Bauskas novada pārstāvji gūst pieredzi Jelgavā par darbu ar jaunatni

21.augustā darbā ar jaunatni iesaistītie speciālisti, pašvaldības pārstāvji un biedrības “Apvienība JUMS” jaunieši piedalījās pieredzes apmaiņā Jelgavas novadā. Iepazīta pašvaldības izveidotā institucionālā sistēma, ikgadējie pasākumi un sasniegtie rezultāti. Iegūta informācija un priekšstats par darba ar jaunatni organizēšanu. Vizītes laikā tika apmeklēti Staļeģenes Bērnu un jauniešu izglītības un iniciatīvu centrs, Vircavas AAPC “Kamenītes” un Bērnu un jauniešu izglītības un iniciatīvas centrs Elejā.
Jelgavas novada jaunatnes lietu speciāliste Kristīne Kode piecus gadus strādā pašvaldības Izglītības nodaļā un ir atbildīgā par jaunatnes jomas attīstību. Jaunatnes lietas ir viņas sirds darbs.
Piecu gadu laikā kopš Kristīne uzsāka darbu Jelgavas novada pašvaldības Izglītības pārvaldē, darbību uzsākuši 3 jauniešu centri. Katrā no 13 pagastiem ir vismaz viens jaunatnes darba koordinators. Elejā Latvijas un Šveices sadarbības programmas rezultātā bijušā universālveikala 1.stāva telpās 376 m2 platībā izveidots multifunkcionāls centrs: semināru telpa, trenažieru zāle, informācijas un atpūtas telpa, spēļu istaba, arī jauniešu hostelis ar 30 gultas vietām un virtuvi, foajē, garderobe. Iniciatīvu centra mērķauditorija noteikta jauniešiem no 13 - 25 gadiem, savā darbībā iesaistot Elejas pagasta un tuvumā esošo pagastu - Sesavas, Vilces, Lielplatones, Vircavas un Platones jauniešus un jauniešu organizācijas. Arī pārējie divi centri ir nodrošināti ar brīvā laika pavadīšanai nepieciešamajiem resursiem un tie ir resursu bāzes, kuras pieejamas visiem novada jauniešiem un skolām.
Fakti
Jelgavas novads: 13 pagastu pārvaldes, ~ 24 000 iedzīvotāji, 14% no tiem jaunieši vecumā no 13 līdz 25 gadiem. Jauniešu jomai gada budžetā pašvaldība atvēl 40 000 EUR speciālistu atalgojumam un aktivitātēm, t.sk. transporta izdevumiem. Caur dažādiem projektiem, tiek piesaistīts papildus finansējums apmācībām, apmaiņai, nometnēm, ikgadējiem pasākumiem.
Jaunatnes darba koordinatori sākot no vismaz 0,2 slodzēm.
Kā apgalvo Kristīne, Jaunatnes darbiniekam pagastā nav jābūt ar augstāko izglītību un ievērojamu darba stāžu, svarīgi, lai tas būtu cilvēks, kurš redz savu esamību pagastā, un vēlas izmēģināt sevi darbā ar jauniešiem. Ļoti bieži šie cilvēki ir studenti, jaunās māmiņas.
Jo lielāks novads, jo darbam ir jābūt sistemātiskākam, plānotākam, kā arī jābūt ieviestam atbalsta mehānismam.
Jauniešu organizāciju atbalstam pašvaldībā izveidots fonds dažādām jauniešu iniciatīvām, t.sk. dalībai ERASMUS+ programmas projektos. Darbojas Jauniešu padome, kuru veido 13 jaunieši – katrs pārstāv savu pagastu. Tā nav reģistrēta organizācija, sēdes notiek katru mēnesi citā pagastā.
Kas notiks?
Iegūtās zināšanas un pieredze tiks ņemta vērā, izstrādājot priekšlikumus darba ar jaunatni pilnveidošanai Bauskas novadā. Jau 22.septembrī plānots projekta noslēguma seminārs – diskusija par pētījuma rezultātiem, kas būs par pamatu priekšlikumu izstrādei darba ar jaunatni pilnveidošanai. Uz semināru aicināti darbā ar jaunatni iesaistītie un pašvaldības vadības pārstāvji.
Attēlā: pieredzes apmaiņas delegācija Staļģenes Bērnu un jauniešu izglītības un iniciatīvu centrā
Attēlā: Elejas Bērnu un jauniešu izglītības un iniciatīvu centrs
Saite: https://www.youtube.com/watch?v=1kqAZxUHLgA
Egija Stapkēviča,
Bauskas novada pašvaldības iestādes
"Bauskas novada administrācija"
Attīstības un plānošanas nodaļas
projektu vadītāja