Piektdiena, 06. Augusts, 2021. Aisma, Askolds

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Kāpēc daudzdzīvokļu ēkas nepietiek tikai siltināt?


Kāpēc daudzdzīvokļu ēkas nepietiek tikai siltināt?2019.04.15 Komentāri (0) Kāpēc daudzdzīvokļu ēkas nepietiek tikai siltināt?

Mūsdienu sabiedrībā ir dzirdami daudz un dažādi termini un skaidrojumi saistībā ar ēku atjaunošanu, un katrs tos interpretē atbilstoši savām zināšanām.  Jau iepriekš sniedzām ieskatu par to, ka māja, kurā dzīvojam, ir kopīpašums, par kuru katram mājas iedzīvotājam vajadzētu rūpēties, gluži tāpat, kā par jebkuru citu īpašumu. Tagad, 30-40 gadus kopš daudzdzīvokļu ēku nodošanas ekspluatācijā, ir laiks domāt par mājas atjaunošanu - dot mājai otru dzīvi. Šajā rakstā sniegsim ieskatu par to, kā to var veikt.

Kad mūsu sabiedrībā runājam par daudzdzīvokļu ēku atjaunošanu, izmantojam tādus terminus kā ēku siltināšana, renovācija un visaptveroša atjaunošana.  Ar ko tie atšķiras, ja atšķiras? Tas skaidrots jau bieži, bet nelielu ieskatu sniegsim arī šajā rakstā. Neatkarīgi  no tā, kuru terminu izmantojam, iedzīvotājs pēc siltināšanas, renovācijas vai visaptverošas atjaunošanas vēlas saņemt skaistu, drošu un ekonomisku māju. Tomēr, kā rāda pieredze, ne vienmēr tas izdodas.

Ir svarīgi uzsvērt, ka ēku siltināšana un renovācija nav viens un tas pats. Siltināšana ir tikai viena daļa no renovācijas procesa, kuru visbiežāk mēs saprotam, kā ēkas fasādes darbus un ārsienu siltināšanu, kā rezultātā tiek uzlabots mājas vizuālais izskats un tiek panākts enerģijas ietaupījums. Tomēr, tas neuzlabo kopējo ēkas tehnisko stāvokli un ļoti iespējams, ka mājai jau pēc 10 gadiem būs nepieciešams veikt atkārtotu remontu, par kuru iedzīvotājiem būs atkal jāvienojas un jāmeklē jauni līdzekļi.  Ja siltināšanas gadījumā mēs iegūstam no ārpuses glītu ēku, tad kas notiek ar iekšējām inženierkomunikācijām, t.i. ūdens apgādes un kanalizācijas caurulēm pēc ēkas siltināšanas? Kad tās pēdējo reizi mainītas? Kas notiek ar ventilāciju un jumtiem? Atbildes uz šiem jautājumiem var sniegt ēkas renovācija jeb atjaunošana. Ēkas atjaunošana palīdz atrisināt radušās problēmas ar ēkas konstrukcijām un inženiertīkliem. Tomēr rodas jautājums, ar ko atšķiras parasta ēkas atjaunošana no visaptverošās atjaunošanas? Visaptverošā atjaunošana sevī ietver gan energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumus, gan ar energoefektivitāti nesaistītus pasākumus. Tiek pievērsta liela uzmanība ēkas saglabāšanai ilgtermiņā.

Mūsu daudzdzīvokļu ēkas ir laiks atjaunot. 

Visaptverošā atjaunošana var nodrošināt ēkas iedzīvotājiem mazāku enerģijas patēriņu, labākus dzīves apstākļus un komfortu. Dažādi pētījumi liecina, ka energoefektivitātes projektu īstenošanas rezultātā uzlabotie iekštelpu apstākļi ievērojami samazina veselības aprūpes izdevumus, kā rezultātā uzlabojas veselība un pašsajūta. Ēkas iedzīvotājiem nepieciešami mazāki kapitālieguldījumi- efektīvākai, labi nosiltinātai ēkai ir mazāki vai nav nepieciešami neplānoti remontdarbi. Kā arī, ne mazāk svarīgi, pieaug dzīvokļa vērtība. Šie ir tikai daži ieguvumi, ko iegūst ēkas iedzīvotāji izvēloties visaptverošo atjaunošanu un, ko nevar nodrošināt tikai ar ēkas siltināšanu.

Izejiet laukā un palūkojieties uz savu māju. Novērtējiet kāds ir tās stāvoklis, vai tas ir tuvu, vai tālu no vēlamā? Lai uzsāktu nepieciešamos sagatavošanas darbus, ir jāvienojas ar pārējiem mājas iedzīvotājiem par vēlmi sakopt savu kopīpašumu - māju. Daudzdzīvokļu ēkas iedzīvotājiem visiem kopīgi jāvēlas atjaunot sava māja, jo vairāk vai mazāk mājas atjaunošanas darbi skars ikvienu mājas iedzīvotāju. Ir sev jāpasaka, ka es esmu ar mieru paciest nelielas neērtības, lai turpmāk dzīvotu labāk.

Raksts, tapis projekta „Accelerate SUNShINE” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Savienības programma „Apvārsnis 2020”, projekta līguma Nr. 754080. Ja vēlaties iegūt vairāk informācijas par projektu, aicinām sazināties ar Bauskas novada domes energopārvaldnieku Raiti Ignatjevu, raitis.ignatjevs@bauska.lv vai apmeklēt mājaslapu http://sharex.lv/wp/bauska/.

 

 

 

 

 

.

 

 

 


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas