Piektdiena, 02. Decembris, 2022. Meta, Sniedze

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Individuāli piemin 1949. gadā deportētos un komunistiskā genocīda upuru piemiņas gadadienu


Individuāli piemin 1949. gadā deportētos un komunistiskā genocīda upuru piemiņas gadadienu2021.03.25 Komentāri (0) Individuāli piemin 1949. gadā deportētos un komunistiskā genocīda upuru piemiņas gadadienu

Ceturtdien, 25. martā, pie represēto piemiņas ansambļa Brīvības bulvārī Bauskā neierasti tika pieminēti 1949. gadā deportētie Latvijas iedzīvotāji un komunistiskā genocīda upuru gadadiena. Ierasti piemiņas pasākumā pulcējas vairāki desmiti cilvēki, bet šogad deportētie tika pieminēti bez pulcēšanās. Visas dienas garumā cilvēki individuāli devās pie ansambļa un nolika ziedus.

Ar klusuma brīdi un ziedu nolikšanu deportētos pieminēja Bauskas novada domes priekšsēdētājs Arnolds Jātnieks un viņa vietnieks Voldemārs Čačs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1949.gada 29.janvārī Maskavā tika pieņemts slepens PSRS Ministru padomes lēmums, kurā bija noteiktas Baltijas valstu izsūtāmo kategorijas: 1) kulaki un viņu ģimenes, 2) partizānu un viņu atbalstītāju, arī nelegālistu ģimenes, kā arī notiesāto un nošauto partizānu ģimenes locekļi, 3) legalizējušies partizāni un viņu ģimenes locekļi, kuri turpina nodarboties ar pretpadomju darbību. Par kulakiem dēvēja turīgākos zemniekus, lai gan tie bija izputināti ar paaugstinātām nodevām jau iepriekšējos gados (1947.gadā tika izstrādātas kulaku saimniecību pazīmes un apriņķu izpildkomitejās sākti veidot kulaku ģimeņu saraksti).

 

Iedzīvotāju arestēšana un nogādāšana dzelzceļa vagonos sākās 25.martā un ilga vairākas dienas. No Latvijas izsūtīja vairāk kā 42 000, no Lietuvas - aptuveni 32 000, bet no Igaunijas - nepilnu 21 000 iedzīvotāju.

 

No Bauskas apriņķa izsūtīja 522 ģimenes jeb 1591 iedzīvotāju. Visi viņi bija latvieši. Kā kulaki skaitījās 442, bet kā nacionālisti - 80 ģimenes. Gandrīz viņi visi nonāca nometinājuma vietās Omskas apgabalā, Sibīrijā, bez tiesībām atgriezties mājās.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Ziedus noliek deportētais baušķenieks - Āris Ērmanis. 

1949. gada marta deportācijas bija Padomju Savienības okupācijas iestāžu veikta masveidīga Baltijas valstu iedzīvotāju izsūtīšana uz attāliem PSRS reģioniem 1949. gada 25. - 29.martā. Deportācijās, kuras tika slepeni sauktas par operāciju „Krasta banga", tika izsūtīti vairāk nekā 90 000 Baltijas valstu iedzīvotāju, gandrīz puse no viņiem bija no Latvijas.

 

Artūrs Dulbe,
Sabiedrisko attiecību speciālists


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas