākumā aicinām doties uz banku, lai noskaidrotu, vai tā ir gatava izsniegt aizdevumu ar ALTUM garantiju. Ja tomēr zemniekam trūkst nodrošinājuma un banka nevar izsniegt finansējumu, ALTUM var izsniegt aizdevumu arī bez papildu nodrošinājuma un ar garāku atmaksas termiņu – līdz pat 30 gadiem. Ja aizdevums ir rūpīgi izsvērts, tad šobrīd tas ir viens no izdevīgākajiem veidiem, lai finansētu pamatlīdzekļu iegādi.”

Gundars Ceplītis, Zemgales ZS „Paitēni” īpašnieks apstiprina, ka krīze nav būtiski ietekmējusi saimniecības darbu.Mēs turpinām augt un investēt izaugsmē. Lai šopavasar iegādātos ķiploku šķirošanas līniju, minerālmēslu kaisītāju un daivošanas līniju sēklas sagatavošanai, saņēmām ALTUM aizdevumu 40 tūkstošu eiro vērtībā, taču kopējās investīcijas plānojam ap 70 tūkstošiem eiro. Šobrīd saimniecībā apstrādājam 122 hektārus, un neesam atmetuši cerības arī par zemes iegādi – ja būs, ko pirkt, tad arī pirksim.”

ALTUM ikdienā sadarbojas ar Latvijas lauku konsultācijas centru (LLKC), lai ikvienam interesantam būtu iespēja saņemt konsultāciju un palīdzību aizdevuma pieteikuma sagatavošanā.  LLKC speciālisti palīdzēs izvērtēt arī investīcijas atdevi un ekonomisko labumu, lai tā nestu labumu, nevis kļūtu par papildu finanšu slogu.

Latvijas zemes tirgus ar savām īpatnībām 

Lauksaimniecības zemes tirgū pēdējos gados pieprasījums pārsniedz piedāvājumu, tā rezultātā kāpušas arī zemes cenas. Zemgalē zeme maksā daudz – ap 7000-8000 eiro par hektāru, dažkārt arī nomāt ir dārgi, cenai sasniedzot pat 300 eiro par hektāru gadā. Arī ZS „Paitēni” īpašnieks G. Ceplītis atzīmē, ka lauksaimniecībā izmantojamās zemes tirgus šobrīd ir sarežģīts, Zemgalē nereti zemes gabals nenonāk pat līdz sludinājumam, kad tas jau ir aizrunāts.

ALTUM pārvaldītā Zemes fonda, kas jau piecus gadus pērk, sakopj un tālāk apritē laiž lauksaimniecības zemi, lielākā darījumu aktivitāte piecu gadu pastāvēšanas laikā novērota Zemgales reģionā, kur iegādāti 326 īpašumi vairāk nekā 6000 hektāru platībā. No tiem 142 īpašumi fondam pārdoti ar nomas un atpakaļpirkuma tiesībām, kas ir būtisks palīgs lauksaimniekiem iegūt papildu resursus finanšu plūsmas stabilizēšanai un tālākai attīstībai. Vienlaikus reversās nomas gadījumos zemnieks patur garantētas tiesības zemi no fonda pēc laika atpirkt.

Līdzīgi kā ar aizdevumiem, arī Zemes fonda pakalpojumi ir pieprasīti visās nozarēs, taču krīzes laikā visbiežāk tā ir piena lopkopība, jo samazinājās piena iepirkuma cenas. Vislielāko interesi par fonda iegādātajiem īpašumiem šogad izrādījušas vidējas un lielas saimniecības, kurām nepieciešami papildu finanšu resursi tālākai attīstībai vai saimnieciskās darbības restrukturizācijai. Visbiežāk saimniecības pārstāv graudkopības vai jauktās lauksaimniecības nozares. Mazāks pieprasījums novērots no mazajām saimniecībām, kuras vēl meklē savu vietu tirgū, attīstot dažādus nišas produktus.

 

Papildu informācijai:
Sandra Eglīte
ALTUM sabiedrisko attiecību speciāliste
T: 26577810
sandra.eglite@altum.lv


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas