Otrdiena, 16. Augusts, 2022. Astra, Astrīda

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Grāmatu svētki Bauskā. Vienu mājsaimniecību veido mīlestība uz grāmatām


Grāmatu svētki Bauskā. Vienu mājsaimniecību veido mīlestība uz grāmatām2020.09.18 Komentāri (0) Grāmatu svētki Bauskā. Vienu mājsaimniecību veido mīlestība uz grāmatām

Deviņpadsmitajos Grāmatu svētkos Bauskas Kultūras centrā 18.septembrī pulcējās visi, kam saistoša ir drukātā literatūra un tikšanās ar interesantām personībām.

Šajā reizē – īpašā situācijā, arī svētki organizēti īpaši. Kultūras nama lielā zāle uzņēma vien 146 apmeklētājus katrā tikšanās reizē, lai pasākumā varētu tikt ievērotas distancēšanās prasības. Skatuve šajā tikšanās reizē bija noformēta kā viesistaba, kas šajā svētku reizē  uzņēma četrus viesus.

Grāmatu svētku norises bija sadalītas četros etapos. Katrs – vienas stundas garumā, pēc tam pilnībā atbrīvojot telpu tās izvēdināšanai.

Neraugoties uz īpašajiem nosacījumiem, pasākums bija kupli apmeklēts visās četrās tikšanās daļās.

Svētkus ievadīja tikšanās ar populāro aktieru dinastijas pārstāvi Gundaru Āboliņu. Viņš uzbūra brīnišķīgu atmosfēru – humora un interesantām atziņām piesātinātu un atzina, ka visi Grāmatu svētku dalībnieki ir kā vienas mājsaimniecības pārstāvji, kurus vieno mīlestība uz grāmatām. Arī publika zālē Gundaru Āboliņu sagaidīja ar īpašiem aplausiem un sveicieniem. Aktieris atbildēja uz dažādiem jautājumiem par savu radošo dzīvi, par pieredzi astoņos darba gados Vācijā, Šveicē un Austrijā.

G.Āboliņš atzina, ka viņam ir bijis gods strādāt uz vienas skatuves ar teātra mākslas klasiķiem Lilitu Bērziņu, Dinu Kupli, Mildu Klētnieci, Antru Liedskalniņu u.c.

G.Āboliņš skatītājiem nolasīja arī populārās grāmatas „Trīs vīri laivā” fragmentu, atzīdams, ka grāmatu lasīšana ir viena no iespējām saglabāt un attīstīt valodas kultūru, jo viņaprāt „valoda ir konstrukcija nevis siena kaudze”.

Svētku otrajā daļā apmeklētājiem bija iespēja tikties ar rakstnieci un publicisti Daci Rukšāni. Viņa atzina, ka ir radošs cilvēks, kas ļoti cenšas saglabāt radošumu savās ikdienas gaitās, jo viņa ir Saeimas deputāte.

D.Rukšānes pēdējā grāmata „Krieva āda” guvusi popularitāti ne tikai Bauskas bibliotēku lasītāju vidū, bet arī ir ļoti iecienīts darbs visā Latvijā. Rakstniece atzina, ka ir ļoti priecīga par šiem panākumiem un, ka grāmata izdota jau četras reizes. Viņa iecerējusi nākamā gadā izdot šīs grāmatas turpinājumu, jo ievākts liels faktoloģiskais materiāls.

D.Rukšāne pastāstīja, ka raksta vienu mēnesi gadā – jūlijā, kad dodas prom no mājām, noīrējot zvejnieku būdu uz mēnesi un dzīvojot stingrā režīmā un pieticīgos apstākļos. Rakstiecei tika vaicāts par viņas vaļaspriekiem un viņa labprāt ļāvās sarunai par putnu vērošanu un sēņošanu. Viņai patīk arī gatavot ēdienu un iet pastaigās ar suni. Viņa kolekcionē nišas smaržu flakoniņus un atzīst, ka „mazais grēciņš” viņas dzīvē ir kriminālromāni. D.Rukšāne kā publiciste ik nedēļu raksta sleju izdevumam „Sestdiena”, kas ietver jauno grāmatu apskatu. „Es rakstu tikai par grāmatām, ko esmu izlasījusi. Temps ir nežēlīgs – viena grāmata nedēļā”, sacīja rakstniece.

Daudz skolēnu un pedagogu bija ieradušies uz pasākuma trešo daļu, kur ar klausītājiem tikās literatūrzinātniece, valodniece, politiķe rakstniece Janīna Kursīte.  Viņas stāstījuma tēmas caurvija latviskā dzīvesziņa. „Mums jāprot cienīt savu senču mantojumu un dzīves viedumu. Tagad esam sajūsmā par indiešu domātājiem un viņu garīgajām mācībām. Mums atliek paskatīties senajās tautasdziesmās un citos pierakstos, kur redzam dažādas senlatviešu mācības un varam saskatīt stingras paralēles ar tālo zemju garīgajām mācībām”, sacīja literatūrzinātniece.

J.Kursīte runāja arī par to, ka dzīvesziņas pētījumu laukā ir ļoti daudz darāmā. Ir tik daudz latviešu dievību un stipro zīmju par kurām zinām maz un līdz ar to tās netiek pielietotas.

Literatūrzinātniece uzsvēra arī to, ka nebūtu slikti, ja tiktu cenzēti dažādi rakstu komentāri, kas savā dziļākā būtībā var izpostīt  cilvēka dzīvi. J.Kursītei no zāles tika uzdots jautājums par to, kāpēc zemgalieši ir tik noslēgti – viņa atzina, ka zemgalietis vienmēr ir domājis ar savu galvu un pie zemgalieša ir ilgi jāiet.

Janīna Kursīte visiem novēlēja prast atrast prieku ikdienā, jo ne jau naudas daudzumā ir laime. Vislaimīgākos cilvēkus zinātniece satikusi, braucot ekspedīcijās uz Sibīriju pie turienes latviešiem, kuri dzīvoja ļoti smagos apstākļos, bet bija laimīgi.

Grāmatu svētkus noslēdza tikšanās ar muzikālu pieskaņu. Svētku dalībniekus uzrunāja Latvijas Nacionālā teātra aktrise Zane Jančevska literāri muzikālajā programmā „Stīgas un vārdi”.

Grāmatu svētku ietvaros paralēli noritēja arī pasākumi Bauskas 2.vidusskolā, Bauskas pilsētas pamatskolā, Bauskas Valsts ģimnāzijā un Bauskas Bērnu bibliotēkā.

Andra Matuļenko
sabiedrisko attiecību speciāliste


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas