Ceturtdiena, 18. Augusts, 2022. Elena, Ellena, Helēna, Liena, Liene

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Domes deputāti un administrācijas pārstāvji tiekas ar cilvēkiem ar īpašām vajadzībām


Domes deputāti un administrācijas pārstāvji tiekas ar cilvēkiem ar īpašām vajadzībām2014.11.28 Komentāri (0) Domes deputāti un administrācijas pārstāvji tiekas ar cilvēkiem ar īpašām vajadzībām

2014.gada 28.novembrī Bauskas novada domes deputāti Bauskas 2.vidusskolā tikās ar novada iedzīvotājiem - cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Uzrunājot auditoriju, Latvijas neredzīgo biedrības rehabilitācijas centra Jelgavas teritoriālā rehabilitācijas dienas centra speciāliste Ilze Makārova norādīja, ka cilvēks ar īpašām vajadzībām nav tikai cilvēks ratiņkrēslā, cilvēks ar redzes problēmām, cilvēks – invalīds. Cilvēks ar īpašām vajadzībām ir arī mazuļa māmiņa, kurai jāpārvietojas, stumjot bērnu ratiņu, riteņbraucējs, kura pārvietošanās brīvība ir atkarīga no tā, kā ir padomāts par riteņbraucēju celiņu izbūvi, cilvēks ar lieko svaru u.c. „Par cilvēku ar īpašām vajadzībām kādā dzīves brīdī var kļūt ikviens sabiedrības loceklis,” norādīja I.Makarova.

Tikšanās tika organizēta, atsaucoties uz Ulda Varneviča iesniegumu, kurā viņš izteica lūgumu vietvaras pārstāvjiem tikties ar cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, lai pārrunātu tās sāpīgās problēmas, ar kurām ikdienā, pārvietojoties pa Bauskas novada ielām un ceļiem, un apmeklējot Bauskas novada teritorijā izvietotās iestādes, jāsaskaras šīs sociāli neaizsargātās grupas pārstāvjiem.  

Uz tikšanos ar cilvēkiem ar īpašām vajadzībām bija ieradušies seši novada domes deputāti – domes priekšsēdētājs Raitis Ābelnieks, Uldis Kolužs, Jānis Rumba, Vera Grigorjeva, Voldemārs Čačs un Mārīte Ķikure. Piedalījās arī Bauskas novada administrācijas speciālistes Agita Eglinska un Ieva Šomina. Vladimirs Karpičs pārstāvēja pašvaldības kapitālsabiedrību SIA „Vides serviss”.

Kā norādīja pasākuma dalībnieki – cilvēki ar īpašām vajadzībām – ir izdarīts ļoti daudz, lai vidi padarītu pieejamāku. Tika uzteiktas arī ar valsts un pašvaldības atbalstu izveidotās asistentu vietas. Kā norādīja Sociālā dienesta speciāliste Daiga Supe - pateicoties asistentiem, iedzīvotājiem ar īpašām vajadzibām, iedzīvotājiem ratiņkrēslos beidzot ir sniegta iespēja droši pārvietoties. Viena no lielākajām sāpēm, protams, ir cilvēku ratiņkrēslos problēma, jo viņu kustību ierobežojumi ir visizteiktākie. Daudz tika runāts par uzbrauktuvēm pie iestādēm, uzbrauktuvēm uz gājēju celiņiem. Lai gan šīs uzbrauktuves ir izbūvētas daudzās vietās, to slīpums tomēr ne vienmēr ir atbilstošs tam, lai cilvēki ratiņkrēslos varētu droši pārvietoties pa pilsētas ielām. Kā skaidroja Saimnieciskās nodaļas speciāliste Agita Eglinska – ielu projektētāji uzbrauktuves projektē atbilstoši Latvijas Republikas normatīviem un acīmredzot šajos normatīvos norādītie tehniskie paramteri nesakrīt ar to uzbrauktuves slīpuma leņķi, kādu droši var pārvarēt cilvēks ratiņkrēslā. U.Varnevičs, kurš, gatavojoties šim pasākumam, bija veicis izpēti pilsētas ielās, uzteica Kraujas ielā veiktos rekonstrukcijas darbus. Arī daudzos citos jaunajos projektos ir paveikts daudz labu lietu, kas atvieglo pārvietošanos cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, tomēr, kā norādīja U.Varnevičs, pietiek ar vienu kļūmi, lai cilvēkam ratiņkrēslā objekts vairs nebūtu izmantojams.

Kundze, kura rūpējas par savu dēlu, kurš ir ratiņkrēslā, norādīja uz atsevišķām novada iestādēm, valsts iestādēm un privātiem uzņēmumiem, kur cilvēkam ar īpašām vajadzībām ir apgrūtināta piekļuve. Tāpat viņa aktualizēja kādu invalīdu ikdienas problēmu, kas kļūst aktuāla brīdī, kad invalīda aprūpētājam pašam jādodas, piemēram, pie ārsta. „Es pierakstos pie speciālista uz konkrētu laiku, aizbraucu, bet tur – dzīvā rinda! Sēžu rindā reizēm pat vairākas stundas, kamēr mans aprūpējamais mājās ir viens pats,” sacīja Augustes kundze. Viņa rosināja izveidot kartes, kas cilvēku ar īpašām vajadzībām aprūpētājiem ļautu bez rindas apmeklēt speciālistu poliklīnikā un citās iestādēs – Valsts ieņēmumu dienestā, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Bauskas nodaļā u.c.

Daudz jautājumu saņēma novada domes deputāts Uldis Kolužs, kurš ir arī SIA AIPS valdes priekšsēdētājs un Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācijas prezidents. U.Kolužs norādīja uz vairākām iniciatīvām, kuras atvieglotu ikdienu cilvēkiem ratiņkrēslos. Pirmkārt, tie ir autobusi, kuri pielāgoti tā, ka cilvēks ratiņkrēslā tajos var iekļūt pat bez asistenta palīdzības. Otrkārt, tiek domāts par pakalpojumu, kas nodrošinātu mobilitāti cilvēkam ratiņkrēslā – ja nepieciešams kur nokļūt, cilvēks var pasūtīt atbilstoši aprīkotu transporta līdzekli, kas viņu nogādās vajadzīgajā gala punktā un pēc tam atpakaļ uz mājām. Šis pakalpojums varētu tikt apmaksāts trīspusēji – no valsts, pašvaldības, un tikai neliela daļa būtu jāsedz pašam pasūtītājam.

Kā uzsvēra domes deputāti un speciālisti – pašvaldībai bieži vien trūkst informācija par to, kur un kā būtu veicami uzlabojumi, lai cilvēki ar īpašām vajadzībām varētu droši pārvietoties, tādēļ sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Šomina informēja par iespēju pašvaldības mājas lapā reģistrēt problēmas. Operatīvās rīcības dienesta pakalpojums ir pieejams novada mājas lapā jau kopš tās izveidošanas. Šis pakalpojumus ir pieejams un aktuāls visiem novada iedzīvotājiem un, kā norāda pašvaldības speciāliste, līdz šim netiek sevišķi plaši izmantots. I.Šomina aicināja pasākuma apmeklētājus būt aktīviem un izmantot šo iespēju, lai komunicētu ar novada speciālistiem un šādā veidā informētu pašvaldību par problēmām.

Bauskas novada domes deputāte, 2.vidsusskolas direktore Vera Grigorjeva, uzrunājot pasākuma dalībniekus, norādīja, ka Bauskas 2.vidusskola ir cilvēkiem ar īpašām vajadzībām draudzīga mācību iestāde, par ko jāpateicas tieši pašvaldībai, tāpat viņa uzsvēra, ka nav iespējams visas sasāpējušās problēmas atrisināt uzreiz, taču kopīgi strādājot, virzoties maziem, bet mērķtiecīgiem soļiem var tikt sasniegts tas rezultāts, kādu no pašvaldība sagaida cilvēki ar īpašām vajadzībām.

Tikšanās noslēgumā U.Varnevičš rosināja veidot interešu grupu, kurā būtu pārstāvēti cilvēki ar dažāda veida problēmām. Šī grupa jaunu projektu izstrādes un īstenošanas laikā varētu darboties kopā ar pašvaldības speciālistiem, un palīdzēt iekļaut projektā tādus tehnisko risinājumus, kas objektu padarītu pieejamu cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Ieva šomina, sabiedrisko attiecību speciāliste.

 


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas