Bauskas BJC janvāra izaicinājumi

Bauskas Bērnu un jauniešu centra audzēkņi ik gadu piedalās Čehijas pilsētas Lidices rīkotajā starptautiskajā bērnu mākslas konkursā, kurš šogad notiek jau 48.reizi. „Lidice 2020” organizatori šoreiz izvēlējušies tēmu “AINAVA”, atsaucoties Apvienoto Nāciju Organizācijas ģenerālās asamblejas mērķim šogad īpašu uzmanību pievērst augu aizsardzībai un veicināt veselīgas ekosistēmas kā ilgtspējīgas attīstības priekšnoteikumu.
Konkursa 1.kārtai Latvijā no Bauskas BJC tika nosūtīti 11 darbi, ko veidojuši Gleznošanas, Tekstilmākslas dizaina un rokdarbu studijas “Kamolītis” audzēkņi pedagogu Mārītes Šulces, Aivas Linkevičas un Ilzes Krieviņas vadībā. Konkursam tika iesūtīti 1321 darbs no 54 Latvijas novadiem. Latvijas kārtas laureātu izstādei tika izvirzīti 230 darbi, kuru vidū ir Bauskas Bērnu un jauniešu centra audzēknes Montas Kalniņas zīmējums “Dārznieces”. Sveicam un lepojamies ar Montas un skolotājas Mārītes panākumiem!
Laureātu darbu izstāde apskatāma Latvijas Universitātes Zinātņu mājā līdz 10.februārim, kad notiks noslēguma pasākums un laureātu apbalvošana.
Latvijas skolēnu trases automodelisma sacensībās Rīgas Motormuzejā 21.janvārī piedalījās Matīss Čakšs, Kārlis Čakšs, Roberts Dzelzkalējs, Toms Dzelzkalējs, Artūrs Grantiņš, Andrejs Līdaka, Viesturs Volosovskis. Skolotājs Agris Kiršteins lepojas ar mūsu puišu sīkstumu un cīņas sparu, īpaši priecājas par Viestura un Roberta sniegumu un prasmi neapjukt savos debijas mačos atšķirīgā un krietni lielākā trasē nekā Bauskā. Lai arī godalgotas vietas šoreiz netika gūtas, svarīga ir pieredze un labs starts atbilstoši patlaban veiktajam darbam. Vēl daudz jāstrādā, gan tehniski uzlabojot modeļus, gan trenējoties trasē.
Dzeltenās mājas stāsti
Māja nav tikai ēka, kurā mēs dzīvojam, strādājam vai mācāmies. Tā ir bagāta ar notikumiem un pārdzīvojumiem. Mums Bauskā ir daudz ēku, kuras ir tik dažādu vēstures notikumu liecinieces. Manuprāt, viena no bagātākajām ēkām ir Rīgas ielā 8, sākumā neliela koka būve, 1821. uzcelts vienstāva mūra nams. Laika gaitā mainījies ēkas izskats, bet kopš paša sākuma 1766.gadā, tajā ir darbojušās izglītības iestādes.
No 2011. gada šeit interešu izglītības procesu organizē Bauskas Bērnu un jauniešu centrs un dēvējam to par Dzelteno māju. Ēkai ir bagāta vēsture, un esam sapratuši, ka tā ir jāizzina un jāsaglabā. Darbs ir uzsākts. Mākslas zinātniece Ina Līne ir izpētījusi ēkas vēsturi un būvvēsturi. Ir izstrādāts ēkas fasādes atjaunošanas projekts. Telpu interjeru rotā fotogrāfijas un planšetes ar liecinājumiem par notikumiem šajās telpās. Esam rīkojuši vairākas atmiņu pēcpusdienas “Dzeltenās mājas stāsti”.
22. janvārī savā bijušajā darba vietā viesojās bērnudārza ,, Pienenīte” (sākumā Bauskas pilsētas 2. bērnudārza) darbinieces. Tās bija skaistām atmiņām un pārsteigumiem piepildītas stundas. Tika izstaigātas visas telpas. Audzinātājas atcerējas savu grupiņu telpas, to izkārtojumu un priecājās, kā izmainījies to vizuālais tēls un cik mūsdienīgs kļuvis ēkas interjers. Daudzas vietas pārvērtušas līdz nepazīšanai, sākot jau ar ieeju ēkā.
Lielākā daļā no viņām visu savu mūžu veltījušas pirmsskolas bērnu audzināšanas darbam. Daina Domokejeva un Mārīte Strautniece,, Pienenītē” nostrādājušas no tā dibināšanas (1965) līdz laikam, kad bērnudārzs beidza pastāvēt.
Katrai bija kāds stāsts un silta atmiņa par to, kā tika organizēts darbs tajos tālajos gados. Tāpat kā mūsdienās bijuši kursi, semināri, pieredzes apmaiņa, atklātās nodarbības, bija jāraksta nodarbību plāni, jāveido uzskates līdzekļi. Ieradās arī komisijas un vēroja nodarbības. Kādai kārtībai, tīrībai bija jābūt! Bērnu skaits grupiņā liels, pat līdz 35 bērniem. Biežās pārbaudes, īpaši Sanitāri epidemioloģiskās stacijas ārstu vizītes spilgti atcerējās medmāsa Valda Raupīte.
Ar patiesu cieņu audzinātājas pieminēja savu ilggadējo vadītāju Antoniju Pavinkšnu, kura bijusi stingra, bet ļoti saprotoša un labestīga. Visas atcerējās, cik radošs, draudzīgs, atsaucīgs bijis darba kolektīvs: kādi svētki bērniem un vecākiem bijuši, kā notikusi gatavošanās tiem. Gandrīz katrai reiz nācies būt par Salavecīti. Arī darba kolektīvā svinēti kopīgi svētki, bijušas balles kopā ar bērnu vecākiem. Tekla Zone uz tikšanos bija atnesusi albumu, kurā daudzās lappusēs sakārtojusi sava darba mirkļus, bet muzikālā audzinātāja Ināra Gudaņeca jau uzrakstījusi garu atmiņu stāstu. Audzinātājas Skaidrītes Gausiņas atmiņu stāstā virmoja nozīmīgā audzinātāja loma bērnu sagatavošanai skolas gaitām. Audzinātājas Marianna Daugule un Aina Sturme atklāja metodes bērnu iemidzināšanai diendusā.
Jaunības prieks un spēks nav ļāvis sagurt arī tad, kad bijis grūti. Sigma Strautmale, pēdējā bērnudārza vadītāja, apliecināja, ka tas ir bijis viņas dzīves skaistākais mirklis strādāt kopā ar šo kolektīvu.
Atmiņās dalījās bērnudārza saimnieciskā personāla darbinieces Mārīte Zunda un Lilija Brūvere.
Bijusī bērnudārza audzēkne Daina Ārmane lepojās ar to, ka savu muzikālo un solo karjeru sākusi tieši šajā bērnudārzā “Pienenīte”, talantīgās muzikālās audzinātājas Ināras Gudaņecas mudināta.
Ar interesi šajos stāstos klausījās skolotājas Vijas Cerusas vadītās Medijpratību grupas audzēkņi, kuri ir Bauskas dārgumu meklētāji.
Virzīsim savas pozitīvās domas, lai pieneņu ziedēšanas laikā tiktos Dzeltenajā mājā pasākumā “Pienenītei 55”. Gaidām kādu stāstu no ikkatra, kurš audzis vai strādājis bērnudārzā ,, Pienenīte”!
Benita Svareniece,
Bauskas BJC direktore