Svētdiena, 02. Oktobris, 2022. Ilma, Skaidris

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Godina Bauskas aizstāvju piemiņu


Godina Bauskas aizstāvju piemiņu2014.09.18 Komentāri (0) Godina Bauskas aizstāvju piemiņu

Saules pielietā 14.septembra pēcpusdienā pie pieminekļa Bauskas aizstāvjiem notika atceres brīdis, lai godinātu to cilvēku piemiņu, kuri 1944.gadā stājās pretī padomju karavīriem, un, lai gan cīņa tika zaudēta, viņu pašaizliedzīgā rīcība ļāva no ienaidnieka represijām paglābties daudziem baušķeniekiem un citiem Latvijas iedzīvotājiem.


Bauskas brīvprātīgo aizstāvju sabiedrotais cīņā pret padomju okupantiem tolaik bija Vācijas karaspēks. “Jā, tas nebija labs sabiedrotais, taču cita nebija,” savā uzrunā sacīja domes priekšsēdētājs Raitis Ābelnieks, kurš klātesošajiem stāstīja par tā laika traģiskajiem notikumiem Bauskā. Arī režisors un vēsturnieks Edvīns Šņore, uzrunājot baušķeniekus, salīdzināja abas lielvaras: “Šodien mēs redzam – ja viena no toreiz karojošām lielvalstīm ir atzinusi savas kļūdas, uzņēmusies politisko atbildību, mainījusi savu politiku un attieksmi pret pasaulē notiekošajiem procesiem, tad otra lielvara ir saglabājusi savu pirms gadu desmitiem aizsākto politisko kursu, noliedzot jebkādu savu vainu četrdesmito gadu notikumos, godinot savus kara veterānus un viņu veiktos noziegumus, un, turpinot paust savu attieksmi pret citām nācijām, apspiežot un pakļaujot tās.” Runātāji savās uzrunās vilka paralēles ar šobrīd notiekošo Ukrainā un atkal un atkal skanēja viena un tā pati doma – tas, kas notika pirms 70 gadiem, nekad nedrīkst atkārtoties. ”Cilvēks domā, Dievs dara,” sacīja Latviešu Nacionālo karavīru biedrības priekšsēdētājs Edgars Skreija. Viņš bauda cerību, ka Dievs darīs galu lielvaras patvaļai ukraiņu zemē un iestāsies miers.


Vēl emocionālāku pasākumu darīja vīru kopas “Vilki” dziedātās karavīru dziesmas. Tās vairoja piederības izjūtu ne vien savai valstij un pilsētai, bet radīja klātesamības sajūtu ikvienam  karavīram, kurš krita no ienaidnieka lodes traģiskajos notikumos pirms 70 gadiem.


Pēc piemiņas brīža pasākuma dalībnieki devās uz Ķirbaksalu, kur biedrības “Latviešu karavīrs” dalībnieki kopā ar draugiem no Igaunijas demonstrēja iedzīvotājiem 1944.gada kauju rekonstrukciju. Lai gan ikviens no klātesošajiem zināja, ka šodien tā ir tikai spēle, neomulības un baiļu sajūtu, kuru radīja šauteņu zalves, mašīnpistoļu un ložmetēju kārtas, lielgabala un mīnmetēju šāvieni, kā arī sprādzienu ugunis, gaisā uzsviestie zemes stabi un pulvera dūmi, neizgaisa vēl ilgi pēc demonstrējuma beigām.  Vērojot notiekošo, gribējās domāt un sacīt tikai vienu – karš ir briesmīgs, kaut kas tāds, ko nevienam un nekad nevajadzētu piedzīvot.  

Fotogalerija

Ieva Šomina,
sabiedrisko attiecību speciāliste.

 


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas