Trešdiena, 29. Jūnijs, 2022. Paulis, Pauls, Pāvils, Pēteris

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Bauskā notikušas apmācības bērnu seksuālas izmantošanas risku mazināšanai


Bauskā notikušas apmācības bērnu seksuālas izmantošanas risku mazināšanai2019.11.06 Komentāri (0) Bauskā notikušas apmācības bērnu seksuālas izmantošanas risku mazināšanai

Tā kā seksuāla izmantošana ir izplatītākais noziegumu veids pret bērniem Latvijā* un interneta vide rada jaunus riskus bērnu drošībai, organizācija „Centrs Dardedze" paplašina preventīvo programmu pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem par drošību attiecībās, un Bauskā šoruden aizvadītas pirmās izbraukuma nodarbības.

Ikvienam no mums ir jāapzinās, ka bērnu seksuāla izmantošana mūsdienās ir reāls un pieaugošs risks, un no tā pilnībā nevar būt pasargāts neviens. To slēpj varmāka, un, ja neviens nav runājis ar bērnu par viņa personisko drošību un tiesībām pateikt nē”, pēc palīdzības nevēršas arī upuris – noziegums paliek neredzams,” uzsver Centrs Dardedze” preventīvā centra vadītāja Agnese Sladzevska.

Visbiežāk pāridarītāji ir tieši bērnam pazīstamie cilvēki, taču interneta vide rada jaunas iespējas, kā potenciālie varmākas var bērniem piekļūt un seksuāli izmantot, viņiem pat nepieskaroties. Riski strauji pieaug, tāpēc jārīkojas ir nekavējoties – bērniem ir nepieciešamas zināšanas par to, kā atpazīt nedrošas situācijas un vērsties pēc palīdzības. Savukārt, pieaugušo atbildība ir nebaidīties par to runāt un arī pašiem nepārkāpt bērna robežas,” uzsver Sladzevska.

Džimbas drošības programma tika izveidota pirms 15 gadiem ar mērķi mazināt vardarbības riskus un ir vienīgā preventīvā programma 5-10 gadus veciem bērniem. Lai sasniegtu lielāku bērnu skaitu, Centrs Dardedze” šobrīd ir paplašinājis Džimbas drošības programmas apmācību telpas Rīgā, kā arī izveidojis jaunu nodarbību formu – Džimbas viesskola”, kas ir Džimbas drošības programmas izbraukuma nodarbība. Tā paredzēta bērniem, kuriem attāluma dēļ ir sarežģīti atkļūt līdz Džimbas mājvietai Rīgā vai arī kuru izglītības iestādē vēl nav Džimbas aģenta.

Šoruden Bauskā Džimbas viesskolas” pilotnodarbības apmeklēja 250 pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērni. Tāpat Džimba jau ir paviesojies arī Ventspilī un Daugavpils novadā, bet jaunnedēļ nodarbības notiks Valmierā.

Pēc nodarbībām pedagogi pauda gandarījumu par nodarbības formu, kurā šķietami sarežģīta tēma ar bērniem tiek pārrunāta vieglā, iesaistošā un bērniem saprotamā veidā, kā arī ļoti novērtē iespēju apmeklēt bērnu personiskās drošības nodarbības savas dzīvesvietas tuvumā.

Džimbas nodarbībās bērniem tiek stāstīts par drošību attiecībās – ar dziesmām, filmiņām, attēliem un uzdevumiem tiek pārrunāts, kas ir ķermeņa personiskās drošības robežas, kā atpazīt nedrošas situācijas un kā vērsties pēc palīdzības, savukārt pedagogi ir aicināti apgūt Džimbas 9 soļu programmu un kļūt par Džimbas aģentiem. Ņemot vērā to, ka šobrīd bērnu seksuāla izmantošana arvien biežāk notiek interneta vidē, šobrīd programma ir aktualizēta, iekļaujot arī moderno tehnoloģiju radītos riskus - tostarp bērnu kailbilžu izplatību un bērniem nepiemērota satura pieejamību.

Kopumā pēdējo desmit gadu laikā Džimbas nodarbībās piedalījušies jau vairāk nekā 25 000 bērnu, bet par Džimbas aģentiem kļuvuši 600 pedagogi, kuri paši vada apmācības savās izglītības iestādēs.

Džimbas drošības programmu atbalsta Labklājības ministrija. Labklājības  ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktore Liene Kauliņa – Bandere: “Gan Labklājības ministrija, gan Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija savā ikdienas darbā secinājusi, ka joprojām ir augsti vardarbības rādītāji, gan pret bērniem, gan vienaudžu starpā, tāpēc Labklājības ministrija  īsteno dažādus pasākumus, lai mazinātu vardarbības riskus.”

Oriģinālo dizainu apmācību telpām Centrā Dardedze” veidoja interjeta arhitektūras aģentūra Annvil", savukārt izbraukuma nodarbību scenogrāfiju radīja režisors un scenogrāfs Reinis Suhanovs un režisors Jānis Znotiņš.

Pēc manām domām, svarīgākais mērķis, uz ko ved Džimbas drošības programma, ir zinoša sabiedrība - jo zinošu sabiedrību ir daudz grūtāk „čakarēt". Visvieglāk ir nodarīt pāri cilvēkam, kurš nezina, ko citi viņam drīkst vai nedrīkst darīt. Šeit bērni iemācās neklusēt par lietām, par kurām nedrīkst klusēt,” sacīja Jānis Znotiņš.

Centrs Dardedze ir nevalstiska organizācija, kas iestājas par bērnu tiesībām uz dzīvi, brīvu no vardarbības un jau vairāk nekā 18 gadus darbojas bērnu aizsardzības jomā. Organizācija sniedz atbalstu bērniem, kuri cietuši no seksuālas, fiziskas, emocionālas vardarbības vai novārtā pamešanas, kā arī veic preventīvas apmācības vardarbības novēršanai bērniem, vecākiem un speciālistiem.

*Pēc Valsts policijas informācijas, 2019. gada pirmajos 6 mēnešos visbiežāk bērni cietuši no noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību – 37,4% gadījumu.

 

Anda Avena
„Centrs Dardedze"


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas