Trešdiena, 05. Oktobris, 2022. Amālija, Amēlija

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Energoresursu krīze rada jautājumus par drošību, taupīšanu un budžeta iespējām


Energoresursu krīze rada jautājumus par drošību, taupīšanu un budžeta iespējām2022.09.14 Komentāri (0) Energoresursu krīze rada jautājumus par drošību, taupīšanu un budžeta iespējām

Bauskas novada pašvaldības apvienību pārvalžu un pagastu nodaļu vadītāju tikšanās 9. septembrī aizritēja Vecumniekos.

Dienas kārtībā bija vairākas aktuālas tēmas: drošības pasākumi, uzsākot jauno apkures sezonu, taupīga saimniekošana energoresursu sadārdzinājuma apstākļos, pašvaldības budžeta plānošana. “Pašlaik ir daudz izaicinājumu gan iedzīvotājiem, gan pašvaldībai. Ikvienam nepieciešams izvērtēt situāciju un noteikt prioritātes, lai mazinātu sadārdzinājumu krīzes negatīvo ietekmi un varētu šo laiku pārdzīvot ar iespējami mazākiem satricinājumiem. Arī pašvaldībai ir jārīkojas kā prasmīgam saimniekam, lai ietaupītu,” norādīja Ivars Romānovs, Bauskas novada pašvaldības izpilddirektors.  

 


Pastiprināta uzmanība jāpievērš ugunsdrošībai

Tuvojoties apkures sezonai, trauksmi ceļ Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieki, jo statistikas dati par skursteņu tīrīšanu un kūlas dedzināšanu nav iepriecinoši. VUGD Zemgales reģiona brigādes ugunsdrošības uzraudzības un civilās aizsardzības nodaļas inspektors Mārtiņš Iders-Bankovs norādīja, ka energoresursu sadārdzinājuma dēļ būs virkne iedzīvotāju, kas atsāks izmantot sen nelietotas krāsnis.  Nav zināms, cik sakārtoti ir ierīču dūmvadi, un tas rada bažas par ugunsdrošību.
 

Risku rada arī nepiemērota kurināmā izvēle. Piemēram, dedzinot plastmasu vai citus atkritumus, dūmvadā daudz ātrāk, nekā kurinot malku, sakrājas sodrēji, un to aizdegšanās var izraisīt ugunsgrēku. Diemžēl bieži vien iedzīvotāji par ugunsdrošību aizdomājas tikai tad, kad nelaime jau notikusi. Tieši tādēļ VUGD pārstāvji aicināja arī pašvaldību iesaistīties informācijas izplatīšanā, lai iedzīvotāji lielāku uzmanību pievērstu dūmvadu tīrīšanai un to tehniskajam stāvoklim, dūmu detektoru uzstādīšanai, īpašumu sakopšanai un ugunsdrošībai kopumā. 
 

Vēl viena problēma, kas saistīta ar ugunsdrošību, ir kūlas dedzināšana. Pašvaldības policijas priekšnieks Broņislavs Ostrovskis informēja par to, kā sokas ar šī netikuma izskaušanu. Policija pastiprinātu uzmanību pievērš īpašumu sakopšanai. Lai pavasarī neveidotos kūla un samazinātu kūlas ugunsgrēku skaitu, savi īpašumi jāsakopj jau rudenī – jānopļauj zāle un jāsavāc atkritumi. Arī tiem, kuru īpašumā izcēlies kūlas ugunsgrēks, pašvaldības policija piemēro sodu. Pieredze rāda, ka šāda pieeja ļāvusi samazināt kūlas ugunsgrēku skaitu, turklāt pašlaik tiek izstrādāti jauni pašvaldības saistošie noteikumi par teritoriju sakopšanu ar vēl stingrākiem nosacījumiem.

 

Jātaupa visiem

Par energoresursu taupīšanas iespējām pašvaldībā informēja Raitis Ignatjevs, Bauskas novada pašvaldības energopārvaldnieks. Pašlaik tiek izstrādāti noteikumi, kas paredzēs vairākus energoresursu taupīšanas pasākumus.
 

Piemēram, pašvaldības ēkās plānots ieviest taupības apkures režīmu, samazinot telpu temperatūru, savukārt sakārtojot siltummezglus, ir iespējams izvairīties no nevajadzīgiem siltuma zudumiem. Tāpat ir iecere optimizēt elektrības patēriņu, saimnieciski lietojot apgaismojumu, koplietošanas telpās ierīkojot relejus vai sensorus, lai apgaismojums nedeg, kamēr telpā neviens neatrodas.
 

Tiek izvērtēta arī iespēja samazināt ielu apgaismojumu, jo tas ir viens no lielākajiem elektrības patērētājiem. Ielu apgaismojumu var samazināt, ne tikai to atslēdzot noteiktās stundās, bet arī atstājot ieslēgtu, piemēram, katru otro vai trešo laternu.

 

Kurināmā iegādei jāmeklē papildu finansējums

Arī sarunās par šī gada budžeta iespējām un nākamā gada budžeta plānošanu energoresursu sadārdzinājuma tēma nenorima. Cenu lēciens skāris gan būvniecības nozari, teju visos pašvaldības būvniecības objektos neiztiekot bez papildu finansējuma, gan pagastu katlu mājas, jo gada sākumā plānotie līdzekļi kurināmā iegādei izrādījušies krietni par mazu.
 

Ekonomikas un finanšu departamenta vadītāja Indra Latviete gan kliedēja pagastu pārvaldnieku bažas, solot, ka pašvaldības budžetā tiks rasti papildu līdzekļi kurināmā iegādei. Situācijai, kad kāds paliek bez elektrības vai apkures, nevajadzētu rasties.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bauskas novada pašvaldības
Sabiedrisko attiecību nodaļa


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas