Svētdiena, 14. Augusts, 2022. Virma, Zelma, Zemgus

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Bauskas novada kultūras attīstības stratēģijas darba grupa viesojas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā


Bauskas novada kultūras attīstības stratēģijas darba grupa viesojas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā2015.11.09 Komentāri (0) Bauskas novada kultūras attīstības stratēģijas darba grupa viesojas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Bauskas novada kultūras attīstības stratēģijas darba grupas dalībnieki 5.novembrī devās uz Latvijas Nacionālo bibliotēku, lai iepazītu mūsdienīgāko bibliotēku valstī un tiktos ar tās darbiniekiem. 

Kā pastāstīja LNB gide, Latvijas Nacionālās bibliotēkas pamatuzdevums ir nacionālās literatūras krājuma veidošana, glabāšana un tā ilglaicīgas pieejamības nodrošināšana. Latvijas Nacionālās bibliotēkas galvenā ēka, kas tiek saukta arī par Gaismas pili,  sāka darbu 2014. gadā. Gaismas pils ir viens no nozīmīgākajiem 21. gadsimta kultūras infrastruktūras projektiem Latvijā. Tā var pretendēt uz modernu pasaules līmeņa informācijas, kultūras un izglītības centra statusu. Ēkas ārējā veidolā labi var saskatīt metaforas no nozīmīgākajiem latviešu tautas teiku un tautasdziesmu tēliem – Raiņa lugā „Zelta zirgs” minēto Stikla kalnu un Ausekļa „radīto” simbolisko Gaismas pili. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tā simbolizē sasniegumu augstumus garīgajā, prāta un ētiskajā aspektā. Tiekšanās uz augšu vērojama arī celtnes iekšienē, kur visi 14 stāvi ir labi caurskatāmi gan pa horizontāli, gan vertikāli, pateicoties sienu stiklojumam un centrālajām, plaši izbūvētajām kāpnēm. Ikviena lasītāja iesaisti bibliotēkas fonda veidošanā uzskatāmi apliecina "Tautas grāmatu plaukts". Ikvienam bibliotēkas apmeklētājam ir iespēja dāvināt Latvijas Nacionālajai bibliotēkai sev nozīmīgu un īpašu grāmatu, titullapā ierakstot veltījumu vai personisku stāstu, kas saistās ar šo grāmatu. Bibliotēkai ir svarīgi, lai grāmatā būtu stāsts, kas vēsta par katra individuālo vēsturi, par to, kas nav izlasāms enciklopēdijās, zinātniskos pētījumos vai rakstos. LNB vairāk nekā 4 miljonu vienību lielais krājums aptver visas zinātņu nozares. Bibliotēkas lasītājiem pieejami arī speciālie krājumi ― retās grāmatas, rokraksti, kā arī Dainu skapja oriģināls. Ēkā ir moderns konferenču centrs un daudzfunkcionāla koncertzāle ar kopumā 1000 vietām, kā arī mediju centrs. Bibliotēkā pieejama neskaitāmas lasītavas, izstāžu zāles, nodarbību telpas un konferenču zāle, kas nosaukta I. Ziedoņa vārdā. 12.stāvā atrodas Saulcerītes gulta, no kuras paveras lielisks skats uz Rīgas panorāmu un telpas pasākumu organizēšanai.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Par bibliotēkas darbības virzieniem, kam ir izteikti daudzfunkcionāls raksturs, tuvāk uzzinājām sarunā ar tās speciālistiem.
Nacionālās bibliotēkas rīkotājdirektore Dzintra Mukāne pastāstīja, ka bibliotēkas galvenais uzdevums ir kalpot Latvijas iedzīvotājiem, saviem lasītājiem. Tas ir centrs, kur izglītoties visai sabiedrībai. 2008.g. tika ielikts šīs celtnes pamatakmens un 3 būvniecības kompānijas parakstīja līgumu par būvniecību. Būvuzraudzība un autoruzraudzība sekoja līdzi būvniecības gaitai. Pats arhitekts Birkets  personīgi sekoja līdzi celtniecībai. 2014.g.18.janvāris paliks atmiņā ne tikai ar ļoti auksto laiku, bet arī ar dzīvo cilvēku ķēdi, lai uzsāktu pārvākšanās procesu no vecām uz jaunām telpām. Pārcelšanās tika organizēta vienlaicīgi no visām 6 bibliotēkas ēkām. Loģistika bija rūpīgi izstrādāta, pārskatīti fondi un pilnībā attīrīti, lai pēc pārvešanas tos varētu ievietot plauktos. Rīkotājdirektore nosauca bibliotēku par ļoti gudru ēku, jo tajā pielietoti modernākie tehnoloģiskie paņēmieni. Tikai viens ilustratīvs piemērs - vasarā sūknē ūdeni no Daugavas un dzesē gaisu. Problēmas rada mazais autostāvvietu skaits. Šobrīd tiek risināts jautājums, lai tās paplašinātu.  Varbūt nākotnē, bagātos laikus sagaidot, būs iespēja autostāvvietas izvietot pagrabstāvā, atbilstoši pirmreizējam projekta plānojumam. Telpu apkopšanas darbus veic ārpakalpojuma firma, drošību uztur – drošības aģentūra. Sākotnēji skeitbordistiem nebija plānots izmantot bibliotēkas piekāji. Viņu darbības ir papostījušas bibliotēkas infrastruktūru. Šobrīd domā par to novēršanu, un vēl šai problēmai nav atrasti risinājumi.

Bibliotēkas vadošās darbinieces akcentēja, ka Latvijas prezidentūras laikā bija grūti noturēt lasītājus, tomēr bibliotēkas kolektīvam 2015.gadā salīdzinot ar iepriekšējo ir izdevies pat palielināt apmeklētāju skaitu. Ik dienu to apmeklē ap 2000 interesentu. Bezpajumtniekiem ir iekārtota īpaša internetlasītava, kur šie cilvēki tiek izglītoti gan par dažādiem viņiem pieejamiem sociālajiem pakalpojumiem, gan likumdošanu. Jauns pakalpojuma veids jauniešiem atrodams aktivitāšu telpā „ -15 +”, kur tiek piedāvātas arī dažādas karjeras izglītības aktivitātes. Bibliotēka strādā ar vājdzirdīgiem un tiem, kuriem ir kustību traucējumi un vecākiem cilvēkiem. Šim mērķim bibliotēka ir iegādājusies ratiņkrēslus. Kā atzīst bibliotēkas darbinieki: „Mūsu vecākā gada gājuma tautiešiem tos izmantot ir psiholoģiski grūti pieņemams, bet ārzemnieki ir ļoti apmierināti”. Bibliotēka daudz strādājusi, lai nodrošinātu pieejamību redzes invalīdiem – iegādātas lupas, ieviestas speciālas programmas, kas padara tekstus lasāmākus. Apmeklētājiem ir pieejama poga, lai izsauktu darbinieku, kas varētu pavadīt līdz reģistratūrai personu ar invaliditāti.  Tiek domāts arī par mācību procesa organizāciju Gaismas pilī. Šim nolūkam ir izveidota mācību telpa - klase, kuru var izmantot dažādu mācību priekšmetu stundu organizēšanai. 

Bibliotēka nodarbina ap 400 darbinieku, no kuriem 200 ir nesen uzsākuši darbu. Vidējais darbinieku vecums – ap 30 gadiem. Apsveicami, ka darbinieku struktūrā pieaug vīriešu īpatsvars – apmēram  25 procenti. 60 darbinieki paralēli saviem tiešajiem darba uzdevumiem pilda arī gida pienākumus. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tikšanās  noslēgumā bibliotēkas fondu papildināšanai Bauskas novada pārstāvji Gaismas pilij dāvināja Bauskas novada pašvaldības 2015.gada izdevumus -  foto albumu „Bauskas novads aicina” un bukletu par Bauskas novada pašvaldību, cerot uz turpmāko sadarbību īpaši tajā laikā, kad tiks uzsākta jaunās Gaismas pils celtniecība Bauskā.
Bauskas novada pašvaldības pārstāvji mājās pārveda būtisku, novada kultūras jomas attīstībai nepieciešamu pieredzes informāciju.

Aija Spriņķe,
Sabiedrisko attiecību un tūrisma nodaļas vadītāja


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas