Trešdiena, 30. Novembris, 2022. Andrejs, Andrievs, Andris

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Eiropas kultūras mantojuma dienās 2016 iekļauti divi Bauskas novada objekti


Eiropas kultūras mantojuma dienās 2016 iekļauti divi Bauskas novada objekti2016.05.25 Komentāri (0) Eiropas kultūras mantojuma dienās 2016 iekļauti divi Bauskas novada objekti

Ir zināmi Eiropas kultūras mantojuma dienu 2016, kas šogad Latvijā veltīta kultūrvēsturiskajai ainavai, dalībnieki. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija Mantojuma dienām ir izvirzījusi Bauskas pilsētas vēsturisko centru jeb vecpilsētu un dzejnieka V. Plūdoņa dzimtas mājas “Lejenieki”.

Lai izvērtētu saņemtos pieteikumus tika izveidota speciālistu komisiju, kurā piedalījās astoņi pārstāvji no trīs institūcijām: Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas, Vides un reģionālās attīstības ministrijas un Latvijas Pašvaldību savienības.

Dalībai Mantojuma dienu pasākumos tika saņemti 56 pieteikumi no visas Latvijas. Šajās vietās šogad paredzēti dažādi uz kultūrvēsturiskās ainavas izpēti un kopšanu vērsti pasākumi. Mantojuma dienās iekļautas arī vietas, kuras netika pieteiktas, bet kuru izcelšanu Latvijas kultūrvēsturiskās ainavas kontekstā par nozīmīgu uzskatīja komisija.

Mantojuma dienām izvirzītajām vietām jāatbilst šādiem kritērijiem:

  • Ainava, kas veidojusies cilvēka darbības rezultātā. Tā sniedz liecības par iepriekšējo paaudžu dzīvi, ir uztverami tās vēsturiskie slāņi un ir iespējams nolasīt vietas veidošanās vēsturi.
  • Ainavai piemīt aizsargājama vērtība – kultūrvēsturiska ainava, kurai piemīt vai kurā atrodas vēsturiskas, zinātniskas, mākslinieciskas vai citas kultūras vērtības, kas iekļautas vai kuras vēlams iekļaut Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā.
  • Dabā nosakāmas robežas. Kultūrvēsturiskajai ainavai ir noteiktas vai dabā vizuāli uztveramas robežas.
  • Īpaši plānotas aktivitātes. Vietas pieteicējs paredzējis aktivitātes kultūrvēsturiskās ainavas izcelšanai (piemēram, izpēti, kopšanu, u.c.) un septembra otrajā nedēļas nogalē Eiropas kultūras mantojuma dienu laikā tiek plānots izzinošs, sabiedrību iesaistošs pasākums, kas atklātu kultūrvēsturiskās ainavas vērtības, piemēram, izstāde, ekskursija, darbnīca vai citi radoši notikumi.
  • Pieteicēja, saimnieka ieinteresētība. Objekta īpašnieks vēlas saglabāt kultūrvēsturiskās vērtības un izcelt tās sabiedrībai, darboties vietas saglabāšanā ilgtermiņā.

Eiropas kultūras mantojuma dienas ir starptautiska iniciatīva, kas katru gadu septembrī aicina kultūras pieminekļu saimniekus uzņemt ieinteresētus ciemiņus, lai dalītos zināšanās un sniegtu iespēju ikvienam veidot saikni ar kultūras mantojumu, iepazīstot to neikdienišķā veidā. Šogad šī skaistā, kultūras mantojuma ideālus vienojošā tradīcija, kas katru gadu vieno vairāk nekā 20 miljonu cilvēku visā Eiropā, notiks jau 25. reizi.

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija 2016. gada Eiropas kultūras mantojuma dienas Latvijā velta kultūrvēsturiskajai ainavai, lai akcentētu tās īpašo lomu cilvēka dzīves kvalitātes veidošanā un ceļā uz Latvijas simtgadi aicinātu pievērst uzmanību kultūrvēsturiskajai ainavai kā Latvijas ilgtermiņa attīstībai nozīmīgai tēmai. Kultūrvēsturiskā ainava ir veidojusies, mijiedarbojoties dažādiem cilvēku darbības un dabas faktoriem. Tā ilustrē cilvēces attīstību laikā un telpā, ir ieguvusi sociāli atzītu vērtību un ar ainavā esošajām fiziskajām liecībām atspoguļo noteiktas tradīcijas, vēsturiskus notikumus vai to attēlojumu literatūras un mākslas darbā.

Šogad Eiropas kultūras mantojuma dienas tiks atklātas 9. septembrī, pasākumi visā Latvijā notiks 10.-11. septembrī. 

 


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas