Jaunums

Vēl nav noslēdzies 2014.-2020.gada ES struktūrfondu plānošanas periodā finansēto kultūras un dabas mantojuma attīstības projektu realizēšanas termiņš, bet daudzi atjaunotie objekti jau pieejami sabiedrībai. Latvijas reģionos izbūvēti un atjaunoti 60 kultūras un dabas mantojuma objekti – muižas, pilis, baznīcas, torņi, parki, muzeji, estrādes, dabas takas, dārzi, tilti, promenādes, pludmales un citas vietas. Visi objekti sarindoti 7 kultūras un dabas mantojuma ceļos, kurus iepazīstot, var atrast un izprast Latvijas unikālās vērtības.   5. septembrī noslēdzās Kultūras ministrijas informativā kampaņa un spēle “Atrastā Latvija”, kas aicināja apmeklēt šos objektus, tajā skaitā Bauskas pili. Reģistrējot savu apmeklējumu, novērtējot objektu, kā arī atbildot uz jautājumiem par to, bija iespēja tikt pie vērtīgām balvām. Bauskas pils iekļauva spēles dalībnieku augstākvērtēto objektu Top 10.

Pili apmeklējusī blogere Zane Eniņa raksta: “Atjaunotā Bauskas pilsdrupu Centrālā torņa vēderā slēpjas īsta koncertzāle. Torņa stāvus savieno koka kāpnes un skatu platformas, bet vidus ir tukšs un skaņām gatavs. Torņa gala skatu saista gan atjaunotā torņa iekšpuse, gan ārpasaule, kur var vērot, kā Mēmele un Mūsa, katra no savas puses apskatījusi pili, satek kopā Lielupē."

Torņa restaurācijas darbi tika pabeigti jau pagājušā gada rudenī. Tomēr pandēmijas ierobežojumi liedza apmeklētājiem durvis vērt līdz šī gada 5. jūnijam. Izpalika atvērto durvju dienas pasākums, atkāšanas koncerts, Starptautiskā konference, kas veltīta drupās esošu arhitektūras pieminekļu saglabāšanai.

Šogad nepilnos piecos mēnešos torni jau apskatījuši 17 877 apmeklētāji, no tiem 2 109 ārvalstnieki. Tornī tiek projicēta mākslinieka Alvja Misjūna radītā animācija, kas uzskatāmi parāda pils kompleksa evolūcijas deviņus etapus no baltu apmetnes apmēram 1500 gadus pirms Kristus, līdz ar zemes vaļņiem un bastioniem nostiprinātam cietoksnim 18. gadsimta sākumā.

Senās mūzikas un mākslas festivala “Vivat Curlandia” klausītāji 18. jūlijā pils tornī varēja baudīt divus koncertus: “Elgera dziesmas” Mūzikas Akadēmijas rektora Guntara Prāņa vadītā “Fabella Ensemble” izpildījumā un “E vivere, e morire”, piedaloties tenoram Ansim Bētiņam un Itāļu teorbistam Mauro Pinciaroli.

Turpinās Mēmeles stāvkrasta pie Bauskas pils nostiprināšanas darbi. Atrokot dolomīta klints pamatni, uz kuras vajadzēja veidot gabionu konstrukciju nogāzes atbalstam, tika konstatēts, ka 7 metrus garš klints gabals ir atšķēlies no pārējās klints daļas. Darbi tika apturēti uz diviem mēnešiem, pārstrādāts projekts un nu tie atsākušies. Tiek veidota atbalstsieniņa tūristu takai gar pils ārsienu, nogāze tiek nosegta ar ģeorežģi, kas piestiprināts pie iebetonētiem grunts enkuriem, sēts zālājs, to pārsedzot ar kokosšķiedru aizsargājošu paklāju. Mēmeles ielejas ainavas uzlabojumi ir jau pamanāmi.

Bauskas pils centrālais tornis atjaunots un Mēmeles stāvkrasts tiek nostiprināts ERAF projekta “Nozīmīga kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un attīstība kultūras tūrisma piedāvājuma pilnveidošanai Zemgales reģionā” ietvaros.

Vairāk par projektu: ŠEIT

Māris Skanis,
Bauskas pils muzeja direktors