Otrdiena, 07. Februāris, 2023. Nelda, Ričards, Rihards, Rišards

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Īslīces deju kolektīvi iegūst jaunus tērpus


Īslīces deju kolektīvi iegūst jaunus tērpus2021.01.21 Komentāri (0) Īslīces deju kolektīvi iegūst jaunus tērpus

Ar aktīvu biedrības „Īslīces sieviešu klubs „Rītausma”” līdzdalību, Īslīces kultūras nama trīs deju kolektīvi tikuši pie jauniem tautas tērpiem, īstenojot projektu „Tautas tērpu iegāde kultūras tradīciju saglabāšanai un popularizēšanai Bauskas novadā”. Projekta mērķis - iegādāties Dienvidlatgales tautastērpu komplektus vidējās paaudzes deju kolektīvam „Līdums”, Dienvidlatgales un Zemgales novadu tautastērpu komplektus jauniešu deju kolektīvam „Līdums” un puišu bikses pirmsskolas bērnu deju kolektīvam „Līdumiņš”, lai veicinātu latviešu tautas deju un dziesmu popularizēšanu, tautisko vērtību saglabāšanu un nodošanu nākamajām paaudzēm.

Projekts guvis atbalstu biedrības „Bauskas rajona lauku partnerība” izsludinātajā konkursā. Kopējās izmaksas 16 812,32 EUR, t.sk. 90% Eiropas Lauksamniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) finansējums 15 131,09 EUR un 10% Bauskas novada domes finansējums 1681,23 EUR.

 

Biedrība Īslīces pagastā aktīvi darbojas kopš 2006.gada. Tā atbalsta pašdarbības kolektīvus un interešu pulciņus, regulāri organizē un piedalās dažādos kultūras pasākumos, popularizē latviešu tautas tradīcijas, kā arī kvalitatīvas aktīvās atpūtas iespējas, iesaistās apkārtējās vides sakopšanas aktivitātēs un regulāri izmanto iespējas realizēt dažādus pašvaldības un Eiropas Savienības līdzfinansētus projektus.

 

Kaut arī jau iepriekš biedrība ir startējusi projektu konkursos un, saņemot atbalstu, iegādājusies tautastērpus deju kolektīviem, t.sk. Īslīces skolas kolektīviem un korim, joprojām to komplektācija ir nepilnīga un nepietiekama. Sakarā ar biežo uzstāšanos, pirms daudziem gadiem iegādātie tērpi ir daļēji nolietojušies, nepieciešama atsevišķu tērpu detaļu atjaunošana. Bērnu deju kolektīvā „Līdumiņš” ir klāt nākuši jauni dalībnieki, puiši pēc augumiem ir garāki un bija ļoti nepieciešamas zēnu pusgarās bikses. Gatavojoties XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, jauniešu deju kolektīvam „Līdums” bija ļoti nepieciešami Zemgales un Dienvidlatgales tautas tērpi, jo šādu tērpu nebija. Savukārt vidējās paaudzes deju kolektīvam “Līdums” bija nepieciešams iegādāties Dienvidlatgales etnogrāfiskos tērpus.

 

Šie tērpi nepieciešami, lai tautas deju kolektīvi varētu izdejot un demonstrēt dažādu novadu tautas dejas etnogrāfiski atbilstošos (pareizos) tautas tērpos, tādējādi paplašinot koncertēšanas iespējas, demonstrējot pareizas tautastērpu nēsāšanas tradīcijas nākamajām paaudzēm un veicinātu nemateriālā kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu, jo tautastērps nav tikai grezns goda apģērbs svētkos, bet arī ir saikne ar senčiem un veids, kā paust savas tautas kultūras mantojumu.

 

Ļoti būtiski ir arī nodot sabiedrībai pareizu vēstījumu par tautas tērpa nozīmi jebkuras tautas pastāvēšanas vēsturē. Laikā, kad tauta jūtas apdraudēta, tautastērps iegūst papildu nozīmi. Tas ir nevis vienkārši skaists apģērbs, kas rāda kultūras mantojumu, bet kļūst par būtisku identitātes izpausmes daļu. Ja tautastērpā izej publiskā pasākumā, tu nes savas tautas kultūras mantojumu un esi atbildīgs par to, cik skaisti, cik cēli un grezni to parādi.

 

Projekta īstenošanas rezultātā 2020.gada nogalē piegādāti jauni tautastērpi trim kolektīviem: vidējās paaudzes deju kolektīvam „Līdums” Dienvidlatgales etnogrāfisko tērpu komplekti; jauniešu deju kolektīvam „Līdums” Dienvidlatgales un Zemgales etnogrāfisko tērpu komplekti; pirmsskolas bērnu deju kolektīvam „Līdumiņš” puišu pusgarās bikses ar lencēm. Tērpus darināja SIA „MUDURI”.

 

Pateicamies par veiksmīgu sadarbību līguma izpildītājiem SIA „MUDURI” un par līdzfinansējuma piešķiršanu Bauskas novada domei.  Ar nepacietību gaidām to brīdi, kad atkal varēsim koncertos priecēt ar skaistiem deju priekšnesumiem gan vietējos iedzīvotājus, gan tuvus un tālus viesus!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aiga Kirilova,
Īslīces kultūras nama vadītāja


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas