Piektdiena, 02. Decembris, 2022. Meta, Sniedze

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Dzejas dienas Saules dārzā


Dzejas dienas Saules dārzā2017.09.11 Komentāri (0) Dzejas dienas Saules dārzā

Jau ceturto gadu Saules dārzā pie Plūdoņa pieminekļa norisinās Dzejas dienas. Šogad tās atzīmēs 11.septembrī plkst.14. Katru gadu pasākums veltīts kādam izcilam dzejniekam – daudzkrāsainajam  novadniekam Plūdonim, dižajam Rainim un otram mūsu novadniekam - viedajam  Knutam Skujeniekam, kura dalība Dzejas dienās pērn ieguva plašu Bauskas dzejas mīļotāju atsaucību. Šī gada Dzejas dienas norisināsies Eduarda Veidenbauma zīmē.

Eduards Veidenbaums latviešu literatūrā vienmēr saglabāsies mūžam jauns, dumpiniecisks brīvdomātājs. 24 gadi bija viņam iemērītais mūža laiks, un viņa dzeja ir jauneklīgi trakulīga un pretrunīga. Par Dzejas dienu moto šogad skan viņa rindas: “Kāda gan tur kādam daļa, kad man patīk dzīve zaļa”.

Eduards Veidenbaums dzimis Priekuļu pagasta “Glāzniekos” saimnieka ģimenē. 1872. gadā ģimene pārcēlās uz Mūrmuižas “Kalāčiem”. 1886. gadā viņš beidza Vidzemes guberņas ģimnāziju. 1887. gadā uzsāka studijas Tērbatas Universitātes Juridiskajā fakultātē. Studiju laikā Tērbatā kādu laiku mitinājās latviešu studentu korporācijas Lettonia namā, tomēr par korporācijas biedru nekļuva. Veidenbauma interešu lokā ietilpa arī tautsaimniecība un vēsture, viņš piedalījās studentu zinātniski literārās biedrības “Pīpkalonija” dibināšanā.

1891. gada decembrī viņš pēc saaukstēšanās saslima un nākamā gada pavasarī mira no strauji progresējošās tuberkulozes, apglabāts Liepas ciema kapos. Viņa dzejas sākotnēji izplatījās rokrakstos un tika publicētas tikai pēc viņa nāves. Tā Latvijā skanējusi visos laikos un skan arī mūsu dienās.

Saules dārzā izskanēs arī latviešu jaunās paaudzes dzejnieku dzeja. Saskatīsim kopīgās un atšķirīgās Veidenbauma un mūsdienīgās latviešu dzejas nianses novada skolu jauniešu un pedagogu interpretācijā. Šajās Dzejas dienās Bauskā viesosies dzejnieks, daudzu pēdējos gados tapušu grupas “Prāta Vētra” dziesmu tekstu autors Emīls Buiķis. Dziesmu teksti viņam tapuši arī Donam, Adrianam Kukuvasam u.c. mūziķiem

Laimdota Ozoliņa,

Bauskas CB galvenā bibliogrāfe


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas