Sestdiena, 03. Decembris, 2022. Evija, Jogita, Raita

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Bauskas pašvaldības ēku atjaunošanas notikumi


Bauskas pašvaldības ēku atjaunošanas notikumi2020.06.16 Komentāri (0) Bauskas pašvaldības ēku atjaunošanas notikumi

2017. gada aprīlī Bauskas novada pašvaldība uzsāka dalību Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas atbalsta programmas Apvārsnis 2020 finansētajā projektā “Accelerate SUNShINE”.

Pēc novadītām 34 informatīvajām sapulcēm 2017. gada gaitā, jau 2018. gadā Bauskas pilsētas 15 daudzdzīvokļu ēkas uzsāka aktīvu darbību pie tehniskās dokumentācijas izstrādāšanas, lai atjaunotu savu māju un saņemtu finanšu institūcijas ALTUM pieejamo granta līdzfinansējumu. Šobrīd darbu pie tehniskā projekta izstrādes ir noslēgušas 3 ēkas Vītolu ielā 2, Vītolu ielā 8 un Salātu ielā 33, kamēr darbu vēl pie tehnisko projektu saskaņošanas turpina ēkas Dārza ielā 18 un Uzvaras ielā 9.

Finanšu institūcija ALTUM ir atzinusi, ka patiesa interese par dalību ēku atjaunošanas programmā ir sākusies tikai 2018. gada laikā, kad programma jau bija aizvadījusi divus darbības gadus. Tas nozīmē, ka pēdējā gada laikā ALTUM ir nepieciešams ilgāks laiks daudzdzīvokļu ēku tehniskā projekta izskatīšanai, kā piemēram, Vītolu ielas 8 daudzdzīvokļu mājas pieteikums ALTUM tika iesniegts 2019. gada septembrī, bet pozitīvs atzinums par tehniskā projekta atbilstību tika saņemts pēc astoņiem mēnešiem – 2020. gada aprīlī. Šobrīd šīs mājas iedzīvotāji var lemt par mājas atjaunošanas turpināšanu un nepieciešamās dokumentācijas sagatavošanu būvniecības uzņēmuma iepirkuma izsludināšanai.

2018. gada 1. ceturksnī par labu savas mājas atjaunošanai un uzlabošanai lēma arī Bauskas pilsētas mājas Dārza ielā 18 un Uzvaras ielā 9. Daudzdzīvokļu mājām ir sagatavoti energoauditi un tehniskās apsekošanas akti ar to pielikumiem. Papildus šīs mājas iedzīvotāji 2020. gada sākumā, izmantoja iespēju un veica savu mājokļu termogrāfiju, lai attēlos vizuāli redzētu, kur ēka zaudē visvairāk siltuma un pārliecinātos, ka ēkas atjaunošana ir ļoti nepieciešama.

Daudzdzīvokļu mājas Dārza ielā 18 un Uzvaras ielā 9 šobrīd aktīvi noslēdz pēdējos tehniskā projekta saskaņošanas darbus, lai saņemtu arī saņemt saskaņojumu no Bauskas novada būvvaldes. Pēc saņemtā saskaņojuma tiks turpināta šo dokumentu virzība un precizējumu iesniegšana finanšu institūcijā ALTUM, lai saņemtu atzinumu par tehniskā projekta kvalitāti un atbilstību dāvinājuma granta saņemšanai.

Visām Bauskas mājām būvniecības darbos ir iekļauti darbi, kas galvenokārt saistīti ar daudzdzīvokļu mājas energoefektivitātes uzlabošanu, proti, jumta pārseguma nomaiņa, ārsienu un cokolu siltināšana, logu un durvju nomaiņa, ventilācijas sistēmas tīrīšana un atjaunošana, apkures sistēmas uzlabošana, aukstā, karstā un kanalizācijas sistēmu atjaunošana, kā arī darbi, kas uzlabo estētisko mājas kvalitāti – kāpņu telpas remontdarbi, ieejas durvju un jumtiņu uzlabošana un piemājas apkārtnes sakopšana.

Iedzīvotāji, kas ir iesaistījušies mājas atjaunošanas procesā, jau ir pieredzējuši to, ka izmaksas par šīs dokumentācijas sagatavošanu un turpmākiem būvniecības darbiem, noteikti nav mazas, bet gan liels finansiāls ieguldījums, kas ilgtermiņā atmaksāsies. Bauskas novada pašvaldība ir izstrādājusi saistošos noteikumus, kas atbalsta iedzīvotājus ar iespēju saņemt līdzfinansējumu energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu veikšanai. Pašvaldība sniedz iedzīvotājiem iespēju saņemt līdzfinansējumu energoaudita un tehniskās apsekošanas veikšanai līdz 80% (ne vairāk kā 900 EUR) no kopējām izmaksām, kā arī tehniskā projekta izstrādei līdz 70% (ne vairāk kā 2000 EUR). 2020. gada maijā šādai iespējai, saņemt līdzfinansējumu, pieteicās visas trīs Accelerate SUNShINE projektā esošās mājas.

Accelerate SUNShINE projekta ietvaros iedzīvotāji arī no citām daudzdzīvokļu ēkām Bauskas novadā tiek aicināti pieteikties pie Bauskas novada energopārvaldnieka Raita Ignatjeva, lai uzzinātu par iespējām ēku atjaunošanas būvniecības iepirkumos iekļaut 5 gadu energoefektivitātes garantiju, kas saskaņota ar ALTUM. Šādas garantijas iekļaušana ļaus iedzīvotājiem ne tikai nodrošināt to, ka pēc ēkas atjaunošanas par siltumenerģiju iedzīvotāji maksā tik, cik tas bijis sākotnēji plānots, bet arī paaugstināt atjaunošanas darbu kvalitāti un nodrošināt, ka ēkas siltumenerģijas patēriņam būvnieki sakos līdzi arī nākamo 5 gadu laikā, lai tas nepārsniegtu plānoto un nebūtu jāmaksā vairāk. Vairāk par šo iespēju lasiet maijā numurā.

Nākošajā rakstā uzzināsiet par to, kā uz priekšu pavirzījušies projektā iesaistīto Bauskas ēku atjaunošanas projekti un gūsiet ieskatu arī citu ēku atjaunošanā Bauskā.

 

Informāciju sagatavoja:
Marika Rošā,
RTU, projekta “Accelerate SUNShINE” koordinatore

Ilze Švalkovska,
NVO “Ēku saglabāšanas un energotaupības birojs”(ESEB) jaunākā projektu vadītāja

 

 

 

 

 

 


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas