Ceturtdiena, 02. Februāris, 2023. Sonora, Spīdola

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Biznesa atbalsta bibliotēkas piedalās biznesa nometnē Lietuvā


Biznesa atbalsta bibliotēkas piedalās biznesa nometnē Lietuvā Komentāri (0) Biznesa atbalsta bibliotēkas piedalās biznesa nometnē Lietuvā

Bauskas Centrālās bibliotēkas (CB) Biznesa bibliotēka un Bauskas novada biznesa atbalsta bibliotēkas turpina aktīvi piedalīties Latvijas – Lietuvas projekta “Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” (Business Bag), Nr. LLI – 155 aktivitātēs. Projekta vadošais partneris ir Pasvales rajona pašvaldība, projekta partneris ir Bauskas novada pašvaldība.

Minēto projektu realizē soli pa solim. Vispirms tika apmācīti mentori jauniešu uzņēmējdarbības atbalstam. Tie bija biznesa bibliotēku speciālisti un skolotāji no Bauskas novada un no Pasvales, kuri iegūtās zināšanas vēlāk pielietoja praksē. Biznesa simulācijas programmas “Jaunie uzņēmēji pāri robežām” 1.posma pasākumos, kuri notika Īslīces vidusskolā un Bauskas Valsts ģimnāzijā, viņi abu valstu 120 bērnus un jauniešus konsultēja biznesa ideju modeļa izstrādē. Aprīļa beigās Bauskā notika biznesa simulācijas programmas biznesa ideju konkursa noslēguma pasākums, kurā tika atlasīti 40 biznesa ideju konkursa laureāti no Bauskas un Pasvales pašvaldības skolām. Viņi saņēma konkursa augstāko balvu -  7 dienu dalību uz  biznesu orientētā vasaras nometnē Lietuvā.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No 4.-10.jūnijam notika uz biznesu orientēta bērnu un jauniešu nometne un nometne projekta ietvaros apmācītiem mentoriem. Abas nometnes vienlaikus norisinājās atpūtas kompleksā “Pušu takas” Anīkšķis rajonā, Lietuvā. Mentori iepazinās ar uzņēmējdarbības prasmju attīstības metodoloģiju, kā 11-19 gadus veciem bērniem un jauniešiem pasniegt informācija par uzņēmējdarbības ideju ģenerāciju, sākuma formām, tās attīstīšanu un vadību. Lai to izdarītu efektīvāk, praktiskajā daļā tika izspēlēta interaktīva simulācijas spēle “EcoSim Adam”. Ar netradicionālām metodēm tika prezentēts sociālais mārketings. Tika iegūta informācija par to, kāds ir labums no sociālajiem tīkliem, reklamējot sevi, savu produktu vai aktivitātes, kā ar to var labi pelnīt. Teoriju papildināja praktiskas uzdevumu izpildes aktivitātes. Vairākas aktivitātes tika organizētas arī ārpus nometnes teritorijas. Mentori devās uz uzņēmumu “Anikšķu vynas”, kurš ir zināmākais un novērtētākais lietuviešu vīna un sidra ražotājs, kas īpašu uzmanību pievērš dabīgumam, bet ražošanā visvairāk izmanto Lietuvā audzētus augļus un ogas. Tika apmeklēta arī Anīkšķu rajona pašvaldības Ļudvikas un Stanislava Didžuļu publiskā bibliotēka.  Tajā tiek rīkotas literatūras un mākslas izstāžu prezentācijas, tikšanās ar rakstniekiem, politiķiem un citiem interesantiem cilvēkiem. Bibliotēkas pagrabā ierīkota “Ideju laboratorija” (skaņu ierakstu un grafiskā dizaina studija): pašizpausmes un realizācijas telpa jauniešiem un visiem, kuri vēlas kaut ko radīt.

 

Bērni un jaunieši arī apmeklēja dažādus objektus ārpus nometnes. Viens no tiem bija Anīkšķu Mākslas inkubators, kur saistoši tika pastāstīts par to, kā nodarbošanos ar mākslu var veiksmīgi attīstīt par biznesu.  Zirga muzejā varēja apskatīt zirga laikmeta zemes darbus, uzzināt par zirgu vēsturi. Muzejā tika prezentēti dažādi arodi – audēja, ķeramiķa, kalēja, maizes cepēja u.c. Izzinošs bija brauciens uz Eņģeļu muzeju, kas ir arī Sakrālās mākslas centrs. Tajā 2010.gadā “uz dzīvi” apmetās 109 eņģeļi, ko muzejam dāvināja mecenāte Beatriče Kleizaite – Vasaris. Iespaidīgā kolekcija pakāpeniski palielinās.  Tika apmeklēts arī  “Saurīša” muzejs, kurš bagāts ar informāciju par šaursliežu dzelzceļa vēsturi.

 

Bija arī tādas nodarbības, kurās pārmaiņus piedalījās gan bērni un jaunieši, gan mentori. Viena no tā bija nodarbība par personīgās motivācijas pilnveidi. Pārliecība par sevi, mērķa nospraušana, atbildība par savu dzīvi, ir ļoti nozīmīga ikvienam no mums. To varēja apliecināt ikviens no dalībniekiem, darbojoties komandās un, izmantojot papīru, šķēres, skoču, krāsainos zīmuļus. Mākslas terapijas seanss neatstāja emocionāli vienaldzīgu nevienu. Tas bija radošs process, kurā pāros  darbojoties, varēja radoši izpausties, zīmējot ar ūdenskrāsām uz stikla. Tā bija kā spēle, kur savas emocijas varēja izteikt arī uz papīra. Tika izmantotas dažādas tehnikas.  Savukārt lekcija par līderības vadību, attīstīšanu sevī neatstāja vienaldzīgu nevienu. Tēmas izklāsts noteikti  palīdzēs jauniešiem atrast sevī līderi. Taču ļoti svarīgi ir, lai būtu cilvēki, kas iedrošinātu un iedvesmotu sev apkārt esošos, tāpēc tika identificēti  jau zināmi līderi Latvijā un pasaulē. Visi dalībnieki, sadaloties grupās, attēloja kādu no pazīstamiem līderiem, kas bija ļoti aizraujoši un jautri.  Bērni, jaunieši un mentori kopā piedalījās arī filmu vakarā, kur noskatījās stundu garu filmu par to, kā pusaudži attīsta savu ideju, uzsāk savu biznesu un veiksmīgi attīsta to. Pēdējā diena visiem bija kā jauks piedzīvojums, jo visi nometnes dalībnieki varēja piedalīties atrakcijās, ko piedāvāja Labirintu parks, apmeklēt Apgāzto māju un iet pa pastaigu taku koku galotnēs (Laju taku), kura koku galotņu līmenī līkumo 300m garumā un vienmērīgi paceļas 34m augstumā.  

 

Nometnē pavadītais laiks bija nozīmīgs ikvienam – kā bērniem un jauniešiem, tā mentoriem.  11-19 gadus veciem skolēniem bija iespēja aizraujoši nodarboties ar ideju ģenerēšanu, piedalīties diskusijās, dažādu speciālistu lekcijās, radošās darbnīcās, iepazīties ar Lietuvas jauniešiem, sadraudzēties, veidot komandas, sadarboties, kopā veikt uzdevumus, pieņemt lēmumus, gūt jaunas zināšanas, apzināties savas personīgās izaugsmes iespējas. Arī mentoriem tā bija iespēja izkāpt no savas komforta zonas, gūstot jaunu  pieredzi uzņēmējdarbības prasmju attīstīšanā bērniem un jauniešiem un visu mācīties ar prieku.  Liels paldies jāsaka projekta vadītājiem par atbilstoši un perfekti izstrādāto apmācību programmu un nometnes organizatoriem un vadītājiem par interesanti pavadīto laiku.  Sirsnīgs paldies arī visiem, kuri piedalījās nometnē un aktīvi darbojās. Šeit gūtā pieredze būs nenovērtējama gan Bauskas, gan pārējām biznesa atbalsta bibliotēkām, pedagogiem un skolu audzēkņiem turpinot iesākto darbu uzņēmējdarbības veicināšanā.

 

Ērika Pelcere,
Bauskas CB Biznesa bibliotēkas vadītāja


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas