Jāņa Gunāra Kalnmaļa gleznu izstāde "Akmeņi un koki".

Bauskas muzejā Piektdien, 13.maijā, plkst.16.00 atklās izcilā ainavista Jāņa Gunāra Kalnmaļa retrospektīvu gleznu izstādi "AKMEŅI UN KOKI”.
Tā būs apskatāma no 13.maija līdz 5.jūnijam.
Jānis Gunārs Kalnmalis dzimis 1939. gada 20. jūnijā Rīgā. Beidzis Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu un Latvijas Mākslas akadēmiju. LMA mācījies figurālās glezniecības klasē pie Latvijas glezniecības klasiķiem – Eduarda Kalniņa, Leo Svempa un Induļa Zariņa. Izstādēs piedalās kopš 1967. gada un Latvijas Mākslinieku savienības biedrs ir kopš 1979.gada.
J.G.Kalnmalnmaļa mātes dzimtā puse ir Aizpute. Saņemot mantojumā mātes māju ar dārzu, jau vairākus gadu desmitus mākslinieks uzskata sevi par aizputnieku.
J.G.Kalnmalis glezno paša izveidotajā autortehnikā, kurā apvienots akrils, eļļa un “vēl šis tas”. Radošā darbība ir ļoti plaša: figūru kompozīcijas — sporta un vēsturiskās tēmas, portreti, klusās dabas — krāsaini, kupli puķu pušķi, akti — dekoratīvi komponēti, ziedu klēpju ieskauti. Tomēr mākslinieku visvairāk interesējusi tieši ainava. Darbu tēmas tiek mainītas, bet koku tēma viņam ir īpaši tuva. Pērn, atzīmējot 75 gadu jubileju, Liepājā bija skatāma viņa jubilejas izstāde.
Bauskas muzejā mākslinieks sola veidot savdabīgu piegājienu izstādes iekārtošanā. Būs apskatāmas ne tikai gleznas, bet arī studijas, jo J. G. Kalnmalis ir viens no retajiem mūsdienu māksliniekiem, kurš glezno dabā un dara to ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā un citviet pasaulē.
Gleznotāja J. G. Kalnmaļa darbi atrodas Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Latvijas un Krievijas Mākslas fondos, privātkolekcijās Eiropas valstīs, Amerikā, Austrālijā. Personālizstādes norisinājušās daudzās Latvijas pilsētās, Somijā, Beļģijā, Dānijā, Vācijā, Luksemburgā, Nīderlandē. Piedalījies starptautiskajos mākslinieku plenēros Luksemburgā un Polijā. Veiksmīga sadarbība vairāku gadu garumā izveidojusies ar galeriju „Ars Arrakoski” Somijā.
Kalnmalis ir viens no retajiem Latvijas māksliniekiem, kurš regulāri pāris mēnešus gadā pavada gan izstādīdamies, gan gleznodams un krādams iespaidus kādā no Rietumeiropas metropolēm Francijā, Itālijā, Anglijā, Nīderlandē, Beļģijā, Luksemburgā, Dānijā, Zviedrijā, Vācijā, Somijā, pat Āfrikā – Marokā. Viņš iemūžinājis ne tikai Aizputes gleznainās ieliņas, apkaimes ainavas vai paša dārzā apsnigušos ērkšķogu krūmus, bet arī Provansas violetos lavandas laukus, Venēcijas kanālus, tiltus un tiltiņus, Romas iespaidīgās celtnes un daudz ko citu.
Līga Grosbarde
Bauskas muzeja vecākā speciāliste