Svētdiena, 29. Janvāris, 2023. Aivars, Valērijs

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Energopārvaldības sistēmas aktualitātes


Energopārvaldības sistēmas aktualitātes2020.01.27 Komentāri (0) Energopārvaldības sistēmas aktualitātes

21.janvārī Bauskas novadā notika ikgadējā Energopārvaldības sistēmas iesaistīto darbinieku un vadītāju informatīvā sanāksme. Tās mērķis bija klātienē sniegt informāciju par darbinieku lomu un atbildību energopārvaldības sistēmā (EPS), par pašvaldības ēku aizvadītā gada energosnieguma rādītāju rezultātiem. Tika sniegts ieskats, par ieguvumiem, ko sniedz energopārvaldība pašvaldībā.

 

 

 

 

 

Pašvaldības Energopārvaldības sistēmas darbinieku sanāksme

Energopārvaldība dod pašvaldībai instrumentu energoefektivitātes pastāvīgai uzlabošanai visos tās enerģijas galapatēriņa sektoros. Enerģijas patēriņa procesi jāanalizē un nepieciešamības gadījumā arī jāmaina. Būtiski ir panākt reālu enerģijas ietaupījumu, kas dotu maksimāli iespējamo enerģijas patēriņa un vienlaikus enerģijas izmaksu samazinājumu un ļautu plānot jaunu, energoefektīvāku risinājumu ieviešanu pašvaldībā. EPS priekšrocība ir arī tā, ka pastāvīgi tiek aktualizēta uzmanība enerģijas izlietošanas virzienā, līdz ar to, tiek nodrošināts enerģijas patēriņa uzlabojumus ilgtermiņā. Energopārvaldības sistēmas ieviešana nodrošina informācijas apriti un personāla kompetences pieaugumu energoefektivitātes jautājumos. Enerģijas taupīšanas sacensības ir viens no veidiem, kā atgādināt to, ka darbinieku ikdienas paradumi un uzvedība var ietekmēt enerģijas (siltuma un elektrības) patēriņu un kā mainīt savus paradumus un rīcības, lai enerģijas patēriņu samazinātu. 1.foto. Sanāksmes dalībnieki.

 

Ieskats Enerģijas monitoringa platformā un no 2019.gada enerģijas izlietojuma datiem sagatavotajā visu EPS ēku kopējā energosnieguma pārskatā, izraisīja un diskusiju un atvērtus jautājumus, kas tiks atbildēti energopārvaldniekam apmeklējot enerģijas lietotājus. Paredzēts, ka kopīgi ar ēku atbildīgajām personām tiks skatīta enerģijas lietošana dabā un skaitļos (attēlots grafikā, cik liela ir 63 ēku īpatnējās enerģijas patēriņa atšķirība pašvaldības ēkās).

 

Kopīgi ar iestāžu un pārvalžu vadītājiem tiks atrasts efektīvākais enerģijas lietošanas, taupīšanas veids. Praktiski 90% ēku, ir iespējams panākt drīzu enerģijas patēriņa samazinājumu (arī finanšu ietaupījumu) 10% apmērā, nepasliktinot mikroklimatu telpās darbiniekiem un apmeklētājiem. Tas pats arī lielā daļā skolās un pirmsskolas iestādēs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Viesojoties iepazīstas ar energopārvaldību

Jaunā gada trešajā nedēļā, 14.janvārī Attīstības un plānošanas nodaļā viesojās Jelgavas novada speciālisti. Bauskas apmeklējuma iemesls bija iepriekšējā gadā izskanējusī informācija par novadā ieviesto Energopārvaldības sistēmu, kas 2019.gada vasaras vidū tika sertificēta atbilstoši standarta LV EN ISO 50001:2018 prasībām[1]. Jelgavas novada speciālisti bija sagatavojuši virkni jautājumu par energopārvaldību. Kā izpaužas Energopārvaldības sistēma Bauskas novadā un vai tiešām visas novada mājas tiek kontrolētas un salīdzinātas izlietotās enerģijas daudzuma skatījumā? Saņemot atbildes, viņi uzzināja par sagatavošanās procesu gada garumā, jo pārvaldības sistēma balstās uz energoresursu izlietojuma šīsdienas izlietojuma salīdzinājumu ar iepriekšējo gadu resursu patēriņa datiem. Tāpēc, sistēmas izveidošanas sagatavošanās posmā, bija nepieciešams apkopot elektroenerģijas un dažādu kurināmo izlietojuma daudzumu katrai ēkai, vairāku pagājušo gadu griezumā.

 

Izzina novada mājokļu atjaunošanu

Viesi tika plašāk informēti par Bauskas novada pašvaldības iesaistīšanos 2017.gadā uzsāktā projektā Accelerate SUNShINE, ar mērķi: izveidot tehniskās un iepirkumu dokumentācijas paketi, visaptverošai ēku atjaunošanai energoefektivitātes pakalpojuma līguma (EPC) ietvaros un īstenot izstrādāto iepirkumu pašvaldības ēkās un dzīvojamajās ēkās.

Viesi sniedza ieskatu Jelgavas novada enerģētikas saimniecībā: katlumājas un tām pieslēgtie siltuma patērētāji. Iepazīstināja un dalījās pieredzē ar novada ēku, transporta un ielu apgaismojuma enerģijas datu apkopošanas principiem.

 

Salīdzini[2]: Jelgavas novads. Platība 1317 km2. Tika izveidots 2009.gadā Latvijas teritoriālās reformas ietvaros un to veido 13 pagasti: Elejas, Glūdas, Jaunsvirlaukas, Kalnciema, Lielplatones, Līvbērzes, Platones, Sesavas, Svētes, Valgundes, Vilces, Vircavas un Zaļenieku pagasts. Meži ~26% teritorijas un lauksaimniecībā tiek izmantoti ~67,6% novada teritorijas. 44% uzņēmumu ir zemnieku saimniecības. Demogrāfija: uz 2010.gada janvāri 27’103, uz 2018.gada janvāri 23’948, uz 2019.gada janvāri 23’663 iedzīvotāji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No kreisās: Jelgavas novada Infrastruktūras projektu vadītāja A.Skubiļina, būvinženieris J.Brūveris un elektrotehniķis Z.Ulmanis uzklausa R.Ignatjeva stāstījumu par Enerģijas monitoringa platformas iespējām.

 

Teksts:
Raitis Ignatjevs,
energopārvaldnieks

Foto: Artūrs Dulbe,
sabiedrisko attiecību speciālists

 

[1] Energopārvaldības sistēmas ISO50001 sertifikāta derīguma termiņš ir 2022.gada 30.jūnijs.
[2] Avots: jelgavasnovads.lv un Wikipēdija.


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas