Pirmdiena, 03. Oktobris, 2022. Elza, Ilizana

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Bauskas muzejs saņēmis dāvinājumu no Latvijas Brīvības fonda Amerikā


Bauskas muzejs saņēmis dāvinājumu no Latvijas Brīvības fonda Amerikā2021.01.11 Komentāri (0) Bauskas muzejs saņēmis dāvinājumu no Latvijas Brīvības fonda Amerikā

Šis gads Bauskas muzejam iesācies ar vērtīgu muzeja krājuma papildinājumu, saņemot dāvinājumā no Latvijas Brīvības fonda Amerikā, mākslinieka Reiņa Zustera gleznu „Dievs Tava zeme deg” (Bauskas tilts 1944. gada 9. septembrī).

Saņemot dāvinājumā mākslinieka Reiņa Zustera gleznu „Dievs Tava zeme deg”, Bauskas muzejs ir ieguvis augstvērtīgu mākslas darbu un mākslinieka personīgu vēstures liecību par 1944. gada augusta un septembra notikumiem Bauskā, kad tā tika aizstāvēta no uzbrūkošās Sarkanās armijas. Bauskas muzeja krājuma gleznu kolekciju, kurā mākslinieki attēlojuši Bausku dažādos laika posmos, veido vairāk nekā simts darbi. Tajā ietilpst gan profesionālu mākslinieku, gan amatiermākslinieku radīti darbi sākot ar 19. gs. otro pusi līdz mūsdienām. Kolekcijai ir ne vien mākslinieciska vērtība, bet arī kultūrvēsturiska un emocionāla nozīme, tā sniedz iespēju skatīt Bausku mākslinieku acīm - ainavās, notikumos, pagalmu un ielu skatos, gadsimta garumā.

 

Latviešu gleznotājs un arhitekts Reinis Zusters (1918-1999) dēvējams par vienu no ievērojamākajiem trimdas vidējās paaudzes latviešu māksliniekiem, kurš bija zināms arī plašai austrāliešu sabiedrībai. Dzimis Odesā Krievijā, Latvijā ieguvis vidusskolas izglītību Rīgas pilsētas tehnikuma būvniecības nodaļā. 1943. gadā tika mobilizēts vācu armijā, vēlāk nokļuvis gūstekņu nometnē Vācijā. Pēc gūsta iesācis mākslas studijas Vācijā, bet 1950. gadā emigrēja uz Sidneju Austrālijā, kur aizvadīja savu turpmāko dzīvi. 1952. gadā Zusters ieguva arhitekta projektētāja grādu, un ir veidojis projektus vairākām ēkām Sidnejā. Tāpat ir nodarbojies ar ainavu, pilsētas skatu un portretu glezniecību. Pirmo patstāvīgo izstādi sarīkoja 1951. gadā Kanberā. Šajā laikā viņš vēl gleznoja reāli, tradicionālas ainavas un portretus. 1956. gadā mākslinieks sarīkoja savu otro patstāvīgo izstādi un ar to aizsāka savu abstrakto gleznošanas manieri, kas turpmākajos gados guva atzinību Austrālijas modernajā glezniecībā.

Glezna “Dievs Tava zeme deg”, kurā attēlotas Bauskas tilta kaujas ainas, tapusi Austrālijā, 20. gadsimta 60. - 70. gados. Pastāv pieņēmums, ka gleznas motīvu mākslinieks smēlies no paša redzētā un piedzīvotā kā aculieciniekam – kara ziņotājam (kara korespondentam), redzot sīvās Bauskas aizstāvības cīņās pret Sarkano armiju 1944. gada augustā - septembrī. Gleznā “Dievs, Tava zeme deg” ievīti šādi elementi: Latvijas zvaigznes, senlatviešu zobens, krusts kā tautas ciešanu simbols, brīvības liesma, latviešu karavīrs un tā ieroču simboli, latviešu tauta dzimtenē un bēgļu gaitās un – Bauskas tilts 1944. gada 9. septembrī.

Pēdējās desmitgades glezna bijusi Latvijas Brīvības fonda īpašums. Gleznu mākslinieks dāvājis Daugavas Vanagu 4. globālo dienu ietvaros 1981. gadā. Tā tika novēlēta Latvijas Brīvības fondam kā simboliska pateicība latviešu karavīram par viņa lielo upuri tēvzemes labā. Latvijas Brīvības fonds gleznu no Austrālijas saņēma 1982. gadā. Tā tika izstādīta Vašingtonā, Latvijas svētku aktā. Tika izstrādāts plāns tās nosūtīšanai tautiešu apskatei un Latvijas Brīvības fonda ideju popularizēšanai arī uz citiem latviešu centriem. Glezna savu patstāvīgo vietu atrada Ņujorkas latviešu ev. lut. draudzes Salas baznīcas telpās, kur tā tika izstādīta līdz 2020. gada nogalei.

Izsakām pateicību Latvijas Brīvības fonda pārvaldes priekšsēdim Robertam Kukainim, Ņujorkas latviešu ev. lut. draudzes Salas baznīcas draudzes loceklim Ģirtam Kundziņam un vēsturniecei Agnijai Lesničenokai par atsaucību, atbalstu un ieguldīto darbu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas