Piektdiena, 30. Septembris, 2022. Elma, Elna, Menarda

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Bauskas novada Gailīšu pagasta uzņēmējdarbības vides dominante ir lauksaimniecība


Bauskas novada Gailīšu pagasta uzņēmējdarbības vides dominante ir lauksaimniecība2016.12.28 Komentāri (0) Bauskas novada Gailīšu pagasta uzņēmējdarbības vides dominante ir lauksaimniecība

Kaimiņvalsts Lietuvas pierobežas pagastā - Gailīšu pagastā - līdzās lieliem un stipriem, ar saimniekošanas tradīcijām bagātiem lauksaimnieciskās produkcijas ražotājiem un pārstrādātājiem, aug un nostiprinās mazāki, vairākas citas nozares pārstāvoši uzņēmumi un, kā atzīst pagasta pārvaldnieks Aleksandrs Gurkovskis, tieši komercdarbības dažādošanā meklējams teritorijas attīstības virzošais spēks.

Lai arī pirms 10 gadiem apstiprinātajā pagasta ģerbonī zelta laukā atainoti trīs melni gaiļi, putnkopībai Gailīšos neviens tā nopietni nav pievērsies, toties Uzvaras ciemata centrā pie SIA „Uzvara – lauks” administratīvās ēkas, nākamā – Gaiļa gada priekšvakarā dižojas cits simbols – ar 300 metru diožu virteni rotātais „Case – 620” markas traktors. Jaunais kāpurķēžu milzenis, kas pagaidām varētu būt vienīgais tāds Baltijas valstīs, darbā izbrauks vien nākamajā sezonā. Uzņēmuma pamatnodarbošanās ir ziemas un vasaras kviešu, rapša un miežu audzēšana pārtikai, alus ražošanai, lopbarībai un sēklai, gan pašmāju, gan ārvalstu tirgum.

Cits uzņēmums - SIA „LRS Mūsa” jau vairāk nekā divus gadu desmitus ir viens no vadošajiem kombinētās lopbarības ražotājiem valstī, kas nodarbojas ar graudu pirmapstrādi, glabāšanu un pārstrādi. Patērētājiem „LRS Mūsa” piedāvā dažāda veida spēkbarību, arī izejvielas, koncentrātus un minerālvielas pilnvērtīgas barības sagatavošanai cūkām, liellopiem, aitām un kazām.

Savukārt zivju barības ražošanai pievērsies Gunta Andersona vadītais uzņēmums SIA „N-G mix”. Te no dabiskām izejvielām ražo piebarošanas produkciju upju un ezeru zivīm. Barību veido 30 līdz 40 sastāvdaļas, tostarp ēdināšanas un tirdzniecības uzņēmumos radušies pārpalikumi - sasmalcināta maize, cepumi, šokolāde, dabiskie aromatizētāji, garneles, vaniļa, ķiploki un daudz kas cits. Turklāt receptes, ilgstošu un pacietīgu eksperimentu rezultātā, kas saistīti ar laika apstākļu, ūdens temperatūras, gadalaiku un citu faktoru maiņu, nemitīgi tiek pilnveidotas.

Pagastā ievērības vērta ir vietējā dārzniecība – SIA „Ints un Co” . Siltumnīcās arī patlaban, gada tumšākajā laikā, acis priecē balto, dzelteno un citu krāsu krizantēmu ziedošie „tepiķi”, arī dažādu nokrāsu ciklamenu bagātība podiņos. Vēl citā korpusā pavasari jau gaida zaļot sākušie atraitnīšu sējumi. No griezto ziedu karalieņu – rožu audzēšanas, kā skaidro valdes loceklis Ints Jākobsons, uzņēmums ir atteicies, jo konkurēt ar lielo tirdzniecības bāzu piedāvājumu kļūst aizvien grūtāk. Toties nu jau vairākus gadus uzņēmums no tuvākajās saimniecībās savāktajiem salmiem veido dažāda izmēra apaļas sagataves, ko „ietērpj” no Dānijas atvestajos īpašas sugas egļu zaros un gatavo adventa vainagus. Tādējādi tiek pildīts individuāls pasūtījums Dānijas patērētājiem, taču tas ir sezonāls un visnotaļ grūts roku darbs.

Apdzīvotā vietā Brunavišķi atrodas zemnieku saimniecības “Mežarājumi”, patērētāju aizvien vairāk pieprasītā, biohumusa – sliekkomposta ražotne. Minētais produkts ir lielisks mēslošanas līdzeklis augu piebarošanai gan sēšanas un stādīšanas, gan veģetācijas periodā. Tas iegūts ar slieku palīdzību no veselīgi barotu liellopu kūtsmēsliem.

Pie kokapstrādes nozares pieder pagasta uzņēmums SIA “Mūsas amatnieks”, kas sniedz galdniecības pakalpojumus un iagatavo mēbeles pēc individuāla pasūtījuma virtuvēm, koridoriem, birojiem, vannas istabām, veikaliem, tostarp gatavo galdus, kumodes, durvis, kāpnes, arī stila mēbeles, veic mēbeļu apgleznošanu.

Savukārt pagasta inkubatorā mājvietu radis uzņēmums “Baltic Napkins”, kur veic pilnkrāsu druku uz galda noformājuma materiāliem – salvetēm, kartona, koka un vēl citiem. Bet lietišķās mākslas studijā “Stella” top dažnedažādi trikotāžas izstrādājumi, adījumi un tautas tērpi, gan pēc individuāliem pasūtījumiem, gan apmierinot veselu amatierkolektīvu vajadzības. “Stellas” piedāvājuma paraugus itin bieži var redzēt lielākās vai mazākās lietišķās mākslas izstādēs un gadatirgos, kā arī ekskursijās, apmeklējot sudijas telpas pagasta centrā.

Vienā no gleznainākajām vietām, Mūsas krastā netālu no Lietuvas robežas, atrodas atpūtas komplekss “Miķelis” ar Zemglei raksturīgu zemnieku sētu, Mašīnu muzeju, labiekārtotu bērnu rotaļu laukumu un kafejnīcu, kas tagad ir atvērta arī rudens un ziemas mēnešos. Tieši patlaban SIA “Uzvara – lauks” kompleksa teritorijā būvē jaunu viesu namu, kur nupat kā nosvinēti Spāru svētki, bet apmeklētājus varēs uzņemt jau nākamajā tūrisma sezonā.

Jauns tūristu pieplūdums nākamajā pavasarī un vasarā gaidāms arī agrākajos gados populārajā sporta kompleksā “Mūsa”. Vienubrīd, jauna investora meklējunmu laikā, tā darbība bija nedaudz pieklususi, taču, atsaucoties diviem zviedru uzņēmējiem, kompleksā jau paveikts apjomīgs darbs infrastruktūras uzlabošanā, sākta bērnu atpūtas pilsētiņas izveide, iekārtota suvenīru tirgotava un veiktas citas aktivitātes, bet galveno pasākumu, tostarp autosacīkšu norise kompleksā ar jauno nosaukumu “Musa Raceland” gaidāma nākamgad, sākot ar maiju.

Juris Kālis, ZPR sabiedrisko attiecību speciālists
Zemgales Uzņēmējdarbības centrs


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas