Ceturtdiena, 02. Februāris, 2023. Sonora, Spīdola

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Automodelisma pulciņam labi sasniegumi valstī


Automodelisma pulciņam labi sasniegumi valstī2016.02.24 Komentāri (0) Automodelisma pulciņam labi sasniegumi valstī

Katru otrdienas un trešdienas pēcpusdienu Bauskas Bērnu un jauniešu centrā (BJC) rūc mašīnas, rosīgi zēni mācās strādāt ar lodāmuru, vīli un citiem instrumentiem, lai uzmodelētu savu sacīkšu automobili.

Automodelisma pulciņā darbojas ap 15 dalībnieku, pārsvarā ceturtās, piektās un sestās klases skolēni, tomēr nodarbībās gaidīti visi skolas vecuma bērni, stāsta skolotājs Kristaps Asītis.

Viņš ir mājturības un informātikas skolotājs, kurš katru reizi mēro ceļu uz pulciņu no Jelgavas. Skolotājs stāsta, ka bijis pārsteigts, kad BJC uzaicināja viņu kļūt par pulciņa vadītāju, jo līdz šim par automodelismu neko nav zinājis. Pašam ir interese, tāpēc pirms sniedz padomus bērniem, pats vairākkārtīgi visu izmēģina.

Pulciņa apmeklētājiem pašiem ir jāuztaisa sava mašīna un ar to jāsacenšas speciālā trasē. Pirms sacensībām mašīna ir jāsagatavo – jāpārbauda motors, lai tas neveiksmīgi nenokristu, jānovīlē riepas, iegūstot nepieciešamo modeļa pacēlumu, precīzi jāiztaisno karkass un virsbūve. Mazākajiem dalībniekiem karkasa izveidei vidēji nepieciešams laiks no septembra līdz februārim, bet prasmīgākajiem – mēnesis. Sacensībās var startēt divās kategorijās – līdz 14 gadiem iesācēju klasē un sporta klasē. Sporta klases automobiļi ir zemāki un ātrāki. Trasi var izbraukt pat 3,9 sekundēs.

Izgatavojot automodeļus, puiši rod interesi par tehniskām lietām un apgūst dzīvei praktiski noderīgas zināšanas, taču trasē – attīsta precizitāti, savaldību, trenē uzmanību, arī izturību, kad komandai jāstartē sešu stundu garās sacensībās.

Skolotājs Kristaps katra mēneša pēdējā trešdienā rīko sacensības pulciņa dalībnieku vidū. Rezultātus izprintē un liek pie tāfeles, veidojot ātrāko braucēju sarakstu. Tas palīdz sagatavoties Latvijas mēroga sacensībām. Regulāri notiek Rīgas-Jelgavas-Bauskas kauss, pārbaudot spēkus šo pilsētu trasēs. Tuvākās sacensības 1.martā notiks Jelgavā. Bauskas posms paredzēts 19.aprīlī.

Nopietnākā gatavošanās notiek čempionātam Rīgā, kas norit divreiz gadā – februārī un novembrī. Skolotājs lepojas, ka puiši kļūst prasmīgāki un precīzāki. Pēdējā reizē iegūta 6.vieta starp visām valsts komandām, apsteidzot pat pulciņus ar 20 gadu pieredzi.

Domājot par nākotni, skolotājam ir lielas ieceres. Viņš vēlas izpētīt visas pieejamas automodelisma trases Latvijā, veidot par tām aprakstus un izstādīt jauniešu centrā. Tas veidotu vajadzīgo noskaņu pulciņa telpās un būtu noderīgi dalībniekiem. Tāpat viņš apņēmies apgūt, kā izgatavot automodeļu vadāmās pultis, lai šīs zināšanas varētu nodot saviem audzēkņiem.

BJC maijā plāno rīkot nebijušu pasākumu – Tehniskās jaunrades dienu, kur iesaistīsies lego, elektronikas, kokapstrādes, automodelisma pulciņu dalībnieki.

Ideju par tehniskās jaunrades pulciņa attīstīšanu plānota jau sen. Pirms tam BJC darbojās eksperimentālā tehniskās jaunrades grupa, kurā jauniešiem bija iespēja apgūt dažādas praktiskās un tehniskās iemaņas par lidmodelismu, velosipēdu uzbūvi utt.

Kopš realizēts projekts „Tehniskās jaunrades aktivitāšu ieviešana Bauskas novadā” ir rasts nozīmīgs atbalsts tam, lai kvalitatīvi spētu nodrošināt interešu izglītības programmu tehniskās jaunrades jomā. Projekta mērķis ir radīt apstākļus jauniešu intelektuālai un radošai attīstībai, atbalstīt jauniešu iniciatīvas, veicināt saturīgu jauniešu brīvā laika pavadīšanu, rosināt jauniešu interesi par inženierzinātnēm, kā arī attīstīt to teorētiskās zināšanas un prasmes robotikas, programmēšanas, enerģētikas, fizikas disciplīnu zinātņu jomās.

Projektā ir iegādāts specializēts inventārs: automodelisma trase ar sešiem celiņiem, sešiem auto motoriņiem un sešām vadības pultīm, trases vadības programmatūra, datortehnika, monitors, dažāda veida elektrotehnika, instrumenti, darba galdi u.c.

Projekta kopējās izmaksas sastādīja 13 795,21 latus (19 628,82 eiro). No tiem Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstības līdzfinansējums 7 200 latu (10 244,68 eiro) apmērā, Bauskas novada pašvaldības līdzfinansējums 6 595,21 lati (9 384,14 eiro).

Zane Gorškova
sabiedrisko attiecību speciāliste

FOTO - Bauskas Bērnu un jauniešu centrā automodelisma pulciņam labi sasniegumi valsts mēroga sacensībās.

FOTO - Kristaps Asītis, pulciņa skolotājs, ir nerimstošs darba entuziasts, kurš labprāt meklē jaunus veidus kā papildināt audzēkņu zināšanas.


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas