Jaunums
Kādi gāzes apgādes sistēmas rekonstrukcijas darbi notiks šosezon Bauskā un kur tieši?

Katru vasaras sezonu AS “Gaso” veic dažādus gāzes apgādes sistēmas rekonstrukcijas darbus Latvijas gazificētājos reģionos. Daži no tiem dabasgāzes lietotājiem paiet nemanāmi, jo neprasa gāzes padeves pārtraukšanu vai sētu un ielu posmu norobežošanu. Citi liek gāzes lietotājiem samierināties ar īslaicīgām, bet tomēr neērtībām. Šīs rekonstrukcijas ir nepieciešamas, jo palīdz padarīt gāzapgādes sistēmu drošāku, jo daudzas tās iekārtas un sistēmas, tai skaitā arī cauruļvadi, ir izbūvētas pirms 30-50 gadiem un savu laiku nokalpojušas – fiziski nolietojušās.

Kādi dabasgāzes apgādes sistēmu remonti notiks Bauskā?

  • 13.07.2021. plkst. 9.00-16.00 Īslīces pagastā, “Veģos”, tiks pārtraukta dabasgāzes padeve sakarā ar virszemes noslēgierīces A-80 DN150 nomaiņu uz bezaku noslēgierīci. Dabasgāze nebūs pieejama 1 patērētājam.
  • 27.07.2021. plkst. 9.00-16.00 Codes pagastā, “Guntās”, tiks pārtraukta dabasgāzes padeve sakarā ar pazemes noslēgierīces GS-129 DN100 nomaiņu uz bezaku noslēgierīci. Dabasgāze nebūs pieejama 18 patērētājiem.
  • 02.08.2021.-31.08.2021. Slimnīcas ielā 2b tiks veikta GRP-1 ēkas un iekārtu demontāža un jauna SGRP izbūve. Ēkas nojaukšanas laikā, iespējams, būs vērojami palielināti trokšņi, kas varētu traucēt apkārtējo ēku iedzīvotājiem.
    Izpildīto darbu rezultātā tiks nodrošināta stabila un droša gāzes padeve patērētājiem.

Kāpēc jāmaina vai jālikvidē hidroslēgi un kondensātsavācēji, jāveic dzīvojamo māju ievadu rekonstrukcija?

Veicot gāzesvadu aku, tajās uzstādīto noslēgierīču, kā arī virszemes noslēgierīču apsekošanu, visai bieži tiek konstatēti dažādu veidu bojājumi, kas nekavējoties tiek novērsti. Ja remontdarbus veikt nav iespējams, tiek lemts par noslēgierīču nomaiņu vai likvidāciju, to nomaiņas, likvidācijas vai uzstādīšanas darbus iekļaujot AS “Gaso” kapitālieguldījumu programmā. 

Pakāpeniski tiek realizēta arī padomju laikā uzstādīto kondensāta savācēju un hidroslēgu demontāža, to vietā uzstādot bezaku noslēgierīces. Zema spiediena gāzapgādes sistēmā uzstādītie hidroslēgi tiek izmantoti dabasgāzes padeves pārtraukšanai, bet kondensātsavācēji – gāzesvados esošā šķidruma savākšanai. Hidroslēgs kā noslēgierīce ir salīdzinoši droša, taču pats noslēgšanas process ir sarežģīts – tā laikā sistēmā var iekļūt ūdens, kas var traucēt gāzapgādes sistēmas darbību. Bez tam, kas nav mazsvarīgi: hidroslēga ekspluatācija, salīdzinot ar bezaku noslēgierīci, ir visai dārga.

Kondensātsavācēji galvenokārt izbūvēti bijušajās sašķidrinātās gāzes sistēmās, un mūsdienās to nepieciešamība reti ir pamatota. Galveno bīstamību sadales gāzesvadu sistēmās hidroslēgi un kondensātsavācēji rada tādēļ, ka tie ir līdz pat sešdesmit gadus veci, izgatavoti darbnīcu apstākļos, to metinājumu šuvēm netika veikta radiogrāfiskā pārbaude, un tie atrodas blīvi apdzīvotās teritorijās, galvenokārt daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku pagalmos.

Pret lietotāju atslēgumiem jutīgākā dabasgāzes sadales sistēmas plānveida remontdarbu daļa ir dabasgāzes pievadu un ēku ievadu rekonstrukcija. AS “Gaso” cenšas pielāgoties konkrēto pašvaldību plāniem, kā tas redzams ielu asfalta seguma atjaunošanas un ēku siltināšanas projektos.

Kāpēc jāveic gāzesvadu sacilpošana un spiediena stabilizācija?

Sadales sistēmas sacilpojumi būtiski samazina visa veida gāzesvadu ekspluatācijas riska faktorus. Sacilpojot sadales gāzesvadus, tiek panākta spiediena stabilizācija noslogotajos sistēmas posmos, kā arī stabilu dabasgāzes piegāžu iespēja no vairākiem virzieniem. Sacilpojuma rezultātā tiek iegūtas plašākas dabasgāzes plūsmu variēšanas iespējas, izmantojot neatkarīgus dabasgāzes padeves avotus remontdarbu vai atsevišķu gāzesvadu posmu rekonstrukcijas un avārijas gadījumos. Līdz ar to palielinās gan gāzapgādes drošības līmenis, gan jaunu dabasgāzes lietotāju pieslēgšanās iespējas.

Kāpēc jāmaina spiediena regulēšanas iekārtas?

Veicot periodiskas gāzes regulēšanas punktu (GRP) apkopes, visai bieži iespējams konstatēt dažādas tehniskas problēmas un defektus, kuru novēršanai nepieciešami lieli finansiālie ieguldījumi un darbs. Daudzu tehnisko problēmu novēršana notiek nekavējoties, taču ir arī tādas, ko iekļauj AS „Gaso” kapitālieguldījumu un plānveida rekonstrukciju programmās. Viss atkarīgs no defektu rakstura, jo tie var būt dažādi: sākot ar bojātu objekta nožogojumu, ko nepieciešams nomainīt, līdz pat būtiskiem regulēšanas iekārtas elementu defektiem, kad ir nepieciešama tūlītēja bojātās detaļas nomaiņa vai pat GRP pilnīga rekonstrukcija.

Gadījumos, kad tas tehniski iespējams, rekonstrukcijas rezultātā GRP aizstāj ar skapjveida gāzes regulēšanas punktu (SGRP). Tādā veidā sistēma tiek padarīta kompaktāka: ja ēku GRP var aizņemt palielu platību, tad skapjveida GRP izvietošanai nevajag vairāk par dažiem kvadrātmetriem. GRP rekonstrukcija ne visos gadījumos saistīta ar dabasgāzes lietotāju atslēgumiem – viss atkarīgs no konkrētās situācijas un GRP izvietojuma gāzapgādes tīklā. Bez tam GRP un SGRP var tikt aprīkoti ar attālinātas datu nolasīšanas sistēmām (telemetriju), kas ļauj iegūt operatīvos ekspluatācijas  datus  par  dabasgāzes  sadales  tīkla  darbību,  tādējādi  paaugstinot  tā  ekspluatācijas  drošību  un  nodrošinot  savlaicīgu  nestandarta  situāciju  un  avāriju atklāšanu.